V přípravném turnaji O pohár města Boskovice měl být Forman jasným favoritem. Mezi týmy z nižších soutěží ale neuspěl a po poslední prohře 1:4 s Kuřimí skončil až pátý. „Hráči hrají zadarmo. Většina z nich je ale zkušená a má na to divizi udržet,“ říká Jiří Vorlický koordinátor klubu, hráčská opora A týmu a zároveň trenér mládeže.

Jedním dechem však dodává, že čtvrtou nejvyšší soutěž nebudou chtít v Boskovicích udržet za každou cenu. „Prioritou je teď mládež,“ nastiňuje v rozhovoru nové směřování boskovického fotbalu Vorlický.

Můžete přiblížit aktuální změny v boskovickém fotbalu?
Začátkem února došlo na valné hromadě k volbě nového výboru. Někteří staří členové odstoupili a byla nová volba pro jarní část soutěže. Prvním úkolem nových členů je zajistit finančně i sportovně jarní část sezony. Koncem května nebo začátkem června bude zvolen výbor pro delší dobu. Už předtím ale představíme nový projekt boskovického klubu. K němu směřují i veškeré kroky v jarní části.

Co je to za projekt?
Prioritou už není záchrana mužů v divizi. Pokud pro někoho byla, tak pro nové vedení už ne. I když bychom byli rádi, kdyby se tato soutěž pro budoucnost udržela.

Takže se chcete orientovat na mládež?
Přesně tak. Navenek totiž Boskovice vždycky udávaly jako cíl práci s mládeží, tak uvnitř klubu to tak úplně nebylo. Teď by to mělo fungovat i uvnitř. Prioritou je tedy pro nás práce s mládeží.

Co se konkrétně změní?
Teď se změní to, že finance, které směřovaly z větší části do mužského fotbalu, půjdou teď do mládeže. V momentě, kdy zajistíme sezonu a klub bude fungovat, budeme postupovat směrem nahoru až k mužům. Nechceme zanedbávat mužský fotbal, ale nyní je priorita práce s mládeží.

Trénujete v Boskovicích mládež, vzniklo to na váš popud?
V Boskovicích pracujeme v týmech. Ti tři lidé ve vedení jsou ten poslední článek. Kolem mě je u mládeže velice široký tým a tihle lidé se všichni zasazují o to, aby naše práce byla více zviditelněná, to je jejich zásluhou.

Takže co bude s A týmem?
U A týmu zůstává trenér Weisser s tím, že nenese plnou zodpovědnost za výsledky týmu.

To zní podivně…
To je důsledek toho, že naší prioritou není záchrana v soutěži. Kvůli omezeným finančním možnostem nejezdí ani na všechny tréninky, nemůže tedy být zodpovědný za všechno, co se tam děje. My jsme rádi, že nám vyšel vstříc a chtěli bychom ho udržet do budoucnosti, ale bohužel už nemá možnosti jako dřív. Finance v tomhle směru teď nejsou.

To vypadá, že Boskovice přímo směřují k sestupu?
Vypadá to tak?

Jak tedy bez peněz udržíte konkurence schopný tým?
To jsem rád, že se na to ptáte. V minulosti vždycky záleželo na tom, kdo byl zrovna u kormidla. Bylo období, kdy tady bylo pět šest hráčů na hostování, kteří pobírali amatérskou mzdu a domácí hráči hráli zcela zdarma. Pak bylo třeba období, kdy se Boskovice v divizi zachránily i když tady nebyli hráči na hostování. A my se vracíme k tomuto modelu. Většina z našeho A týmu jsou zkušení divizní hráči. To znamená, že nepropadáme panice, že jsme sestupující tým. Ti kluci mají na to, divizi hrát. Pokud se to ale nepodaří, znovu říkám, není to ta priorita, protože my nebudeme za každou cenu nakupovat hráče, kteří by nám to posílili.

