"Byl jsem strašně nervózní. Ale radost z ocenění mám velkou. I když scénář a závěrečné předání ceny byly takové podivné. Dali mi putovní sošku fotbalisty a ani se mě na nic nezeptali. Na rozhovor nějak zapomněli,“ poznamenal s úsměvem Martin Šmerda po slavnostním ceremoniálu. V momentě, kdy na opuštěném pódiu v sále jedovnického kulturního domu odpovídal na otázky novinářů, už většina přítomných mířila ke slavnostní tabuli. Titul pro nejlepší fotbalistku roku 2009 putoval stejně jako loni do Boskovic. Radovat se z něj mohla dravá záložnice Monika Černá.

Anketu Fotbalista roku vypisuje tradičně Okresní fotbalový svaz Blansko a o vítězi rozhodlo hlasování zástupců fotbalových oddílu z Blanenska. Slavnostní vyhlášení bylo kromě defilé nejlepších fotbalistů také přehlídkou regionálních politických špiček a funkcionářů kopané, kteří se ujali rozlepování obálek se jmény oceněných hráčů. Ti si pak z pódia odnášeli mimo jiné i stylové sošky z rudické pálené hlíny od výtvarnice Sylvy Tomkové.

Diváky bavil moderátor Pavel Trávníček, který publikum rozesmál hned v úvodu, když prohlásil, že hrál v mládí na pravém křídle a byl rychlej a nebezpečnej. Nic prý mu z toho ale podle jeho slov pro divadlo nezbylo.

Pořadatelé ankety udělovali ceny v osmi kategoriích. Loňský vítěz Martin Sehnal, elitní kanonýr Blanska, skončil tentokrát až osmý. „Sezóna byla nic moc. Nedařilo se nám. Nedávali jsme branky,“ prohodil Sehnal. Další jeho tři spoluhráči se vtěsnali do první pětky. Nejvýše z blanenských hráčů skončil v hlasování gólman Aleš Slanina. Jeden z hlavních kandidátů na titul Fotbalista roku, David Bednář, obsadil až třetí místo.

Mezi ženami dosáhla na titul pro nejlepší hráčku za loňský rok Monika Černá z Boskovic. Ta vystřídala svou spoluhráčku Ivonu Braunšlégerovou.

Osobností roku vyhlásili fotbaloví funkcionáři bývalého šéfa blanenského klubu Aloise Ťoupka. Ten si podle svých slov dává ve fotbale půlroční pauze, po které se však chce ke kopané vrátit. „Jsem už opotřebovanej a potřebuji si dát chvíli pohov. Ale určitě se do fotbalu opět vrátím. Za ocenění děkuji všem, co mě navrhli a dali hlas. Doufám, že za mnou zůstal kus práce,“ dodal Ťoupek.

Fotbalista roku 2009
1. Martin Šmerda (Rájec – Jestřebí)
2. Aleš Slanina (Blansko)
3. David Bednář (Blansko)
4. Tomáš Kleveta (Blansko)
5. Jiří Vorlický (Boskovice)
6. Rostislav Boček (Olešnice)
7. Josef Slouka (Vysočany)
8. Martin Sehnal (Blansko)
9. Pavel Nejezchleb (Vilémovice)
10. Jan Matuška (Rudice)
11. Miroslav Knies (Bořitov)

Fotbalistka roku 2009
1. Monika Černá (Boskovice)
Dorostenec roku 2009
1. Tomáš Zouhar (Blansko)
Žák Roku 2009
1. Lukáš Miksan (Boskovice)
Hráč přípravky roku 2009
1. Tomáš Feik (Blansko)
Osobnost roku 2009
1. Alois Ťoupek (Blansko) Trenér roku 2009
1. Jaroslav Málek (Bořitov)
Rozhodčí roku 2009
1. Milan Strya (Jabloňany)