Stavba hřiště s umělým povrchem vedle fotbalového stadionu v ulici Údolní se totiž odkládá. Minimálně o rok. Na nové hřiště za přibližně sedm milionů korun totiž Blanenští nedostanou dotace.

Fotbalisté tak musejí stejně jako v předchozích letech počítat s přípravou na jarní část sezony ve skromných podmínkách. „Vypadalo to slibně. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy však na stavbu hřiště s umělou trávou nakonec neuvolnilo peníze. V zimě a za nepříznivého počasí tak opět budeme jezdit trénovat na umělou trávu v okolí a do haly, což je samozřejmě pro klub velmi nákladné a komplikované," řekl manažer FK Blansko Bohuslav Jedinák.

Blansko se letos zařadilo do projektu Victor, který je v režii Fotbalové asociace České republiky a Asociace zhotovitelů hřišť s umělými trávníky při Esto, o. s. Projekt mělo dotovat právě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letos organizátoři projektu počítali se stavbou celkem deseti hřišť s umělými trávníky třetí generace. Pro soutěžní utkání přípravek a mladších žáků o rozměrech šedesát krát dvaačtyřicet metrů.

Jedno z deseti fotbalových hřišť s umělým povrchem mělo na podzim stát i v Blansku. „Nové hřiště má stát zhruba sedm milionů. Přes čtyři miliony bychom dostali z dotací a zbytek pak zaplatili z rozpočtu města. Za přibližně půl milionu jsme chtěli ještě na hřišti udělat umělé osvětlení a koupit stroj na údržbu trávníku a ostatních ploch. Vše se zatím tedy odkládá. Máme informace, že projekt Victor bude pokračovat příští rok. O dotaci zažádáme znovu," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Podle Crhy chce vedení města zařadit částku na podporu stavby hřiště s umělou trávou v Údolní do rozpočtu i na příští rok. „Počítáme s tím, že se projekt jen o rok odkládá. Stavbu hřiště chceme určitě podpořit, ale na druhou stranu bez dotací si ho nemůžeme dovolit," dodal Crha.

Malé a předražené?

Stavba hřiště s umělou trávou v blanenské ulici Údolní vyvolala ovšem mezi místními sportovci a veřejností vášnivé diskuze. Některým vadí menší rozměr hřiště, na kterém mohou hrát soutěžní utkání jen mládežnické týmy. Jiným se zdá stavba hřiště předražená. Další nechápou, proč se hřiště nepostaví na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka, kde je většina blanenských sportovišť.

„Předražená blbost. Myslíte si, že vám bude někdo platit za trénink na malém hřišti? Nemůžete pořádat zimní turnaje. Projekt je navíc drsně předražený. Je to opět malá domů pro Prahu a spřízněné firmy," napsal na webové stránky Blanenského deníku Rovnost diskutující pod jménem lukas.

Tomu se také nelíbí lokalita pro nové hřiště. „Chápal bych umělku na Sportovním ostrově. Je tam vše. Bazén, krytý bazén, zimák, atletická dráha, ubytovna. Ideální místo pro pořádání soustředění. Zase někdo moc nemyslí. Blansko umělou trávu potřebuje. Má skvělé výsledky s mládeží. Ale chce to plnohodnotné hřiště na léta dopředu," poznamenal diskutující.

S některými argumenty proti stavbě hřiště s umělkou v ulici Údolní souhlasí i manažer FK Blansko Bohuslav Jedinák. „Já tomu rozumím. Ale musíme si uvědomit, že v současné chvíli je pro blanenský fotbal lepší, že vůbec nějaké hřiště s umělkou bude, než řešit kde. A jak bude velké. Město na stavbu celého hřiště nemá. Přišla šance postavit hřiště z dotací. Je sice menší, ale bude. Na trénink to stačí. I jen pro tréninkové účely je umělka luxus, o kterém se nám dosud ani nezdálo," uvedl před časem Jedinák.

To, že je pro hřiště s umělou trávou lepší lokalita Sportovní ostrov, uznal také blanenský místostarosta Jiří Crha. „Hřiště s umělým povrchem v Údolní je kompromis. To víme. Ale v dané situaci přijatelný. Fotbalisté by měli alespoň kvalitní tréninkové hřiště. Nejenom muži, ale hlavně mládež. A město by to díky dotacím tolik nestálo. Na stavbu velkého hřiště s umělkou totiž zatím nemáme," dodal Crha.

Podle Crhy však vedení města do budoucna uvažuje o tom, že velké hřiště s umělým povrchem na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka postaví. „Musíme však najít přijatelné řešení, kde pak uděláme parkoviště pro návštěvníky aquaparku. Ti nyní parkují na tréninkovém škvárovém hřišti fotbalistů," dodal Crha.