Fotbal na Blanensku není už několik let pouze výsadou mužů. Ženské jedenáctky Lažan, Kotvrdovic, Drnovic a Kunštátu si už v minulosti vyzkoušely regulérní fotbalovou soutěžní sezonu. Loni v Moravskoslezské lize žen. Tím výčet ženských mančaftů na okrese zdaleka nekončí.

Na podzim naskočí do divizní soutěže ambiciózní družstvo Boskovic a také Ráječko. „Často se setkáváme s názorem, že ženská patří do kuchyně a ne na hřiště. Je přece normální, že ženy chtějí sportovat, a když si vybraly fotbal, tak proč ne,“ říká trenér kotvrdovického ženského týmu Tomáš Musil.

Právě Kotvrdovicím se ale v Moravskoslezské lize v letošním roce příliš nedařilo. Nejvíce Kotvrdovické tlačila bota na postu brankářky. Zde se v průběhu sezony vystřídalo hned pět hráček. Nakonec skončily na chvostu tabulky o pět bodů před posledními Drnovicemi. Pro Drnovice může být náplastí na nepovedenou sezonu střelecká exploze Moniky Černé, která nastřílela devět branek. Nejlepším družstvem okresu byly fotbalistky z Lažan, které dokázaly na jaře doma senzačně remizovat s rezervou Brna. Nakonec se prokousaly na sedmé místo. O příčku hůře skončil Kunštát.

Po losovacím aktivu v Olomouci dostaly ženské fotbalové soutěže novou tvář. Nejvyšší metou zůstává první liga. Do té z Moravskoslezské ligy postoupila Jihlava, když vítězové dalších skupin vzdali baráž. Druhá liga se dělí na dvě skupiny. Českou a Moravskou. V ní se představí vždy dvanáct celků. Mezi nimi nebudou chybět postupující z Moravskoslezské ligy. FC Brno B, Studenec a Ocmanice. „Týmy z Blanenska hrají v divizi společně s Moravskými Budějovicemi a Vrchovinou,“ doplnil Musil.

První kolo divize je na programu poslední víkend v srpnu. Nováček z Boskovic jede na hřiště favorita divize Vrchoviny. Drnovice míří do Moravských Budějovic. Kolo uzavře dvojité derby. Lažany se střetnou s Ráječkem a Kunštát hostí Kotvrdovice.

Stručné zhodnocení jara Moravskoslezské ligy žen sezona 07/08
Jihlava – Vítězí suverénně ve všech zápasech. Nadře se pouze v Brně (2:1). Od soupeřů dostane Jihlava v jarní části pouze pět branek. Celkově první místo a postup do nejvyšší soutěže.
Studenec – Na jaře získá 21 bodů. Prohraje venku s Vrchovinou a doma s Brnem a Jihlavou. Výsledky okresních celků: Kotvrdovice – Studenec 0:5 (ve třetí minutě vyloučena brankářka domácích), Kunštát – Studenec 1:2, Lažany – Studenec 0:1, Studenec – Drnovice 3:0. Celkově druhé místo.
Brno B – Rezervní družstvo Brna v druhé půli sezóny prohraje pouze doma s Jihlavou (1:2) a Ocmanicemi (0:1). Jedině Drnovice doma poráží 9:0, jinak nevstřelí v ostatních zápasech více jak čtyři branky. Remizuje v Lažanech 2:2, v Kotvrdovicích vyhraje 2:0 a v Kunštátě 3:0. V tabulce celkově třetí.
Vrchovina – Prohrála pouze v Brně a Jihlavě. Nováčkům z okresu nastřílí celkem 24 branek. Nejlepší výsledek s Vrchovinou uhraje opět Kunštát. Vrchovina v celkové tabulce končí čtvrtá, ale do druhé ligy pouští Ocmanice.
Ocmanice – V jarním kole získávají Brno „B“, Vrchovina a Ocmanice 22 bodů. Ocmanice mají nejlepší skóre 48:5. Týmy z Blanenska dostaly na jaře od Ocmanic pořádně napráskáno. Kotvrdovice (13:0), Lažany (12:0), Drnovice (8:0) a pouze Kunštát prohraje jen 1:2. Ocmanice na jaře prohrály pouze v Jihlavě a Studenci.
Moravské Budějovice – Celou sezonu hrály střed tabulky.Na jaře 13 bodů. Pět proher, jedna remíza v Kunštátu (3:3). Dvě sedmičky nadělily Budějovice doma Drnovicím a venku Ivančicím. V konečném účtování šesté místo.
Lažany – Nejlepší okresní celek jara, který vyválčil 13 bodů. Poráží všechny okresní celky (Kunštát 1:0, Drnovice 6:4, Kotvrdovice 4:1) a v Ivančicích vyhraje 3:1. Remíza doma s Brnem (2:2) je nejlepší výsledek z okresních družstev s tímto celkem. Celkově 7. místo.
Kunštát – Na jaře vybojoval 7 bodů. Jediná dvouciferná prohra v Jihlavě 0:10. Z okresních celků porazí doma pouze Kotvrdovice, ale přesvědčivě 4:0. Další body tento nováček získal doma za remízu 3:3 s Moravskými Budějovicemi a tři body za vítězství v Ivančicích 1:2. Celkově 8. místo.
Ivančice B – Ivančice pokračovaly na jaře v nepřesvědčivých podzimních výkonech. Kontumační prohry s Drnovicemi a Brnem. Jediné vítězství přišlo doma s Kotvrdovicemi (3:1). Celkově 9. místo.
Kotvrdovice – Poslední celek jara. Pouze jeden bod za remízu doma s Drnovicemi (4:4) a osm vstřelených branek v jarní části. Kotvrdovická dívčí jedenáctka zažila největší propadák jara. Tým se nedokázal dostat z krize. Nejvíce tlačila Kotvrdovice bota na postu gólmana. Jenom na jaře se v bráně vystřídalo pět hráček.
Drnovice – Na jaře si připisují 7 bodů, z toho tři za kontumační výsledek s Ivančicemi. Sami odevzdají kontumačně body Jihlavě a Studenci. Porazí doma Kunštát 2:1 a v Kotvrdovicích remizují 4:4. Monika Černá si vystřílí devíti brankami korunu okresní fotbalové kanonýrky. Přesto končí Drnovice jako poslední.
Nejlepší střelkyně okresu Blansko: 9 - Černá (Drnovice), 8 - Blažková (Lažany), Braunšlegerová (Kunštát), 6 - Fillová (Lažany), 5 - Bayerová (Kotvrdovice), Klímová (Kotvrdovice), 3 - Buchtová (Lažany), Plisková (Kotvrdovice), Sokolová (Kunštát).