FK APOS BLANSKO

Trenér Petr Vašíček dokázal postoupit s blanenským mužstvem po roce v krajském přeboru do divize. „Věříme, že jako nováček překvapíme,“ přál si v létě.
Na euforii týmu, který prakticky nehodlal změnit sestavu ani pro čtvrtou nejvyšší soutěž, se mnozí dívali skepticky. Nedůvěra ještě vydržela po prvních těsných výhrách, v dalších kolech se však Blansko stalo postrachem soupeřů. Doma prohrálo pouze jednou, ve zbylých sedmi zápasech zvítězilo. Během podzimu nastříleli hráči Blanska jedenatřicet gólů, o sedm více než ofenzivně laděné Boskovice. Útočník Sehnal je na špici střelců. Úspěch stojí na plnění pokynů trenéra. Z minima šancí dokáže tým vytěžit maximum gólů.
Nová posila Čejka se po nějakém čase sehrál se Sehnalem a tvoří s ním smrtící dvojku, kterou podporují přesné pasy Bednáře, který hraje ve vrcholné formě stejně jako brankář Slanina. Pokud Blansku zahraje dobře i obrana, je skoro neporazitelné.
„Postup do vyšší soutěže není na pořadu dne, je to o ucelené koncepci a o jiných penězích,“ brzdí nadšení kolem druhého místa trenér Vašíček.

Petr Vašíček: Fotbal je dnes především o taktice

Petr Vašíček sklízí chválu ze všech stran. Po polovině soutěže má jeho tým v tabulce jedenáct výher, jednu remízu a tři prohry. Za současným druhým místem nováčka z Blanska je však spousta tvrdé práce.
Co stojí za nynějším úspěchem Blanska?
My jsme nevěděli, do čeho jdeme, naštěstí se nám povedl vstup do soutěže a překonali jsme i krizi po dvou prohrách v šestém a sedmém kole. Myslím, že dnes je fotbal hodně o dodržování taktických pokynů, hráči se sami přesvědčili, že to funguje, a tvrdě pracovali.
Jak jste spokojen s posilami?
S Čejkou, Šípem i Dvořáčkem jsme spokojeni. Navíc všichni dobře zapadli mezi ostatní hráče. Šíp dokonce projevil zájem u nás zůstat. No a Čejka je dříč, odvádí spoustu černé práce, otvíral prostor pro Martina Sehnala, který mohl zakončovat. Myslím, že útočníci si spolu sedli i lidsky.
Koho z hráčů byste vyzdvihl?
Asi Tomáše Klevetu, který se fantasticky rozehrál. Je to klíčový hráč, moc toho nenamluví, ale hovoří za něj výkony i přístup k tréninkům.
Jak byste zhodnotil podzim Boskovic a Rájce?
Smekám před prací v Rájci, oslabený tým se opět dostal z nejhoršího. Boskovice chtěly hrát o čelo, vypadá to, že mají nějaké problémy.

DAVID BEDNÁŘ – záložník FK Apos Blansko. Přesnými přihrávkami vysílal do útoku Sehnala s Čejkou nebo sám zakončoval. Zvlášť ve druhé půli podzimu byl na hřišti hodně vidět. Na stránkách klubu vyhlášen hráčem podzimu.

ALEŠ SLANINA – brankář FK Apos Blansko. Jistota v blanenské brance. Předváděl parádní zákroky, celý podzim měl stabilní formu. Podržel tým v úvodních těžkých utkáních. Pouze v Hulíně a s Meziříčím pustil za záda tři góly.

FC NOBICA BOSKOVICE

Boskovice zažily v loňské sezoně dobrý podzim, mimo jiné i díky útočníkovi Janu Havlíčkovi. Ten v zimě odešel do druholigového Hlučína a tým se na jaře trápil. Poté, co se Boskovice šest kol před koncem zachránily v soutěži, završily sezonu pěti pochybnými prohrami. Z vedení klubu se ozývaly hlasy o nápravě pokažené image a ambicích pro nový divizní ročník.
„Letos budeme mnohem silnější než minulou sezonu, chceme hrát v horní polovině tabulky,“ říkal v srpnu trenér Boskovic Milan Strya. K dobrému umístění měl pomoci i návrat kanonýra Havlíčka a příchod zkušeného Jiřího Vorlického. „V zápasech se musí prosadit ofenzivní hráči, nejenom Havlíček a Vorlický, ale i Ošlejšek, Lukáš Martínek a Preč,“ zdůrazňoval před sezonou trenér Strya.
Havlíček se sice, zdá se, rozstřílel, Boskovice však ztratily příliš mnoho zápasů a na horní polovinu tabulky se dívají z uctivého podhledu. „Nehráli jsme zodpovědně dozadu, zranili se nám hráči,“ hledá Strya příčiny třináctého místa. Spekulace o změně hlavního trenéra by měly uvést na pravou míru nejbližší dny.

