Študent nyní trénuje Sloup v okresním přeboru. „Pod Ivanem Študentem jsem odehrál svá nejlepší léta v Blansku. V sedmnácti mě z dorostu vytáhl do áčka mužů. Zahrál jsem si krajský přebor i divizi. Byl to pohodový trenér a hlavně odborník. Jako hráč se dostal do první ligy a taky trénování dával maximum," poznamenal bývalý hráč Blanska a nyní místopředseda výkonného výboru FK Blansko Miloš Vašák.

Ligové Teplice

Ivan Študent se narodil v Brně a je odchovancem Spartaku Královopolská Brno. V roce 1963 získal v dresu Královopolské titul dorosteneckého vicemistra Československa. „Druhé místo bylo pro Královopolskou obrovský úspěch. Měli jsme výborný mančaft. Před námi byla už jen Sparta. Trenéři si mě z dorostu tehdy vytáhli i do druholigového týmu mužů Královopolské," zavzpomínal na první úspěchy Študent.

Vojnu strávil v letech 1966 až 1968 v Dukle Tábor, kde hrál druhou ligu. Po vojně pak působil do roku 1971 v prvoligovém celku Sklo-Union Teplice, kde nastupoval na postu záložníka. „Gól jsem v první lize nedal, ale na nějaké jsem nahrál. Kolik jsem odehrál prvoligových zápasů, si už nevzpomínám," dodal Študent. Poté kopal další tři roky za Spartak Ústí nad Labem ve druhé celostátní lize.

Od roku 1976 do roku 1980 nastupoval v dresu Spartaku ČKD Blansko v krajském přeboru. Poté působil osm let jako trenér prvního mužstva, se kterým dvakrát postoupil do divize. „To byly moje největší trenérské úspěchy. Divize byla tehdy třetí nejvyšší soutěží v republice a nebyla rozdělená do tolika skupin jako dnes. Měla tak mnohem vyšší úroveň," dodal bývalý blanenský trenér.

Památné byly tehdy především barážové zápasy s Hulínem v roce 1984, které blanenská Kolbelka doma i venku vyhrála 1:0. Na domácí zápas na stadion v Údolní přišlo tehdy tři tisíce diváků. V roce 1985 blanenské áčko mužů sehrálo pod Študentovým vedením přátelské utkání proti reprezentaci Československa, vedenou trenérem Josefem Masopustem. Utkání v Blansku vidělo pět tisíc lidí.

V roce 1992 se Ivan Študent stal trenérem dorosteneckého týmu Spartaku ČKD Blansko, se kterým obsadil v první dorostenecké lize sedmé místo. Jeho svěřenci porazili v domácím prostředí tehdejšího mistra Baník Ostrava 2:0. „Byl to výborný tým a fantastický úspěch blanenské kopané. Silná generace hráčů jako Kleveta, Vorlický, Šmerda, Škvarenina a další," poznamenal Študent.

Podle jednoho z hráčů památného týmu blanenských dorostenců, Jiřího Vorlického, měl Študent cit pro výběr hráčů a uměl s nimi pracovat. „Byl důsledný, tvrdý, ale zároveň vždy férový. Trénoval mě v době, kdy jsem pak z Blanska odcházel do vrcholového fotbalu do brněnské Zbrojovky. V té době na začátku devadesátých let, za éry pana Korbela, jsem měl nabídku i ze Slávie. To je taky důkaz toho, jakou práci pan Študent a další trenéři u dorostu pan Jarůšek, Nečas a Juřica v Blansku odvedli, kolik hráčů pro velký fotbal vychovali," řekl Vorlický.

Nabídka Zbrojovky

Zároveň dodal, že Študent měl na to, aby se prosadil i jako ligový trenér. „Byl jsem tak trochu za bukem. Na konci osmdesátých let mě ale lanařili do ligové Zbrojovky, abych dělal asistenta hlavnímu trenérovi Františkovi Ciprovi. S ním jsem dva roky hrával. Znali jsme se. Jenže já si v té době zrovna dodělával nejvyšší trenérskou třídu a přitom chodil normálně do práce. Chybělo mi půl roku. Studium bylo náročné, a já nemohl být na stadionu od rána do večera, proto jsem odmítl," poznamenal trenér.

Později ho ještě oslovilo ligové Znojmo. „Jenže mi tehdy zemřela manželka a bylo to pro mě dost složité období," řekl Študent, který slavil trenérské úspěchy v nižších soutěžích.

Kromě Spartaku ČKD Blansko vedl Metru Blansko a Šlapanice. S nimi v roce 1995 postoupil do divize. Dále trénoval Líšeň, kterou do divize přivedl v roce 2005, Bohunice, Rájec-Jestřebí, Boskovice, Bořitov, Lipůvku a B tým FK Blansko. Loni v září jeho přínos pro blanenskou kopanou ocenilo vedení FK Blansko, když ho zařadilo mezi klubové legendy. Na začátku ledna se Ivan Študent stal novým trenérem TJ Sloup.

JAN CHARVÁT

BORIS HASA