Brankář Liberce Přemysl Kovář chytil ve čtvrteční odvetě druhého předkola Evropské ligy pokutový kop. Sinelnikovsovi z týmu patnáctinásobného lotyšského mistra Skonto Riga. Liberec nakonec doma vyhrál 1:0 a postupuje do třetího předkola, kde ho čeká FC Curych. „Jsem strašně rád, že postupujeme dál. Byly to velké nervy do poslední vteřiny. Také mám radost, že jsem mohl napravit kiks z prvního zápasu v Lotyšsku, kde jsme prohráli 1:2," řekl Přemysl Kovář, sedmadvacetiletý rodák z Okrouhlé na Boskovicku.

V odvetě se Skontem Riga jste byl společně se střelcem vašeho jediného gólu Delargem hrdinou zápasu. Vytasil jste několik výtečných zákroků a navíc chytil penaltu. Nakonec po výhře 1:0 postupujete dál…

Já a hrdina? To určitě ne. Postup vybojoval celý tým. Na druhou stranu mám obrovskou radost, že se mi podařilo vyžehlit minelu z minulého zápasu v Rize. Druhý gól, kvůli kterému jsme nakonec prohráli, byl můj. Nezvládl jsem malou domů.

Po necelé čtvrthodině jste doma s Rigou vedli ale ne a ne přidat druhý gól. Hráli jste dost ustrašeně. A nedařilo se vám…

Bylo to hodně nervózní utkání, které se nám moc nepodařilo. Byli jsme pod velkým tlakem a nehráli vůbec dobře. Věděli jsme, že nesmíme dostat gól. Jinak bylo zle. To bychom pak na postup museli nastřílet tři branky a to už by pro nás byl velký problém.

Ve 24. minutě po souboji s libereckým hráčem pískl rozhodčí proti domácím pokutový kop. Jak jste tu situaci viděl vy?

Semlelo se to strašně rychle. Na videu jsem to ještě neviděl. Takových střetů jsou v zápase ale desítky. Rozhodčí to prostě písknul.

Tipoval jste, kam bude Sinelnikovs penaltu kopat?

Viděl jsem na videu zápas Skonta s Tiraspolem, ze kterého Riga postoupila až na penalty. Takže jsem měl nějaké informace. Před zápasem mi ještě asistent trenéra Jirka Chytrý říkal, kam Sinelnikovs penalty většinou kope. A nakonec to byla chytrá rada (smích) a já penaltu Sinelnikovsovi chytil.

Vzpomenete si, kdy jste naposledy zneškodnil pokutový kop?

Na podzim ještě ve druhé lize ve Varnsdorfu. Na jaře pak Jarolím z Boleslavi trefil proti nám z penalty jenom tyčku.

Ke druhé penaltě bylo velmi blízko ještě v samotném závěru utkání, kdy jste šel do souboje po úniku Mingazova a fauloval?

Podobné souboje jsou většinou na hraně. Je to věc rozhodčího, jestli zapíská penaltu, nebo ne. První střet ve vápně fouknul, druhý ne.

V hledišti seděli i vaši velcí fanoušci. Táta, máma a sestra. Jak zápas prožívali?

No, byly to nervy. Táta je můj velký fanoušek a zápasy hodně prožívá. Ale zase mi přináší štěstí. Když přijede, většinou vyhrajeme. Před zápasem jsem mu volal, že musí z Okrouhlé do Liberce přijet, protože potřebujeme postoupit. (úsměv) A vyšlo to.

V neděli hrajete doma se Slávií, které máte co vracet…

To tedy máme. Na jaře nás u nich totiž porazila 3:1. Teď jim to chceme samozřejmě oplatit. A ve čtvrtek nás čeká první zápas s Curychem.