Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FK Apos Blansko: Není trenér, předseda ani smlouvy

Blansko /TÉMA, ROZHOVORY/ – FK Apos Blansko je opět v krizi. Trenér Zbyněk Zbořil odešel do Líšně a na funkci předsedy rezignoval Alois Ťoupek. Z jehož slov čiší rozčarování z nedohody s hráči, sponzory i městem. „Odcházím z funkce předsedy i z výkonného výboru, s blanenským fotbalem teď nebudu mít nic společného,“ říká.

10.12.2009
SDÍLEJ:

Fotbal Apos Blansko. Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Charvát

Výkony fotbalistů měli od postupu do třetí ligy sestupnou tendenci, klub přicházel o sponzory a nedohodl se na způsobu podpory ani s vedením města. Když chtěl pak Ťoupek reálnější finanční dohody s hráči, narazil také. „Hráči nebyli ochotni přistoupit na startovné. Přitom se týmu nedařilo ani ve třetí lize ani v divizi,“ okomentoval to Ťoupek.

Odchází také trenér Zbyněk Zbořil, který sice měl svoji vizi, jak bude tým fungovat i za zhoršených finančních podmínek, ale kývnul na nabídku třetiligové Líšně. „Nejednal jsem nikomu za zády, předseda klubu souhlasil s mým odchodem,“ podotýká Zbořil.
S Ťoupkem se shoduje v tom, že o tom, co bude s klubem na jaře, už budou rozhodovat jiní.

V nejistotě jsou teď hráči. 10. ledna jim začíná zimní příprava, nemají trenéra ani nejsou s vedením dohodnutí na nových podmínkách. „Nevíme, co bude, někteří kluci určitě řeší odchody. Já zatím nevím, jestli zůstanu,“ říká jedna z opor A týmu, gólman Aleš Slanina.

Spolu s ostatními hráči čeká na pohovory s vedením. Valná hromada klubu je naplánována na konec ledna 2010. Z té by mělo vzejít nové vedení včetně předsedy. „Zatím nikoho nemáme. Spousta lidí kritizuje, ale nikomu se nechce aktivně zapojit,“ myslí si místopředseda klubu Břetislav Strážnický. Podle něj ale úplný rozpad klubu nehrozí a Blansko by mělo dohrát jarní část divize. „S hráči jsme v jednání. Někteří jsou naši kmenoví hráči, někteří asi odejdou, ale divizi hrát budeme,“ uzavírá Strážnický.

Slanina: Nevíme, co bude dál

Blansko /ROZHOVOR/ – Hráči FK Apos momentálně neví, co bude s klubem dál. S vedením nejsou dohodnuti na nových podmínkách, nemají trenéra. Gólman Aleš Slanina patří uč čtyři roky k oporám týmu v krajském přeboru, divizi i ve třetí lize. „Tak na šedesát procent odejdu,“ přemýšlí.

Odchází trenér i předseda klubu, jak probíhá komunikace mezi vedením a hráči ohledně druhé půlky sezony?
Od minulého úterý, kdy oznámil pan Ťoupek rezignaci, nemám žádné nové informace.

Takže jste asi v nejistotě…
Nikdo neví, co bude, někteří hráči asi budou řešit odchod. V lednu začíná příprava a kluci by asi měli mít nějakého trenéra.

A ty?
Já ještě nevím, uvažoval jsem už v létě o návratu do Čebína. Jsem v Blansku čtyři roky, musím dojíždět, mám už rodinu a člověk se na to dívá už trochu jinak.

Ale je možnost, že bys zůstal v Blansku.
To jo, ani neřeším tolik skromnější podmínky.

Na kolik procent vidíš možnost, že zůstaneš?
Na čtyřicet, že zůstanu a na šedesát, že odejdu.

Strážnický: Zatím nikoho nemáme

Blansko /ROZHOVOR/ – Místopředseda FK Apos Blansko Břetislav Strážnický chce v klubu zůstat i po odchodu předsedy Ťoupka. Do lednové valné hromady ho čeká spolu s ostatními členy výboru ještě dost práce. „Musíme vybrat trenéra, dohodnout se s hráči a najít kandidáta na předsedu,“ říká.

