Rájec vedl. Pak přišel kolaps obrany

Rájec-Jestřebí/ Jarní premiéra se Rájci-Jestřebí na domácím hřišti nepovedla. Prohrál se Žďárem 2:3

17.3.2008

Rájec v prvním jarním zápase v divizi prohrál. Žďáru nad Sázavou podleh 2:3Foto: Deník/Hynek Skoták

Neuběhly ani tři minuty a chumel rájeckých fotbalistů už mačkal střelce první branky ve včerejším utkání proti Žďáru nad Sázavou. Ještě rychleji než domácí Ryšánek slavil na druhé straně gól Horák. Trefil se minutu po změně stran. Žďár přidal ve druhé půli ještě dvě branky. Domácí snížili až minutu před koncem Hájkem. „Po přestávce na nás padla nějaká depka nebo co. Vůbec nechápu, co se stalo vzadu. Obrana nefungovala. Hráči soupeře nebyli obsazeni,“ zlobil se kouč divizního Rájce Jiří Záleský.
Záleského tým prošel přes zimu přestavbou. Přišla řada nových hráčů včetně kamerunského útočníka Rossiho. Jenže zranění několika hráčů a nedořešené přestupní formality rájeckou sestavu notně okleštily. Na střídačku tak museli usednout tři dorostenci. Přesto šli domácí po třech minutách hry do vedení. „Branka padla po naší hrubé chybě. Hráči nešli do odraženého míče a Rájec se tak lacino dostal k zakončení,“ poznamenal trenér hostujícího Žďáru Petr Nedvěd.
Žďár se ale z úvodního šoku dokázal rychle oklepat a útočně laděné trio Bureš, Bratršovský, Horák začalo domácím zle zatápět. Jenom Bratršovský měl do poločasu na noze dvě branky. „Kluci zlepšili pohyb a důraz v soubojích. Podařilo se nám dostat domácí pod tlak. V závěru jsme si utkání zbytečně zkomplikovali,“ dodal Nedvěd.
Rájec odpověděl na brejky Žďáru šancí Ryšánka, který se po přiťuknutí exotické posily z Kamerunu, Rossiho, ocitl sám před brankou. Střela mu nesedla. Samotný Rossi svoji šanci spálil o nedlouho později. „Rossiho nebylo příliš vidět. On je zvyklý dostávat balóny do nohy. Ale je to dobrej fotbalista. Je zde teprve pár dnů. Potřebuje čas,“ podotkl k výkonu afrického útočníka kouč Záleský.
Po změně stran Žďár bleskurychle vyrovnal po samostatné akci Bureše. Od vyrovnávací branky se do rozhárané rájecké obrany valil jeden útok za druhým. Zejména hbitý záložník Žďáru Bureš si dělal doslova co chtěl a hosté odskočili až na rozdíl dvou branek. „V poločase jsem právě speciálně na Bureše hráče upozorňoval. Nepochopím co se stalo vzadu. Obrana vůbec nefungovala. Hrůza. K výkonu rozhodčího se vyjadřovat nebudu. Za co jiného už by se měla pískat penalta, když ne za tohle,“ vrátil se Záleský ke spornému momentu ze čtyřicáté deváté minuty. Gólman Žďáru Pospíchal stáhl pronikajícího Holého, rozhodčí nechal pokračovat ve hře.
Rájec snížil až minutu před koncem, kdy míč propasíroval do brány Hájek. „Dneska jsme prohospodařili tři body. Nevím co bych k tomu víc dodal,“ řekl po zápase Hájek, který byl smutným hrdinou utkání. Jeho gólovou hlavičku Pospíchal vyrazil fantastickým zákrokem. „Škoda no. Měl jsem to dát. Možná tam byl faul obránce, ale rozhodčí to prostě nepísknul. Stejně jako faul před třetí brankou,“ uzavřel Hájek.

Jak šly minuty

3. 1:0 – Ryšánek. Dlouhý pas za obranu na rozběhnutého Rossiho obrana Žďáru stačí zablokovat. K míči se dostává na hranici pokutového území Šmerda, který posunuje obloučkem na Ryšánka. Rájecký záložník špičkou kopačky posílá míč na tělem padajícího gólmana Pospíchala do sítě Žďáru.
6. Rychlý brejk Ždáru do rozhozené obrany domácích. Trojice Bratršovský, Horák, Smetana má před sebou jen dva obránce Klusáka s Pavlíkem. Přihrávku Bratšovského na dlouhána Smetanu v poslední chvíli zachytává Pavlík a odkopává míč do zámezí.
9. Další ze smrtících brejků hostů. Horák centruje do vápna na Smetanu. Ten, ač tísněn Vajbarem, zpracovává míč ze vzduchu a střílí. Vajbar jeho pokus blokuje. Následuje centr Zicha na Bratršovského a střela z malého vápna vysoko nad.
15. Žďár je opět blízko vyrovnání. Horák má v pokutovém území dostatek času přihrát volnému Bratršovskému. I ve druhé obrovské šanci hostující útočník selhává. Do jeho střely skáče Hájek a odvrací.
34. Standardka Rájce. Pavlík přes půl hřiště posílá míč do ohně. Rájecká posila z Kamerunu, Rossi, míč v pokutovém území tlumí a poslepu přiťukává na zcela volného Ryšánka. Střelec první branky má na noze druhou. Míč z jeho kopačky letí však mimo.
42. Rossi obírá ve středovém kruhu o míč Bureše. Přiťukává Šmerdovi, který prodlužuje na Holého. Rájecký útočník o míč v souboji přichází. K odraženému míči se dostává opět Rossi a po zemi pálí mimo.
43. Útočník Žďáru Horák utíká domácí obraně po pravém křídle. Střílený centr přímo do branky vyráží na bližší tyči gólman Polák. Nepříjemně se přitom narazí o konstrukci své branky.
46. 1:1 – Horák. Obrana Rájce spí. Bureš má dostatek času a klidu poslat míč na zcela volného Horáka, který hlavou srovnává.
49. Rossiho přihrávka na Holého. Klička obránci a střela. Pospíchal vyráží. K míči se dere Holý. Pospíchal ho stahuje na trávník. Domácí střídačka se vehementně dožaduje pokutového kopu.
67. Bureš centruje do vápna na Řeháčka. Stoprocentní šance. Jeho střelu Polák likviduje.
69. 1:2 – Bojda. Hlavou zády k brance se prosazuje nový muž na trávníku. Po autovém vhazování hlavičkou k zadní tyči.
81. 1:3 – Horák. Rychlý brejk Žďáru. Po přihrávce Bojdy skóruje z bezprostřední blízkosti Horák.
84. Vajbar z pravé strany přihrává do pokutového území Hájkovi. Rájecký obránce se položí do vzduchu, tvrdě atakován soupeřem ještě stihne vystřelit hlavou. Pospíchal reflexivním zákrokem míč u pravé tyče vyráží.
89. 2:3 – Hájek. Vajbar dává přesně míč na hlavu Zouhara. Pospíchal vyráží jasný gól. K míči se procpe Hájek a snižuje na rozdíl jediné branky. Následuje strkanice před brankou Žďáru.Jak šly minuty

MKZ Rájec-Jestřebí 2:3 FC Žďas Žďár nad Sázavou
Branky:
3. Ryšánek, 89. Hájek – 46. a 81. Horák, 69. Bojda.

Rájec: Polák – Vajbar, Pavlík, Klusák, Hájek – Haničinec, Kuda, Šmerda, Ryšánek – Holý, Rossi (74. Zouhar).

Žďár nad Sázavou: Pospíchal – Odehnal, Heide, Šindelka – Bratršovský – Řeháček, Otoupalík, Bureš (87. Karásek), Zich – Horák, Smetana (55. Bojda, 82. Mašek).

ŽK: Vajbar – Bratršovský, Šindelka. Rozhodčí: Seidl – Drápal, Stloukal. Diváci: 250.

Autor: Jan Charvát

17.3.2008 VSTUP DO DISKUSE

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Blanenská průmyslová zóna Vojánky. Ilustrační foto.

Firmy si na haly ve Vojánkách počkají. Dva investoři si výstavbu rozmysleli

Jihomoravské silnice pokryla ledovka, meteorologové varují i před silným větrem

Jižní Morava – Meteorologové varují Jihomoravany před silným větrem a ledovkou. Jejich výstraha platí pro celý kraj od nedělního odpoledne. Námraza, která se tvoří na silnicích, vydrží podle předpovědi na některých místech až do pondělka.

Mozkovou mrtvici může mít dítě i sportovec, říká oceněný neurolog z Brna

Brno /ROZHOVOR/ - Kvůli mozkové mrtvici v České republice ročně zemře dvanáct tisíc lidí. Jednatřicetiletý neurolog z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Ondřej Volný objevil způsob, jak tento počet výrazně snížit. Za výsledky ve výzkumu cévní mozkové mrtvice a zobrazování cév získal nedávno prestižní ocenění. „Mozkovou mrtvici může dostat i šestiměsíční dítě. Doufám, že díky zlepšené diagnostice bude přibývat úspěšně léčených pacientů,“ říká Volný, který působí i jako výzkumný pracovník v Mezinárodním centru klinického výzkumu.

Blansko připravilo Brňanům vánoční nadílku. Nastřílelo jim devatenáct gólů

Blansko /FOTOGALERIE/ – Střelecký apetýt blanenských divizních futsalistů neopadá. Nedávných třináct gólů do sítě Toky Brno překonali s dalším brněnským soupeřem. V desátém kole hostil PRO-STATIC Blansko Mitru Brno a nasázel jí devatenáct gólů.

Manželé pletou ponožky: Výrobu stále vylepšujeme. Hlavní je věřit svému nápadu

Sloup /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Ponožky povalující se po bytě jako častý předmět sporů v mnoha domácnostech. Kdyby se kvůli nim měli hádat manželé Bartoňovi, neměli by zřejmě čas na nic jiného. Ve svém domě už léta vyrábějí ponožky značky MiPoN, které prodávají zákazníkům z regionu, firmám i sportovním klubům.