Před výkopem se zdá, že všechny trumfy jsou v rukou domácích hráčů a nejen proto, že budou hrát na vlastním trávníku. Olympia si stojí lépe v tabulce, v průběhu jarní části vykazovala stabilnější formu a vyhrála i podzimní vzájemný zápas v Boskovicích. Hovoří pro ni i celková bilance z ročníků, kdy se Boskovice vrátily do nejvyšší krajské soutěže. Z pěti utkání Ráječko tři vyhrálo a dva skončily nerozhodně při skóre 12:5. „Ráječko je jasný favorit, protože hraje dobře. Myslím si, že je tam stále ještě vidět práce trenéra Petra Vašíčka. Ale my je přijedeme potrápit a třeba i vyhrát. Budeme kompletní a já se na zápas moc těším,“ nepřímo připomněl boskovický matador Jan Havlíček, že v derby nemusí fotbalové předpoklady platit.

SK OLYMPIA RÁJEČKO – FC BOSKOVICENeděle 20. května, 16.30 hodin.
Tabulka:
2. Ráječko 25 15 5 5 60:28 50
8. Boskovice 25 11 5 9 45:42 38
Poslední vzájemný zápas: Boskovice – Ráječko 0:2 (0:1), 43. Sedláček, 90. Lidmila.
Předchozí zápasy:
2016/2017: Boskovice – Ráječko 0:3, Ráječko – Boskovice 1:1.
2015/2016: Boskovice – Ráječko 2:2, Ráječko - Boskovice 4:2.


Totéž si myslí šéf domácí lavičky Pavel Helán. „Roli favorita neberu. Možná to někdo tak vnímá z postavení v tabulce. Podle mě je to otevřená záležitost, padesát na padesát. Na jaře jsem viděl několik zápasů Boskovic. Nic lehkého to pro nás nebude, mají výborný tým. Navíc  jsou hodně nevyzpytatelní. Prohrají v Bosonohách 0:5, ale pak málem porazí Lanžhot. Když mají den, tak jsou velice silní,“ upozornil trenér Olympie, pro kterého to v roli trenéra bude první tak prestižní derby. „Ano, na této úrovni je to mé první derby. Proti Boskovicím jsem hrával a vždycky to bylo dost vyhecované. Ale fotbalově je to utkání jako každé jiné. Tedy o tři body,“ zdůraznil Helán.


BEZ ZÁBRAN


V každém případě se fandové obou táborů mohou těšit na výborný zápas. Oběma rivalům prakticky nic negativního nehrozí a ani se nehoní za postupovou metou, takže mohou převést fotbal bez zábran. Čeká se velká návštěva. „Bohužel trochu proti nám je los krajských soutěží. Kousek vedle nás se bude souběžně hrát další derby Rájec – Lipovec. Odhaduju, že nám to sebere aspoň sto lidí, po padesáti z obou táborů. Ale i tak si myslím, že návštěva bude nadstandardní, derby se nehraje každý den a je to vlastně nejvyšší derby v oblasti, protože Blansko je v divizi samo,“ sdělil předseda Olympie Ráječko Marcel Mokrý.

Podle něj drží historický rekord nejvyšší návštěvy na fotbale v Ráječku právě toto derby. „Mám dojem, že to bylo v době, kdy jsme poprvé postoupili do krajského přeboru a Boskovice sestoupily z divize. Přišlo k nám osm set lidí,“ zdůraznil šéf fotbalu v Ráječku.

Hlavně domácí fanoušci si z posledního vzájemného zápasu v Ráječku pamatují i nepříjemný okamžik, kdy po nešťastné srážce domácí brankář zlomil nohu svému spoluhráči Martinu Šplíchalovi. „Je to skoro přesně rok. Ve středu byl na poslední operaci, vytahovali mu poslední šrouby. Prý pokud nenastanou komplikace, mohl by od června pomalu začít trénovat. Takže to snad bude mít dobrý konec. Všichni mu držíme palce,“ připomněl Mokrý.

Na prestižní souboj vyslal Jihomoravský krajský fotbalový svaz jednoho ze svých nejzkušenějších rozhodčích Pavla Nováka, kterému budou na čarách pomáhat asistenti Radim Krbůšek a Jan Licek.