Zbrojovka Brno začala přípravu 3. ledna a blanenský odchovanec Pernica byl při tom. Brněnský klub hráčům moc volna nedal, s životosprávou přes vánoce tedy neměli moc potíží.

„My jsme měli individuální plán a do vánoc jsme ještě trénovali, takže s fyzickou kondicí nemáme problém. Navíc já cukroví moc nemusím, takže ani kila navíc neřeším," uvedl včera Pernica.

Toho čeká se spoluhráči slušná porce zápasů a na jaře boj o ještě lepší umístění. Brno je zatím sedmé. „Chceme se hlavně udržet, jinak platí, že jdeme zápas od zápasu a budeme se snažit posbírat co nejvíc bodů," říká Pernica. Ten patří k stabilním hráčům, že by měl ale místo jisté, odmítá. „Stabilní místo nemá nikdy nikdo. Záleží na výkonnosti a na trenérovi. Já se budu samozřejmě snažit odehrát co nejvíc minut," sdělil Pernica chvííli před začátkem prvního zápasu Tiposrt ligy, ve kterém hrálo Brno s Jihlavou. A který Brňané prohráli 0:4. Trenér Čuhel se hodně zlobil kvůli nasazení hráčů. Pernica měl smůlu a byl u vlastního gólu na 0:2.

„Mrzí mě to. Dal jsem v Brně druhý vlastenec, první byl před dvěma lety za juniorku," posteskl si brněnský obránce, který se Zbrojovkou jedná o prodloužení smlouvy.

Příprava se rozjela i v druholigovém 1. HFK Olomouc, za který hraje blanenský David Bednář. „Dnes jsme měli poprvé dvoufázový trénink," hlásil včera Bednář. Jeho tým zažil fantastický podzim, ve druhé lize je pátý a na první Bohemians 1905 ztrácí pouze čtyři body. Šikovný záložník ovšem moc důvodů k radosti neměl, krátce po začátku sezony se zranil a nakonec odehrál pouze pět zápasů. „Myslím teď na to víc, abych dobře regeneroval, hlídám si i výživu. Dřív jsem se zraněními neměl problém, teď jsem se ale poučil," říká Bednář v rozhovoru pro Blanenský deník, který vyjde v zítřejším vydání.

Holický tým měl docela dlouho pauzu, ale ani Bednář vhledem ke své postavě nemá s přebytečnými kilogramy problém. Teď si to hráči vynahradí, trénují skoro každý den. První zápas hrají už 15. ledna s prestižním soupeřem, Mattersburgem, který hraje první rakouskou ligu.

K prvnímu tréninku se sešli i fotbalisté Blanska. V pondělí začali zimní přípravu na umělé trávě v areálu Boby centra v Brně. Nový trenér Jiří Hajský přivítal devět hráčů. K nim by se měli postupně přidat i zranění a zatím zaneprázdnění spoluhráči i fotbalisté B týmu. Blansko hraje první přípravný zápas v sobotu 19. ledna právě v Boby centru s Kuřimí.

S týmem netrénoval ani Michal Šenk, který se má hlásit na pokračujících testech v druholigové Opavě. Obránce Petr Šíp zase chce zamířit do Bystrce.

„Rád bych ho viděl v sestavě, tlačilo nás právě místo na levě straně obrany. A mně vyhovuje jeho styl a on zase zná můj systém. Zatím jednáme s Blanskem, uvidíme, jak to dopadne, jestli ho uvolní," potvrdil Michal Kugler, který vedl Blansko a teď trénuje divizní Bystrc.

V Bystrci začíná příprava až příští týden. „Já si myslím, že deset týdnů přípravy stačí," podotkl k tomu Kugler.

Další týmy se postupně přidávají a do konce ledna většina bude v plném tréninku.