Revoluce v přestupních řádech není český výmysl. Světová federace FIFA změny nařídila Fotbalové asociaci České republiky. Té nezbývalo nic jiného, než je přijmout. Od začátku července tedy začne fungovat nový předpis, který je na první pohled vcelku složitý. „Půjde o pohřeb amatérského fotbalu. Změny vypadají jako noční můra a mohou mít likvidační důsledky pro některé kluby našeho regionu," píše například na webu valasskyfotbal.cz správce stránek Martin Němec.

Plánované změny
Od 1. července 2016 bude platit několik změn v přestupových řádech, které se dotknou zejména amatérského fotbalu. Zde jsou tři nejvýraznější:

1. VOLNÝ POHYB HRÁČŮ
- Nejproblematičtější část nového přestupního řádu.
- Od 6 do 12 let je fotbalista volný hráč. Platí se jen tréninková kompenzace.
- Od 12 do 33 let je hráč vázaný v mateřském klubu, v případě přestupu se jeho cena vypočte dle tabulek (platí jen v přestupním období od 1. do 20. června, jinak se musí kluby dohodnout).
- Od 12 do 23 let musí nový klub v případě přestupu uhradit podle tabulky i tréninkovou kompenzaci.

2. KONEC HOSTOVÁNÍ
- Amatérští fotbalisté už nesmějí hostovat v jiných klubech.
- Hostovat může jen hráč s profesionální smlouvou.
- Minimální výše profesionální smlouvy je 5000 korun měsíčně.

3. KONEC FAREM
- Řád zakazuje střídavé starty.
- Fotbalista může nastoupit jen za klub, kde má registraci.

Menší kluby se zejména obávají volného pohybu hráčů. Od 12 do 33 let může amatérský fotbalista odejít v přestupním termínu od 1. do 20. června do jiného oddílu i bez souhlasu mateřského klubu. Ten obdrží peněžní náhradu, kterou určí závazné tabulky. V nich je zahrnutá cena hráče podle úrovně soutěže.

U hráče do 23 let navíc dostane i tréninkové kompenzace. „Čas ukáže, zda to bude změna k lepšímu, nebo horšímu. I o elektronickém systému se vedli dlouhé debaty. Funkcionáři byli kritizovaní a nyní každý vidí, že novinka je přínos," říká Petr Blaha, předseda Mutěnic z krajského přeboru a člen výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Hodonín.

Výše náhrad za přestupy a tréninkové kompenzace nejsou ještě přesně určené. „Máme jen pracovní nástřel, který se ale podle mě tolik nezmění. Příští týden jedeme na jednání do Olomouce, kde se dozvíme víc," popisuje ředitel divizních Rosic Petr Čejka.

„Půjde o výrazný zásah do ekonomiky klubů," přidává Marek Bláha, manažer Ráječka z krajského přeboru.

Nový řád přináší více změn. Vedle volného pohybu hráčů představuje další výrazný zásah konec hostování amatérských hráčů. Pokud chce fotbalista hrát někde jinde, musí tam přestoupit.

U profesionálních klubů je hostování povolené. „Podle nových tabulek teď máme v kádru A týmu hráče za tři sta tisíc a to se nebavím o dorostech a dalších týmech. Máme sice dost kluků na hostování, ale ti už nám moc nevydělají. Problém tkví hlavně v tom, že by šlo o jednorázovou vysokou investici," podotýká Bláha z Ráječka.

S hostováním končí od července i farmářské spolupráce mezi kluby. Fotbalisté musejí nastupovat pouze za oddíl, kde mají platnou registraci. „To se nám moc nehodí. Kvůli spolupráci se Zastávkou u Brna jsme zrušili B mužstvo. Teď to skončí," povzdechne si rosický Čejka.

Ke konci se tak chýlí nejznámější spolupráce v kraji mezi brněnskou Zbrojovkou a třetiligovou Líšní. „Pokud farma skončí, se současným kmenovým kádrem nelze v Líšní třetí ligu hrát. I když u nás fotbalisté ze Zbrojovky často nepředvedli standardní výkony, tak je to škoda. Na druhou stranu dostanou prostor Líšňáci, kteří do hry za svůj oddíl dávají větší srdíčko," přemítá kouč Líšně Josef Mazura.

Na změnách vydělají bohaté kluby, říká o novém přestupním řádu ředitel Rosic Čejka

Brno – Revoluce v přestupovém řádu se dotkne všech fotbalových oddílů po celé republice. Výjimku nepředstavují ani Rosice, které patří mezi pravidelné účastníky divize D. „Je předčasné soudit. Vše ukáže až čas," říká jejich ředitel Petr Čejka.

Co říkáte na chystané změny?

O elektronickém systému se také pochybovalo a ukázalo se, že jde o vynikající věc, která se osvědčila. Podobně to vidím i s novým přestupním řádem. Uvidíme, jak to v praxi zafunguje. Volný pohyb hráčů však nahrává tomu, že si kluby budou krást navzájem hráče.

Je něco, co se vám nelíbí?

Největší diskuze je kolem tabulkových odstupných. Podle mého názoru jsou navrhované částky příliš nízké. Vydělají na tom bohaté kluby.

Co přinese volný pohyb hráčů?

Řeknu to takhle: Proč u nás v Rosicích i nadále budeme mít devět mládežnických týmů, které stojí hodně peněz a jejichž hráči budou moci za malé peníze lehko odejít? Velkou část jich zrušíme a peníze dáme do A mužstva. I to můžou změny přinést.

Představuje řešení udělat všem hráčům profesionální smlouvu?

Doteď jsme měli pod smlouvou jen Petra Malatu, který bral tisícovku měsíčně. Nyní musejí být profesionální smlouvy alespoň na pět tisíc. To je pro nás neúnosné.

U amatérů končí i hostování a farmy. Jak se to Rosic dotkne?

Hostování problém není. Horší je to s farmami. Spolupracujeme se Zastávkou, kam se chodí hrát nevytížení fotbalisté a kluci po zranění. Škoda, pokud to skončí.