„Vycházely mi tipy na Ráječko, v okresních soutěžích už je to horší," říká v rozhovoru vítěz, který hrával fotbal a stolní tenis za Vysočany a dosud je aktivní kuželkář. Ti, co se zajímají o fotbal, ho znají hlavně jako sekretáře FK Blansko.

Jak se vám tipovalo?

Výsledky byly překvapivé, rozhodovalo i štěstí.

Dá se nějak zobecnit, které soutěže se tipují lépe nebo hůř?

Nejhůře se tipovaly asi okresní III. a IV. třída, tam bylo dost nečekaných výsledků, snazší byla divize nebo krajské soutěže.

Měl jste obavy o to, jestli vydržíte na prvním místě do konce?

Poslední kola jsem to moc nesledoval, o vítězství mi až tolik nešlo, buď se zadaří, nebo ne. I když jsem samozřejmě rád, že to vyšlo.

Bude vás to něco stát u kolegů?

Ne, bude to stát kolegu z práce, který skončil druhý…

Vy jste se vsadili?

Vsadili jsme se, ale nemůžeme psát do novin, o co…

Takže se radíte s ostatními?

Debatujeme o tom, co kdo dá, ale každý tipujeme podle svého. Druhý v celkovém pořadí František Jirůšek je spolupracovník a se třetím Františkem Němcem z Ráječka se také známe, dělali jsme spolu dlouho. Oni jsou skalní příznivci, jeden sází na Rájec, druhý na Ráječko, to jsou jejich týmy.

Lidé vás znají jako sekretáře FK Blansko…

Ano, jsem sekretář a člen výboru FK Blansko, do fotbalu v Blansku dělám asi 14 let, pamatuji sestup do I. A třídy i postup do MSFL.

Takže sázíte zásadně na výhry Blanska?

Naopak. I když jsem samozřejmě velkým příznivcem Blanska, tak na výhru nedávám, když na ně vsadím, Blansko neudělá body, takže většinou dávám nulu nebo prohru Blanska.

A byly nějaké týmy, které se daly odhadovat spolehlivěji?

Soutěže jsou dost vyrovnané, Boskovice se třeba zdály jako favorit a dvakrát třikrát to dopadlo úplně naopak. Lipovec zase hodně remizoval. Největší jistota bylo pro mě Ráječko, tam jsem uhodl všechno, remízy i prohry. Věděl jsem, jak na tom jsou, kdo bude a nebude hrát. Ale všem okresním týmům přeju pokaždé dobré výsledky.

Pomohlo vám v tipování, že se pohybujete ve fotbalovém prostředí?

Ano. V okresech je to jak jsem říkal víc o štěstí, tam tým buď zahraje, nebo ne. Ve vyšších soutěžích mám docela přehled, pomohlo i to, že mám přehled o trestech, vím, který tým je oslabený, nastoupí v kombinované sestavě a podobně. Jsou týmy, které třeba doma neprohrávají. Je to i o doplňování B týmů a podobně. Mám taky spoustu kamarádů, bavíme se o fotbale, dávám i na jejich rady.

Asi nějaký univerzální recept na úspěšné tipování není…

Recept ne, všechno se to odvíjí od znalostí a sledování soutěží.

Říkal jste, že pamatujete různá období blanenského fotbalu. V jaké je teď podle vás kondici? Je nové vedení, nový trenér Michal Kugler…

Prvořadá je záchrana divize, která okresnímu městu určitě přísluší. Snažíme se stabilizovat situaci a vyrovnávat se s tím, co nám bylo předané. To se nám daří, věřím, že to otočíme do těch kladných čísel, děláme pro to všechno.

A jak hodnotíte divizní soutěž a výkony Blanska?

Je to vyrovnaná soutěž, je tam dost silných celků z Vysočiny, se kterými jsme měli problémy, vypadli regionální soupeři jako Bystrc nebo Bohunice. Co se týče kádru, chyběl tam větší důraz v soubojích i v zakončení. Hráči z Vysočiny jsou důraznější, tady jsou spíš větší hračičky, trápila nás spousta neproměněných šancí. Třeba s Brodem jsme měli vést 3:0 a ne prohrát 4:0.

Někdo vidí chybu v zapojení příliš mnoha hráčů z Brna, kteří nemají takový vztah k Blansku. Chystají se nějaké změny?

Chceme zapojit víc hráčů z regionu. Pomoc z Brna bude minimální, je to věcí ekonomické situace a toho, kdo bude k dispozici. Uvidíme, co nám řekne zimní příprava pod novým trenérem. Začít by měla 5. ledna a v plánu je spousta zápasů, s Prostějovem, Vyškovem, Třebíčí, Ústí n Orlicí, Bohunicemi, Moravskou Slavií, Boskovicemi nebo s Ráječkem. Záleží na tom, jestli na ni přistoupí trenér.

Fandíte i nějakému týmu třeba z nižších soutěží?

Vysočanům, odkud pocházím, teď jsou třetí v okresním přeboru. Mají dobrý tým, je tam dost kluků, kteří vyrůstali fotbalově v Blansku, Torda, Kala, Sloukové Pepa a Tomáš, také Grmela z Prostějovska, Beneš z Lipovce.

Máte přehled i o okrese, viděl jste nějaké jejich zápasy? Asi je to rozdíl oproti divizi…

Viděl jsem asi dvě utkání. V porovnání s divizí to je samozřejmě jiná soutěž, ale velký rozdíl je třeba i mezi I. B a I. A třídou, to je velký skok, tam už musí poctivě trénovat, minimálně třikrát týdně, bez toho se to nedá hrát. Palce držím taky Bořitovu, což je farma Blanska.

Jak se díváte na tento projekt, který asi dost brzdila zranění…

Sodomka ukončil hostování, zranil se Šural, zraněný byl dlouhodobě kapitán Bubeníček, který už se snad zapojí v zimě do přípravy. Zraněný byl také Trtílek, Hansl, který neodehrál skoro nic. Hrálo se někdy i stejný den, to všechno ovlivňovalo nasazení hráčů.

Má tedy projekt smysl?

Smysl to má, ale má to určitá omezení, vím, že třeba trenér Líšně, která je farmou Brna, opravdu neví, koho mu pošlou, dozví se to v pátek. I Bořitov musí počítat s tím, že musí mít minimálně čtrnáct patnáct kluků připravených. Zrušili jsme béčko, šli jsme do farmy, když se nabídla ta možnost. Zájem o farmy byl velký nejen v Jihomoravském kraji, ale i v Severomorav­ském, kde to uvítalo dost týmů. Uvidíme, jak to bude fungovat dál.

Hrál jste sám aktivně fotbal?

Hrával jsem právě za Vysočany. Nejvýše okresní přebor, za žáky, dorost i za muže.

Sledujete i jiné sporty?

Dřív jsem sledoval blanenský hokej, chystám se zase zajít na zápasy, zajímají mě i kuželky, sám hraji odborářskou ligu. Dřív jsem hrával i stolní tenis za Vysočany, ty sleduji i teď, mají dobrého trenéra mládeže Pavla Gyurgiuka.

Co říkáte na novou kuželnu?

Mně osobně to na nových drahách moc nejde, i když je to pěkná kuželna. Spousta hráčů s ní má problémy.