FK Apos Blansko opouští předseda i trenér. Nechystáte se také rezignovat?
Ne. Taky by tady nemusel nikdo zůstat. Navíc my musíme hromadně stejně rezignovat, když předseda skončí a budou nové volby.

Nehrozí rozpad týmu? Dohraje Blansko jarní část divize?
Určitě, divizi hrát budeme. S hráči jsme v jednání. Někteří jsou naši kmenoví hráči, někteří asi odejdou.

Víte už o někom, kdo by mohl nahradit ve funkci předsedy Aloise Ťoupka?
Zatím nikoho nemáme. Nikdo do toho nechce jít. Na webových stránkách jsou sice nepříjemné komentáře, ale aby šel někdo něco dělat, to už ne. Na konci ledna bude valná hromada. Tam se bude volit nové vedení. Teď musíme sehnat někoho, kdo by to aspoň provizorně trénoval a dělat pohovory s hráči.

Vy máte zkušenosti z výboru, nechtěl byste dělat předsedu?
Já určitě ne. Dělám v klubu jinou práci, víc úřednickou. A ani nejsem taková osobnost, která by mohla tuto funkci vykonávat.

Zbořil: Z mé strany nešlo o žádnou levárnu

Blansko /ROZHOVOR/ - Dnes už bývalý trenér blanenských fotbalistů Zbyněk Zbořil v rozhovoru vysvětluje, proč odešel do třetiligové Líšně a dementuje informace o tom, že o odchodu věděl už dříve. „Nejdenal jsem nikomu za zády,“ tvrdí.

V tisku se objevilo, že jste předložil podrobný plán zimní přípravy a přitom jste už věděl o tom, že jdete do Líšně. Je to pravda?
Když jsem to četl, byl jsem naštvaný. Pokud člověk o něčem nic neví, je nejjednodušší zvednout telefon a zeptat se. Je to lepší, než psát nesmysly.

Takže kdy jste dostal nabídku z Líšně?
V pondělí 30. listopadu jsem se vrátil z hor a zavolali mi. V úterý jsem to chtěl probrat s předsedou Ťoupkem, ten ale v kabině oznámil rezignaci, takže jsem za ním šel až druhý den. Dal mi svolení, asi i kvůli nejistotě, co bude dál, a já jsem kývl Líšni. Už jsem takovou situaci zažil ve Velkém Meziříčí, tehdy jsem také čekal na vyjádření vedení klubu. Rozhodně nejednám nikomu za zády, to není můj styl.

Když to shrneme, v pondělí jste dostal nabídku, ve středu měl povolení šéfa Klubu a vzápětí kývl na nabídku Líšně. Čili žádná dvojí hra.
To je kravina. Samozřejmě, že mám hotovou přípravu včetně plánu zápasů. To jsem měl nachystané už začátkem listopadu. Ale jak říkám, nabídku z Líšně jsem dostal minulé pondělí, šel jsem za vedením a dohodli jsme se. Z mé strany nešlo o žádnou levárnu.

Proč jste odešel od rozdělané práce v Blansku?
Ale já jsem chtěl pokračovat v Blansku, měl jsem svou vizi, akorát mám strach, že by to už nebylo možné. Hráči teď cítí nejistotu, je potřeba s nimi mluvit. Ale to už není otázka na mě.

Jaké jsou podle vás hlavní problémy blanenského fotbalu?
Mně tam nic nevadilo, problémy jsou všude. Podílel jsem se na nastavení nových podmínek pro hráče. Je to postavené na startovném a na trénincích. Nadstandardní smlouvy by měli dvě tři opory. Dnes to tak prostě je. Hraješ, máš peníze, nehraješ, tak ne. Vyškov nehraje za smlouvy, to samé Rousínov, Boskovice, Třebíč a další. Doba je dnes taková, že divize musí být amatérská soutěž.

Hráči s tím souhlasili?
Vedli jsme s hráči jednání a většina to pochopila. Někteří měli samozřejmě připomínky, ale je to všechno otázka dalších jednání. Ta jsme ovšem nedokončili. Stáhli jsme hráče z hostování, kteří s námi trénovali celý listopad – Starý, Šenk, Štrajt, Koutný. Moje vize byla, že kluci, kteří mají vztah k Blansku, musí hrát za Blansko. Takový tým jsem chtěl doplnit dvěmi třemi výraznými osobnostmi z Brna. Ty už teď nemá cenu jmenovat. Tím, že předseda skončil, jsou jednání zase na začátku.

