Mužstvo jste převzal po sestupu z MSFL. Kluby se většinou chtějí okamžitě do vyšší soutěže vrátit. Byla v Blansku situace jiná?
Ano, když jsem přišel, zůstali tu z ligového kádru jen čtyři hráči: Kratochvíl, Trtílek, Šplíchal a Chloupek. A dva dorostenci Feik s Dominikem Šmerdou. Takže mým prvním úkolem bylo tyto kluky přesvědčit, aby zůstali také, protože, když viděli, co se děje, tak také přemýšleli o změně angažmá. Druhým úkolem bylo okamžitě shánět hráče.

Bylo doplnění podle vašich představ?
To ani nešlo, protože fotbalová letní přestávka je velice krátká. Všechno se tu začalo řešit až ve druhé půlce července. Dřív ani místní funkcionáři nemohli vědět, že tu zůstane tak málo hráčů. Nechci říct, že jsme brali každého, kdo měl ruce a nohy, ale byli jsme rádi za každého trochu dobrého fotbalistu. Důležité bylo, že přišel Honza Pšikal, který kontaktoval další hráče. Přivedl například Bokůvku, který nám jako zkušený borec dost pomohl. A Honza sám po byl po celou sezonu hodně důležitou osobou. Na hřišti, v kabině a jak jsem řekl, i mimo ni. Mužstvo jsme nakonec nějak poskládali, ale cíl nemohl být jiný, než divizi zachránit a pokud možno stabilizovat kádr. Na nějakou větší přípravu nebo sehrání týmu prostě nebyl čas.

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

To přišlo až za půl roku.
Na podzim jsme mohli dělat jediné. Snažit se udržet kontakt se středem tabulky, abychom pro jaro měli alespoň nějakou solidní výchozí pozici. A mohli jsme už hledat typy hráčů, které jsme potřebovali. Defenzívu výrazně posílil zkušený Víťa Bárta, do ofenzívy přišel Radim Dvořák. U něj mi sice chyběly góly, ale byl platným členem mužstva a nebezpečným pro soupeře. Totéž se dá říct o Davidu Petříkovi, který ale měl výkyvy, což je dáno jeho mládím. Brali jsme ho s výhledem do budoucna a to stále platí, perspektivu má. Chvíli před jarním startem divize výrazně posílil zálohu Franta Kuldan a na poslední chvíli přišel ještě i Sodomka do ofenzívy.

S tím, už se dalo pracovat…
Zimní příprava už probíhala ve větším počtu hráčů a podle nějaké koncepce. Tréninky už byly lepší a atraktivnější i pro kluky. Dal se dohromady kádr, který se měl na jaře sehrát. A jaro odehrát už s vizí záchrany a nové sezony. Stručně řečeno, aby se udělala parta a základ pro podzim. To se, myslím, podařilo.

FK Blansko
Divize D 2017/2018
Konečná tabulka:
11. Blansko 28 7 11 10 31:38 32
Doma:
12. Blansko 14 4 7 3 20:18 19
Venku:
11. Blansko 14 3 4 7 11:20 13
Střelci:
7 - Jiří Kratochvíl
6 - Tomáš Sodomka
5 - Jan Trtílek
2 - Jan Pšikal, Dominik Bokůvka, Tomáš Feik, František Kuldan
1 - Luboš Chloupek, Petr Gromský, Jakub Šplíchal, Tomáš Škrabal


Jste spokojen s bodovým ziskem? Hodně bodů jste poztráceli doma…
Ty ztráty je třeba vidět ve dvou rovinách. Na podzim i ty remízy doma byly, jak se říká, zlaté. Třeba s Rosicemi nebo Žďárem nad Sázavou. Na jaře to bylo jiné, to už byly jednoznačné ztráty. Prakticky ve všech nerozhodných i prohraných zápasech jsme měli na vítězství. Nepovedl se nám úvod ve Staré Říši, ale pak to šlo herně nahoru. V řadě utkání jsme mohli dát první góly a mohlo to vypadat jinak. Bohužel se nám to nedařilo. Trtílek dal jeden gól za půl roku, Dvořák žádný…. Tam byly rezervy a asi budou i do budoucnosti.

Jak obstáli mladí Feik a Šmerda?
Bojovali na dvou frontách, ještě za divizní dorost. Byla dohoda, když už jsme měli my širší kádr, tak hráli za dorost a doplňovali A mužstvo. Začátek jara oba měli náročnější, protože maturovali a dělali zkoušky na vysokou školu. Proto jsme se snažili tu zátěž nějak rozložit, aby to všechno úspěšně zvládli. Ve druhé půlce sezony už dostávali víc příležitostí a oba určitě mají předpoklady dál fotbalově růst.

Co tahle sezona dala vám?
Další zkušenosti, protože to nebyla jen trenérská štace. Moje činnost nebyla jen o trénování, ale i o práci okolo toho. Hlavně kontaktovat hráče. To jsme dělali s Honzou Pšikalem a Petrem Dvořákem z výboru. Tak trochu to tedy byla, v uvozovkách, i manažerská činnost.

A kdybyste to měl zhodnotit ryze fotbalově.
Myslím si, že moje práce měla odezvu i v kabině. Že se dala dohromady dobrá parta, a i když se v některých zápasech nedařilo, tak pořád mužstvo šlo dál se vztyčenou hlavou a bojovností. Mělo svoji tvář, charakter. Šlo herně nahoru. Takže pro mě to byl dobrý rok a splněný úkol. Divizi jsme zachránili a na základu mužstva se dá stavět. Myslím, že za daných možností se v Blansku udělalo maximum možného.

Proč tedy od týmu odcházíte?
Už v průběhu soutěže jsme s vedením řešili, co bude dál, po sezoně. Chtěl jsem, aby kluci věděli, co mohou očekávat. A na způsob řešení budoucnosti jsme vždy neměli shodný názor. Proto jsem se rozhodl v Blansku nepokračovat. Po zápase ve Ždírci jsem to oznámil vedení. Tedy s dostatečným předstihem, aby nenastala stejná situace, jak loni, a aby i hráči měli dost času se rozhodnout, zda tu budou pokračovat. Klukům jsem po posledním zápase poděkoval, protože i pro ně to nebyla lehká sezona.

Na které střídačce vás tedy uvidíme?
Oslovilo mě více klubů. Ve finále jsem se rozhodl pro Olympii Ráječko.

V posledním utkání tohoto ročníku krajského přeboru fotbalisté Boskovic (modré dresy) prohráli se Spartou Brno 1:3.
Ráječko zakončilo sezonu pětkou Vojkovicím, Boskovice podlehly Spartě Brno