Takže posily nebudou?
Jednu posilu už máme domluvenou. Je to Martin Dostál, který působil v Protivanově, bývalý hráč Prostějova, teď Kralic. Kvalitní útočník, záložník. To je jediná posila, která k nám přijde. Jinak zůstává Matula na hostování i Gruber z Brna. Ale to jsou všechno hráči, kteří budou hrát za stejných podmínek jako domácí hráči.

To znamená bez odměn…
To znamená žádné odměny, žádné prémie.

To budou hrát v Boskovicích úplně zadarmo?
Úplně zadarmo. Odešel akorát Radek Ošlejšek na hostování do Rousínova a Ondra Václavek, který odešel hrát do Rakouska, kde samozřejmě stále působí Honza Havlíček s Lukášem Martínkem. Ale ti už tam byli. Ostatní hráči zůstávají.

Jak na to reagují hráči?
Co se týká boskovických hráčů, tak ti hráli poslední rok už zadarmo. Hráči, co byli na hostování, odešli, pro ty domácí se nic nemění.

Hráči tedy hrají čistě pro zábavu. To je dobrá zpráva.
Boskovice jsou jedním z mála divizních mužstev, které to mají opravdu postavené z devadesáti procentech na domácích hráčích. I co se týče práce s mládeží, kterou chceme nastolit, tak už kdysi dávno před námi ji někdo dělal a my z té práce dnes těžíme. Ti kluci jsou na to zvyklí, oni mají vztah k Boskovicím a proto zadarmo hrají.

Boskovice se tedy přidávají k trendu z poslední doby, kdy divize začíná být plně amatérská soutěž…
Boskovice s tímto trendem vůbec nejdou, Boskovice tento trend razí od té doby, co jsou v divizi. Až na jedno období, kdy tu bylo několik hráčů na hostování. Boskovice se v divizní tabulce pohybovaly vždycky od středu tabulky dolů právě proto, že nepřeplácely hráče a hrály to většinou na bázi těch domácích. Takže u nás se nic nemění.

Hrajete s domácími hráči, přesto návštěvnost na boskovických utkáních není nijak vysoká…
Je to tak. Dlouhodobě se v divizi potýkáme s nízkou návštěvností. A je to způsobeno i tím, kde se v tabulce pohybujeme. Je to daň za to, že nechceme zadlužovat klub nákupem drahých hráčů a dostávat se do problémů. Musím přiznat, že v minulosti klub díky posilám dostal zásah do finančního hospodaření a do dneška se s následky potýkáme.

Jakou máte tedy funkci v novém výboru a kdo v něm kromě vás je?
Já jsem koordinátor klubu. Prezidentem zůstal Pavel Holcner, dalším členem je ekonomka, účetní a pokladní v jedné osobě Irena Dvořáčková.

On je totiž trochu problém dostat se na boskovické internetové stránky…
Během týdne tam budou čtyři věty ve znění nějaké omluvy a žádosti o trpělivost. V nejbližší možné době budou stránky fungovat na úplně jiné úrovní a s jiným účelem.

Výbor je zvolen jen na jarní část sezony, ale vy už připravujete dlouhodobé projekty? Důvěru budete mít i po další valné hromadě?
Tenhle výbor už má v programu přípravu dalšího období. My jsme sice zvolení na dokončení sezony, ale zároveň s výhledem do budoucnosti. Budeme v práci pokračovat. Už je připravené i nové strukturální složení klubu.

Jak je to s vaším sponzorem? Název Artézia Cupu jste na poslední chvíli měnili.
Do konce března navštívíme dosavadního generálního sponzora Pivovar Černá Hora a tam zjistíme, jak to bude dál. Tak abychom k 6. dubnu mohli na svaz nahlásit , jak se bude jmenovat klub v příští sezoně. Do konce této sezony samozřejmě zůstává Forman.

Působíte v boskovickém klubu i jako hráč. Při zimním turnaji jste ale zranil. Jak to vypadá s vaším návratem na hřiště, pro tým jste přece jen klíčovým hráčem?
Asi chybět budu i podle slov hráčů a trenéra. Je to svalové zranění, dobu léčení odhaduji na minimálně tři týdny.