Od Klubu fair play a Českého olympijského výboru dostal Pavel Blaha před časem děkovný dopis za čin fair play. Za to, že úmyslně nedal penaltu po zapískaném faulu. „Bylo to na Poháru Josefa Masopusta, největším fotbalovém turnaji středních škol u nás. Rozhodčí na mě písknul faul. Podle mě ale nebyl. Tak jsem penaltu schválně kopnul vedle," popsal nezvyklé gesto tehdejší student Střední pedagogické školy v Boskovicích.

S kopanou jednadvacetiletý Blaha začínal v pěti letech v Kunštátu. Pod vedením svého otce, bývalého fotbalisty. Do míče kope i jeho sestra Denisa. Za FK Kunštát hraje v ženském týmu divizi. „Z Kunštátu jsem šel do Boskovic a pak za dorost hrál ligu ve Zbrojovce, Líšni a Sigmě Olomouc. Jsem takový univerzál. Kam mě postaví, tam hraju. Jen v bráně ne, protože jsem moc nevyrostl. Mám metr sedmdesát," směje se Blaha. Nejvíc mu sedí post krajního nebo středového záložníka. Na dresu od mládí nosí oblíbenou sedmičku.

Fotbalový talent Pavel Blaha.

I když si v mládežnických kategoriích zahrál ligu, mezi dospělými se ve vyšších soutěžích zatím neprosadil. Druhým rokem hraje v Kunštátu. „V poslední době jsem byl často zraněný. Jenom loni jsem měl berle snad čtyřikrát a zlomený nos. Na podzim se mi nedařilo. Nedal jsem za Kunštát žádný gól. Samozřejmě bych si rád zahrál vyšší soutěž, ale nelámu to přes koleno. Teď je stejně fotbal tak trochu na druhé koleji. Na jaře mě totiž čekají státnice," říká mladík.

V budoucnu by chtěl pracovat jako učitel. Na Masarykově univerzitě v Brně je ve třetím ročníku. „Mám aprobaci na tělocvikáře a občanskou výchovu. Živit se fotbalem na profesionální úrovni je snem každého hráče. Ale málokomu se to povede. Já chci mít hotovou školu. Doma mě k tomu vedli a já myslím, že je to tak správně. Znám spoustu kluků, co vsadili jen na fotbal a mají pouze základní školu. A teď paběrkují v nižších soutěžích v Rakousku, aby se vůbec uživili. Je to velká nejistota," dodává.

V poslední době pronásledovala fotbalistu Kunštátu Pavla Blahu zranění. V malé kopané se pere o místo v reprezentaci. Chce na Euro.

Co se mu zatím nepovedlo ve velkém fotbale, dohání v malé kopané. Ta v poslední době zažívá obrovský boom. Blaha hraje ligu za výběr Blanenska a dostal se i do reprezentace do jednadvaceti let. Ta v červenci nastoupí na mistrovství Evropy v Praze. Blaha dal ve dvou přátelských zápasech se Slovenskem tři branky. I když hrál se zlomeným nosem. „Na Euru bych si strašně rád zahrál. Ale nevím, jestli se do kádru vůbec dostanu. V dubnu mi už bude dvaadvacet a můžou nastoupit jen dva starší hráči do třiadvaceti let. Na seniorské áčko zatím nemám. Tam jsou lepší fotbalisté, ale jsem mladý a třeba se mi to ještě podaří. Malá kopaná zažívá neskutečný boom a zahrát si v reprezentaci je pro mě čest. Navíc se můžu podívat do světa," uzavírá Blaha, kterého kromě fotbalu baví také plavání a v poslední době i lezení po skalách.

řekli o něm Rychlý, důrazný univerzál. Tak vidí Pavla Blahu Jindřich Záboj. Kouč výběru Blanenska v celostátní lize malé kopané. Ten mladého fotbalistu zná od mládežnických kategorií. „V malé kopané je Pavel velmi platným hráčem a má velký potenciál. Na hřišti může hrát v obraně i v útoku. Na svou výšku je navíc výborný hlavičkář. Čeho si na něm ale cením nejvíc, je jeho nasazení a koncentrovanost na každý zápas," říká Záboj.