Vždyť s tamějšími dorostenci získal hned pět mistrovských titulů. „Byl vynikající člověk, který věnoval veškerý čas fotbalu. Na něj se musí vzpomínat jen v dobrém,“ pravil Karel Jarůšek, legendární záložník Zbrojovky.

Brněnský rodák začínal s fotbalem ve Slavii Žabovřesky, hráčskou kariéru mu však ukončilo zranění. „Narazili jsme na sebe v dorostu, když hrál jako obránce a já vepředu v útoku. Jako jeden z mála jsem ho zažil coby hráče, trenéra a činovníka,“ líčil Jarůšek, jenž se stal se Zbrojovkou v roce 1978 mistrem Československa.

Harašta odstartoval svou trenérskou dráhu v mateřském klubu Žabovřesky u žáků, po dvou letech se přesunul do Zbrojovky. V ní postupně získal výsostné postavení u mládežnických týmů brněnského celku. „Na tu dobu byl výborný trenér, dal mi šanci ve fotbale i jako trenérovi, vedl jsem s ním jako asistent juniorku a moc ho uznávám. Byl opravdu dobrý člověk,“ řekl bývalý ofenzivní hráč Zbrojovky Petr Čuhel.

Fotbalista Zdeněk Valnoha si nejvyšší soutěž zahrál  za Zbrojovka Brno i Petru Drnovice.
Jeden dres nám musel vydržet celou sezonu, vzpomíná Valnoha

Ten pod legendárním mládežnickým koučem hrál tři roky a v sezoně 1982/1983 oslavil i mistrovský titul v dorostenecké lize. „Měl velkou autoritu a neodpustil nám nic, když jsme něco vypustili, určitě zvýšil hlas. Byl náročný, ale kdo ho respektoval, tak se prosadil. Uměl s námi prostě komunikovat, když bylo co slavit, samozřejmě se s námi bavil,“ podotkl Čuhel.

Zbrojovka Brno získala v sezoně 1987/1988 mistrovský titul ve federální dorostenecké lize.Zbrojovka Brno získala v sezoně 1987/1988 mistrovský titul ve federální dorostenecké lize.Zdroj: archiv

Brněnský dorost ale nebyl pro Haraštu nejvyšší metou, ve své kariéře vedl také reprezentační družstva, na pár zápasů dostal na povel i první mužstvo Zbrojovky, v němž zrovna válel i Jarůšek.

Přesto jeho největší předností byl výběr nadějných fotbalistů. „Byl výjimečný v tom, že objížděl nejen jižní Moravu a dokázal do Brna přivést velké talenty. Měl sice kolem sebe lidi, kteří mu sami zavolali a říkali mu, aby se podíval tam a tam, ale to samozřejmě nestačilo. Měl výborný čich, málokdo z jeho kluků se pak neuplatnil,“ vyprávěl Jarůšek.

Petr Křivánek v žákovské kategorii hrál na škvárovém hřišti za Lužánkami.
Továrna vzala hřiště, z něhož se rekordman Křivánek dostal za Lužánky

Z brněnského dorostu se do prvního týmu Zbrojovky probojovaly desítky jeho svěřenců, řada z nich oblékla rovněž reprezentační dres. Ze střídačky Harašta dirigoval třeba Romana Kukletu, Reného Wagnera, Marka Zúbka nebo Petra Křivánka. A takových hráčů je pochopitelně víc. „Nechci vybírat jen pár jmen, které vedl. Těch kluků v úspěšném dorostu bylo strašně moc a jsou to veliká jména,“ odvětil Jarůšek.

Držitel Ceny Václava Jíry, kterou obdržel v roce 2000, nekončil svou práci v Brně pouze tréninkem či se závěrečným hvizdem zápasu. „On fotbalem žil čtyřiadvacet hodin denně, byl pro něj opravdu všechno a měl přehled v klubu od nejmenšího žáka až po áčko. Procento jeho hráčů, kteří se pak prosadili v prvním týmu, bylo opravdu vysoké,“ je přesvědčený Čuhel.

Nyní šestapadesátiletý exligový hráč se po vzoru Harašty stal fotbalovým trenérem na plný úvazek. V nejvyšší české soutěži si připsal šestasedmdesát zápasů coby hlavní kouč. „Od každého si samozřejmě něco vezmete, ale tenkrát se taktice nevěnovalo tolik času jako dnes. Úkoly, které nám dával, sice nebyly tak taktické, ale vyžadoval, abychom je plnili ve prospěch týmu,“ zmínil Čuhel.

Fotbalisté Zbrojovky (v červeném Matěj Hrabina) s Opavou.
Zbrojovka končí podzim v Opavě. Ve středu obrany musí kouč vařit

Harašta bohužel v životě bojoval s cukrovkou. „Bylo to nepříjemné, měl pak i potíže s očima, ale na fotbal chodil pořád. Do posledního dechu žil fotbalem,“ poznamenal Jarůšek.

Uznávaný mládežnický kouč zemřel v roce 2001 v nedožitých osmapadesáti letech. „Byl nesmírně produktivní. Nikdo jiný sem nedokázal přivést tolik talentů,“ dodal Jarůšek.

Na počest oblíbeného fotbalového nadšence se každoročně koná ve vinařské oblasti na jižní Moravě memoriál Františka Harašty, na němž se setkává reprezentační výběr do šestnácti let s o rok staršími klubovými celky.