Co vás zlákalo do Líšně?
Jde o třetí ligu. I když je těžké to zachránit, je možné, že za půl roku bude zase divize. Trenérské řemeslo není žádná perspektiva, kdykoli vás můžou vyhodit. Ale třeba tréninkové podmínky jsou s Blanskem nesrovnatelné.

Ťoupek: Že nejsou peníze, není ostuda

Blansko /ROZHOVOR/ – Předseda FK Apos Blansko Alois Ťoupek netají rozčarování z vývoje situace v klubu. Minulý týden oznámil svoji rezignaci k 31. 12. 2009, nedohodl se na financích s městem, hráči ani sponzory. „Já už budoucnost řešit nebudu,“ odpovídá na otázku, co bude po Novém roce.

Můžete se vyjádřit k momentální situaci v FK Apos Blansko?
Nechtěl bych to teď komentovat. Je to předčasné, do konce roku ještě funguji jako předseda klubu.
Ale mě zajímá, co bude, až odejdete, jaké jsou vyhlídky blanenského fotbalu.
Já už budoucnost řešit nebudu.

Znamená to, že jste ze všeho unavený?
Neřekl bych, že jsem z toho unavený, některé věci se prostě opakují pořád dokola.

Nebyla chyba ve výběru lidí do výboru? Nechyběl vám někdo, kdo se bude spolu s vámi starat o peníze a sponzory?
Já myslím, že základní problém není v lidech ve výboru, ti dělají svoji práci dobře. Spíše je to o přístupu města a nezájmu podnikatelských subjektů na Blanensku.

Zastupitelé tvrdí, že nemůžou zvýhodňovat jeden sport na úkor druhých…
Podle mě moc nefunguje plošná podpora všech sportů,město si přece musí určit nějaké priority.

Jako další důvod svého odstoupení udáváte ve vašem vyjádření neochotu hráčů přistoupit na menší peníze…
Platové podmínky hráčů jsme nastavovali při postupu do třetí ligy. Od té doby se toho dost změnilo. Dva sponzoři odstoupili po první třetině jara, další, když jsme sestoupili. Dali jsme tomu ještě půl roku navíc, věřil jsem, že budeme hrát na špici divize. To se nepovedlo, takže muselo dojít na změnu. Řekl jsem, že hráči budou nastupovat za startovné. Na to nebyli ochotni přistoupit.

Kteří hráči?
Není potřeba jmenovat, to ostatně poznáte z toho, kdo odejde.

Nevidím ve výboru nikoho, kdo by byl schopný to po vás převzít funkci předsedy klubu, ale možná se pletu. Jste s někým dohodnutý?
To není moje povinnost, někoho za sebe dosazovat, já v lednu končím a nemusím to řešit. Výbor možná bude mít problém s tím, že mu bude chybět druhý Ťoupek a pokud se takový objeví, asi by po něm měli sáhnout.

Co si myslíte o budoucnosti klubu? Nerozpadne se FK Apos Blansko, když odejdou hráči i funkcionáři?
Těžko říct. Na základě jednání se musí znovu oživit spolupráce s městem i s místními sponzory.

Nehrozí na jaře v divizi ostuda?
Co je to ostuda? Že nejsou peníze? To se přece dneska ve fotbale děje, vidíte to i v jiných klubech.

Asi je zbytečné ptát se ještě na umělou trávu v Blansku…
Je podaná žádost na ministerstvo školství, to rozhodne na jaře. Já nějaké kroky ještě udělám, ale pak už je to na jiných lidech.

Teď už se asi těšíte, že si od fotbalu oddychnete…
Na půl roku chci z fotbalu vypadnout.

Autor: Hynek Skoták

10.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Ilustrační foto.

Praktičtí lékaři budou stávkovat. Kvůli e-Receptům i elektronické evidenci tržeb

AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Blansko, Kunštát – Podmíněné tresty v úterý rozdal soud čtyřem obžalovaným v případu nelegálního domova pro důchodce v Kunštátu. Lidé tam žili v nedůstojných podmínkách a staral se o ně nekvalifikovaný personál. Rozsudek ještě není pravomocný. 

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení