Odešli vám klíčoví hráči, jaká je teď situace v klubu?

Půjde nám o záchranu soutěže…

Vždyť jste po podzimu ve středu tabulky.

Tak se podívejte, kolik máme bodů. Na dvanáctou Zastávku máme náskok čtyř bodů. A na posledních dvou místech je B tým divizních Tasovic, který může posílit z áčka, a tradiční brněnský klub Slovan, nemyslím si, že budou smíření se sestupem. Dřív byl po podzimu vždycky někdo beznadějně poslední a hrálo se o druhé sestupové místo, teď je to otevřené. I. A třída je vyrovnaná podobně jako třeba divize.

To je pro vás změna po sezonách, kdy jste bojovali o postup.

Nedá se nic dělat, nám se rozpadl útok, odešli důležití hráči. Na druhou stranu kluci, kteří zůstali, mají velkou chuť do tréninku a ještě chceme někoho přivést. Rozhodně nečekáme se založenýma rukama. Jaro pro nás není jen o tom, že bychom to nějak dohráli. Výsledky ostatních týmů můžou být nevyzpytatelné, hned první kolo hrajeme s Tišnovem a máme o jeden zápas venku víc. Nebereme to jako tragédii, ale nesmíme ani nic podcenit.

Můžete upřesnit, jak je to s odchody hráčů?

Haničinec se Zemanem míří do Rakouska, Tonda Preč trénuje v Boskovicích, tam záleží na dohodě klubů, pokud o něj mají Boskovice zájem, předpokládám, že splní to, co mají. Pokud by o něj zájem neměly, nám by to samozřejmě nevadilo, nerozcházíme se ve zlém a Tonda je výborný po fotbalové i po lidské stránce. Pak zůstává Adamec v Bystřici a ještě za ním míří Blaha.

Z těch nejlepších střelců vám zůstane aspoň Jiří Vorlický mladší. Dohodli jste se i s jeho otcem?

Dohodli jsme se, že u nás bude hrát na jaře i Jiří Vorlický starší, slibujeme si od něj, že dá na hřišti dohromady kolektiv. Už v té přípravě s Rájcem-Jestřebí patřil k nejlepším na hřišti, měl přehled, hecoval spoluhráče. I když jsme teprve na začátku a z toho zápasu neděláme nějaké velké závěry.

A příchody dalších hráčů?

Stojíme o návrat Stehlíka z Letovic, který už u nás hrával, stejně tak bychom přivítali Šafaříka, který nastoupil naposledy v Olešnici. Ještě bychom chtěli asi dva hráče. Hůř bude, až začne platit nový přestupní řád.

Co od těch změn očekáváte?

Zatím jsme to jen prostudovali, uvidíme, jak to bude fungovat, ale asi to ovlivní výchovu mladých hráčů, kteří můžou odcházet jinam, ti nad třicet zase budou volní. Otázka je, jestli někteří nedají přednost třeba malé kopané. Taky to může být tak, že kluby nebudou chtít hrát vyšší soutěže, bude jen pár ambiciózních, které na to budou mít peníze. To už je teď v Brně, kde nikdo nechce hrát divizi a raději jsou v krajském přeboru.

Jak vnímáte odchody některých opor poté, co se nedaří tolik jako v minulých sezonách?

Je to přesně o tom, Kunštát je prostě osmý a já v těch vyjádřeních cítím, že jdou jinam, protože se tady teď o nic nehraje a oni mají ambice. Přitom by si měl každý hráč sáhnout do svědomí, jestli pro to udělal na podzim všechno. U Tondy Preče to chápu, ten cítí nějakou boskovickou hrdost a jde týmu pomoci.

Mrzí vás, že se nepovedlo v minulých letech postoupit do krajského přeboru?

Je pravda, že chyběl krůček. Kunštát už kraj hrál, I. A nám ale sluší. A máme teď třeba na výborné úrovni mládež, je tady vidět práce Vladana Horáka, věřím, že jednou budeme hrát třeba krajský přebor s vlastními odchovanci.

Myslel jsem, jestli necítíte hořkost nebo zklamání z toho, že to opakovaně nevyšlo.

Já se pohybuji v kunštátském fotbale dlouho, když se hrála župa, dělal jsem vedoucího týmu, zažil jsem sestup do I. B i návrat do I. A. Když tady Jan Koďousek, který pro kunštátský fotbal udělal strašně moc, ze dne na den skončil, klub byl před zrušením, vypadalo to, že v Kunštátě kopaná pokračovat nebude. Začali jsme klub budovat od začátku, vyhrabali jsme se i díky podpoře města ze špatných let. Pro lidi to byl šok, několik let se hrálo v I. B a byl to takový nemastný neslaný fotbal. Pak jsme postoupili do I. A třídy, zahráli si finále krajského poháru na stadionu Zbrojovky, kam nás přijelo podpořit tři sta fanoušků. Když se ptáte, jestli cítím nějakou hořkost, tak ne, za ty roky ve fotbale jsem docela otrlý. Je pravda, že líto mi to je, když unikne postup, stejně tak když odejdou hráči, kterým jsme se snažili vytvořit nějaké podmínky. To si pak člověk říká, jestli to má cenu dělat. Ale pak vidím v tělocvičně třicet dětí, trénink žen, mužů a je jasné, že to smysl má. Kunštátský fotbal, to je sto padesát lidí, podařilo se vybudovat spoustu věcí, myslím, že je to nastartované dobře.

S jakým výsledkem Kunštátu byste byl na konci letošní sezony spokojený?

Chtěl bych vylepšit to současné osmé místo a projít jarní částí bez zbytečných nervů. Abychom tím fotbalem neotrávili hráče ani diváky a začali se už připravovat na další sezonu.