A že mládežnická základna není nekonečná, dokazuje i slučování klubů v dětských soutěžích. Jednou z cest může být založení soutěže malé kopané pro žáky. S touto myšlenkou přišel prezident Malé kopané Jabloňany Jaroslav Fojt. „Obeslal jsem šedesát adres, uvidíme, jaké budou reakce," říká v rozhovoru. 30. ledna pak vedení Malé kopané Blansko, která sdružuje soutěže v malé kopané na Blanensku, rozhodne, jestli se letos tento sport otevře i pro mladé fotbalisty.

Bude soutěž v malé kopané pro žáky ještě letos?

To zatím nedokážu říct, je to tak padesát na padesát. Obeslal jsem šedesát adres, někdo už se ozval, někdo ne, i názory na to jsou různé. Ještě počkám na reakce a 30. ledna máme schůzi s vedením Malé kopané, kde se rozhodne.

Proč jste se rozhodl k tomu, zkusit založit žákovskou soutěž v malé kopané?

Chtěl jsem oživit malou kopanou na vesnicích, která tady začínala někdy před dvaceti třiceti lety. Ve spoustě vesnic se ruší, protože chybí mládež. Každý pátek chodím s dětmi na fotbalové hřiště, napadlo mě, že by bylo dobré zkusit je zapojit do malé kopané.

Čím argumentují odpůrci?

Tak třeba lidé z města argumentují tím, že ve městech je dostupný velký fotbal a není potřeba zakládat malou kopanou, což chápu.

Ale na vesnicích mají kluby často problémy sehnat jedenáct lidí na velkou kopanou, malá kopaná je přece kolikrát cesta k tomu, aby se ve fotbale pokračovalo. A s dětmi je to podobné, není lepší, aby hrály aspoň malou kopanou než nic?

No právě, oslovil jsem 56 obcí, uvidíme, jestli se někdo zapojí.

Kolik týmů je minimum a jakým systémem by se hrálo?

Bylo by to pro věkovou kategorii deset až čtrnáct let, od patnácti už můžou hráči nastupovat v malé kopané. Systém by se určil podle počtu přihlášených, chtělo by to aspoň pět šest týmů. Hrát by se mohly turnaje, třeba dva turnaje za měsíc. Otázkou je i počet hráčů, jestli pět plus jedna, nebo čtyři plus jedna, přece jen v tomhle věku mají i další aktivity a sejdou se pokaždé v jiném počtu. A bylo by to samozřejmě na amatérské úrovni. Ale jak říkám, musíme počkat, jakou to bude mít odezvu. Do konce ledna budu vstřebávat informace a podněty a pak se uvidí.