Předseda fotbalového klubu MKZ Rájec-Jestřebí Jiří Müller zažil v poslední sezoně finanční krizi klubu, odchod dlouholeté trenérské dvojice i pád Rájce z krajského přeboru do I. A. „Dál už sestupovat nechceme," říká a rozebírá plány na další sezonu. Ta bude také ve znamení šetření, hrát se bude hlavně s místními hráči.

Co je nového v Rájci?

Tak, tráva je zelená… (smích)

Myslel jsem, jak jste na tom s letní přípravou…

Bude, jenom nevím přesně, kdy začne.

Trenér Málek zůstává u týmu?

Ano, má naši důvěru. Už řeší další sezonu, přípravné zápasy a další věci.

Zkuste se ohlédnout za jarní částí sezony. Rájec sestoupil, ale to se čekalo. Vyhnuli jste se debaklům, to jste si přáli, jste tedy spokojený?

Přiznám se, že jsem měl z jara velký strach, obával jsem se, že budeme dostávat sedm, deset gólů. To se naštěstí nestalo. Prohráli jsme akorát 0:5 s Blanskem, které podle mě mělo nejlepší tým a nechápu, proč nepostoupilo, a pak v předposledním kole tím nejhorším výsledkem 0:7 s Kyjovem. To je taková jediná kaňka, jinak si myslím, že jsme ostudu neudělali.

A sedm gólů jste dostali doma i na podzim a to bylo ještě v silné sestavě…

Ano, to jsme dostali 1:7. Teď jsme hráli s nesrovnatelně slabší sestavou a v Rousínově jsme prohráli 0:1. Ona byla chyba ta výhra v prvním kole ve Znojmě. Všichni se namlsali a mysleli si, že budeme vyhrávat, že to půjde. Jenže ono to nešlo, ono to ani nemohlo jít. I když kluci bojovali, nechali na hřišti všechno. A za to bych chtěl všem poděkovat. Věděli, do čeho jdou, po sedmi kolech už bylo jasné, že se nezachráníme, a přesto to nezabalili.

Jak se těšíte na pohárový zápas? Přijede Slatina a s ní trenér Záleský…

Někteří lidé nechtějí přijít na zápas, jeho odchod provázela vypjatější atmosféra. Já doufám, že se to obejde bez zbytečných emocí na obou stranách. Pohár pro nás není tak důležitý jako mistrovské zápasy. Já osobně přijdu a ruku si s trenérem Záleským klidně podám, nechci to nějak hrotit. Na utkání se těším a doufám, že vyhrajeme.

Sestupujete do I. A, cíl bude udržet se v ní nebo znovu postoupit?

Příští sezonu těžko můžeme uvažovat o postupu. Hlavní bude stabilizovat kádr a udržet soutěž, nespadnout znovu. To nesmíme.

Už víte nějaké změny u týmu?

Jak jsem řekl, trenér Málek jedná o nějakých příchodech, ale zatím to ještě není potvrzené, tak nebudu říkat konkrétní jména. Akorát zmíním dorostence Kučeru a Heppa, kteří hráli v Blansku divizi dorostu, ti by byli pro nás dobrou posilou. Z týmu odejde Pavlík, asi i Mazal.

Zkušení hráči zůstanou?

Palkanynec by měl zůstat, ten bude hrát do padesáti, má ukrajinské kořeny, Čepa chce také hrát, záleží, jak na tom bude zdravotně, s Vágnerem budeme ještě jednat. Jak to bude s dalšími hráči, uvidíme.

Máte představu o kvalitě I. A třídy?

Podle mě to nebude nic jednoduchého. Podívejte se třeba, jakou sestavu má Bořitov. V bráně Hlavoňka, Šmerdu, Richtra, Bezděka, Janíčka, hráče z vyšších soutěží. No a nakonec bojoval o záchranu. Některé týmy jsou na tom možná lépe než ty horší v přeboru.

Změnilo se něco v zajištění klubu nebo pořád hrozí zánik?

Pomohlo nám město, které navýšilo podporu, jdeme také tou nejúspornější cestou, snažíme se hrát s vlastními hráči, už si nemůžeme dovolit žádné finanční harakiri.

Co hlavní sponzor MKZ, neobnovil spolupráci?

Tam bylo nějakých pět tisíc na turnaj mládeže, ale jinak nic.

Přestal vás před rokem a půl sponzorovat, ale v názvu MKZ zůstává?

Zatím ano.