Fotbalová jedenáctka Rájce se po několika podzimních kolech a předvedených výkonech zařadila mezi týmy aspirující na sestup do krajského přeboru. Rájec byl v útoku bezzubý a ani po příchodu blanenského špílmachra Němce se neodrazil do vyšších pater tabulky. Se třinácti body přezimují Ráječtí na třetím místě od konce. „Prvních šest kol jsme na divizi neměli,“ říká trenér Jiří Záleský.

Po podzimu máte třináct bodů. Žádná sláva…
Počítali jsme, že budeme mít o čtyři body více. V některých zápasech, kdy jsme prohráli těsně, nám chybělo trošku štěstí. Musím přiznat, že podzim se nám moc nepovedl. Ale je to také dáno podmínkami, jaké máme. Co mě však mrzí, že někteří hráči po svém příchodu neodevzdali týmu vše. Chybělo srdce. Ostudné bylo utkání s Rousínovem, které bylo hodně odfláknuté. Prohrát jsme neměli ani v Boskovicích.

Proč je Rájec tam, kde je?
Prvotní příčinu vidím v tom, že jsme v létě nedoplnili kádr a nesehráli se. Přes léto se sháněly peníze a do poslední chvíle nebylo jasné, co si budeme moc dovolit a jaké hráče oslovit. V prvních šesti kolech jsme hráli s dorostenci na lavičce a ti pak ve druhé půli střídali. V divizi může hrát jeden, dva dorostenci, ale víc mančaft podle mého neutáhne.
V útoku jste byli prakticky neškodní …
To je dlouhodobý problém. Budu se opakovat, ale my prostě nemáme střelce. Klasického útočníka, který by nás podržel a v rozhodujících zápasech tam dal gól. Myslím, že styl naší hry dost poznamenalo i zranění defenzivního záložníka Buriánka. Ten se zranil ve čtvrtém kole a do té doby hrál výborně.

Jak jste se srovnali s odchodem Martina Šmerdy?
Odešel vůdce, srdcař a velká osobnost. Projevilo se to na hřišti i v kabině. Během podzimu jsme přivedli tři hráče, od kterých jsme si slibovali hodně, ale zůstali za očekáváním. Fiala byl zraněný, Kalina nezapadl. Blanenský špílmachr Němec měl být tahoun týmu, ale zahrál ve dvou zápasech. Když chce, je na hřišti excelentní, ale čekali jsme od něj víc.

Co máte v plánu v zimní přestávce?
Uvidíme, kdo všechno v týmu zůstane. Oproti podzimu nastavil klub trošku odlišné podmínky a já v této chvíli nemůžu říct, koho se nám podaří udržet nebo kdo do Rájce přijde.

Je brzo mluvit o záchraně?
Pokud zůstane tým pohromadě a doplníme ho kvalitním útočníkem, uděláme pro záchranu maximum. A já tomu věřím. Ale s týmem, který bude mít divizní kvalitu.