I. kolo Poháru ČMFS: neděle 29. července:
Boskovice – Břeclav

Boskovice přivítají v prvním kole Břeclav. Tým který hraje MSFL, a který prožil výborné jaro. Boskovice v divizi naopak na konec jara vyhořely. „My jsme velice spokojení, na boskovickou pouť přijede atraktivní soupeř, co víc si můžeme přát,“ říká trenér Boskovic Milan Strya.
Břeclavský klub, který vznikl loni sloučením tří fotbalových klubů a je známý výborným tréninkovým zázemím mládeže, obsadil v MSFL sedmé místo. „Nepovedl se nám vstup do soutěže, hned na začátku jsme prohráli několik vyrovnaných zápasů, tým si přestal věřit. Všechno to vyvrcholilo odvoláním trenéra Horvátha po desátém kole,“ hodnotí sezonu ředitel klubu a trenér v jedné osobě Radek Rabušic.
Na jaře se však mužstvo zvedlo a předvádělo dobré výkony. „Takhle jsme měli hrát pořád,“ dodává Rabušic, jehož mužstvo skončilo v tabulce jarní části čtvrté.
Boskovice měly stejně jako Rájec před sezonou jasný cíl, udržet se v divizní soutěži. To se jim také povedlo, ovšem poté, co měli jistou záchranu, vypustily úplně konec sezony a skončily dva body od sestupu.
Už v červenci se ukáže, zdali hráči na dovolených načerpali potřebné množství energie pro zápas s o soutěž lepším týmem.

Blansko – Mutěnice

V zápase s rozjetými Mutěnicemi bude mít Blansko možnost ukázat se v první ostré zkoušce se silným soupeřem, který hrál ve skončeném ročníku o dvě třídy výš. „Bude to výborná generálka před novou sezonou,“ pochvaluje si trenér Blanska Petr Vašíček.
Ještě v loňské sezoně hrály Mutěnice divizi. Nyní si užívají výsluní třetí nejvyšší soutěže. „Jako nováček jsme skončili druzí, co víc si můžeme přát,“ neskrývá nadšení z úspěšné sezony sekretář klubu Petr Blaha. Mutěnice nestačili pouze na suverénní Fulnek. Přestože tým podával po celou sezonu vyrovnané výkony, vedení klubu vyměnilo v zimě trenéra. „Druhá liga by pro nás byla příliš velkým soustem, ale tenhle úspěch bychom rádi zopakovali,“ hodnotí Blaha ambice týmu.
Blansko letos hlavně díky suverénní jízdě jarní částí krajského přeboru vybojovalo po deseti letech opět postup do divize. „Je to výsledek sloučení blanenských klubů do jednoho a dlouhodobé systematické práce s mládeží,“ pochvaloval si prezident klubu Radomír Linkensender.
Trenér Petr Vašíček dokázal nabudit mužstvo ke kolektivním výkonům, které po propadu největšího konkurenta z Dědic zajistily zasloužený postup už čtyři kola před koncem. „Vsadili jsme na mužstvo poskládané z našich zdrojů nebo z hráčů, kteří mají k Blansku kladný vztah, a to se nám vyplatilo. V tomto trendu budeme pokračovat i příští sezonu,“ tvrdí Linkensender.
Pokud by se Blansku podařil husarský kousek a porazilo by na domácí půdě Mutěnice, čekal by je v dalším kole soupeř navýsost atraktivní: 1. FC Brno.


Rájec-Jestřebí – Znojmo
Zatím není jasné, jestli třetiligové Znojmo do malého městečka na Svitavě vůbec přijede. „Do poháru jsme se nepřihlásili a nevím jak je možné, že jsme byli nalosováni. Ale asi to budeme muset odehrát,“ netajil rozpaky trenér Rájeckých Jiří Záleský.
Znojmo na podzim okupovalo horní polovinu tabulky MSFL, na jaře však předvedlo propad podobný Boskovicím a zastavilo se až na jedenácté příčce. „Týmu chyběla osobnost, která by na sebe dokázal vzít odpovědnost. Nedokázali jsme vyhrávat vyrovnané zápasy,“ posteskl si znojemský trenér Michal Sobota. Podle něj se na výkonu mužstva projevila nedostatečná zkušenost a početná marodka.
Rájec zakončil svoji první sezonu v divizní soutěži na pátém místě. „Je to historicky nejlepší umístění Rájce,“ upozornil Miloslav Navrátil, předseda klubu.
Celé jaro se tým potýkal s absencí řady opor a hrál v improvizované sestavě s několika dorostenci. Oporou rájeckého týmu byl nejlepší střelec Petr Crhák, který přišel po podzimní části soutěže z Konice. V prvních jarních kolech byl Crhák prakticky jediným střelcem rájeckého klubu. Společně se zkušeným záložníkem Šmerdou vytvořili dvojici, na které mohl kouč Jiří Záleský stavět. Většina gólových akcí rájeckého týmu nesla jejich podpis.