Milan Strya: Nehráli jsme zodpovědně dozadu

Milan Strya má v letošním ročníku k dispozici posílenou sestavu, Boskovice však zůstaly daleko za očekáváním a namísto předních příček jim momentálně jde spíše o záchranu.
Jak jste spokojen v polovině soutěže s umístěním Boskovic? Splnili jste předsezonní cíle?
Se třináctým místem nemůžeme být spokojeni. Mysleli jsme před sezonou, že máme silnější tým.
V čem byla hlavní chyba?
Bohužel nám nefungovalo to, z čeho jsme těžili loni, a to dobrá defenziva. Dostávali jsme spoustu gólů, chyběla nám zodpovědnost směrem dozadu. Také jsme měli dlouho zraněné některé klíčové hráče, konec už jsme dohrávali s dorostenci. Odešel nám Janíček.
Janíček odešel údajně proto, že jste ho nestavěli.
Byl zraněný a po čtrnácti dnech po uzdravení nebyl spokojený se svým nasazováním a odešel do Rájce.
O co vám půjde v jarní části?
Především se zachránit v soutěži.
Jak hodnotíte podzimní výkon Rájce a Blanska?

Myslím, že obě mužstva můžou být spokojená. Rájec měl problémy se sestavou, přesto nasbíral dost bodů. Blansko vlétlo do soutěže s euforií a dobrým zázemím a jako nováček se drží na špici, to je určitě úspěch.

JAN HAVLÍČEK – útočník FC Nobica Boskovice. Ze začátku sezony čekal na svoji formu, poté se však rozstřílel a dokázal, že je platnou posilou. S osmi góly je na podzim suverénně nejlepším boskovickým střelcem.

JIŘÍ JANÍČEK – Stoper FC Nobica Boskovice, který se v posledním zápase s Třebíčí prosadil i v útoku. Celý podzim si udržel stabilní výkonnost, na střeleckém kontě má spolu s Lukášem Martínkem a Müllerem čtyři zásahy.

MKZ RÁJEC

S rájeckým fotbalem to před sezonou nevypadalo nikterak růžově. „Čekají nás těžké časy. Na rovinu říkám, že letos budeme hrát o sestup. Musíme však bojovat,“ tvrdil před startem soutěže trenér a tahoun rájeckého mužstva Jiří Záleský.
Ten loni přes vlastní skeptické prognózy vydobyl s týmem Rájce-Jestřebí páté místo, po sezoně však odešly některé opory v čele s nejlepším střelcem Petrem Crhákem a Záleský vyhlásil znovu boj o záchranu.
Během podzimu často opakoval, že s Crhákem v sestavě by měl Rájec o deset gólů víc. O urputném boji oslabeného Rájce vypovídá i skóre 18:20. Méně gólů už nastřílel pouze čtrnáctý Protivanov a poslední Židenice.
Rájec sice získal do útoku hbitého Dupala, ten však dal zatím pouhé tři branky. „Dupal není klasický hrotový útočník, jako byl Crhák. Chci do Rájce přivést Havlíčka,“ sděluje zcela vážně Záleský. Nejlepším střelcem Rájce tak je paradoxně exekutor standardek Vojtíšek.
Z pohledu tragických prognóz je dosavadní jedenácté místo Rájce úspěch.

Jiří Záleský: Chci získat do Rájce Havlíčka

Jiří Záleský dokázal s mužstvem přes tragické vyhlídky přezimovat na jedenáctém místě. Rozjel sezonu bez klasického útočníka a s oslabenou sestavou, přesto byl Rájec většině týmů vyrovnaným soupeřem.
S ohledem na stav mužstva před začátkem sezony je jedenácté místo asi úspěch.
Ano, bereme to jako malý úspěch. Důležité je, že kromě Rousínova (s kterým Rájec paradoxně vyhrál – pozn. autora) nás nikdo fotbalově nepřekonal. V Hulíně nás dokonce hodnotili jako nejlepší mužstvo, které tam na podzim přijelo.
Proč tedy nebylo více výher?
Chybělo nám trochu štěstí, hlavně zezačátku podzimu, a samozřejmě také útočník typu Crháka.
Posílíte tým o nějakého takového útočníka?
Máme rozjednaný příchod jednoho hráče a také bych rád přivedl do týmu boskovického Havlíčka, o něj mám eminentní zájem.
Co říkáte na Blansko a Boskovice?
U Blanska jsem nečekal až takový vzestup, v některých zápasech mělo i trochu štěstí, ale je to tým plný euforie s velice kvalitním trenérem a s dobrým předsedou, takže jsou na druhém místě zaslouženě. Myslím, že Blansko patří do třetí ligy. Postavení Boskovic je určitě zklamáním.

ALEŠ VOJTÍŠEK – Stoper MKZ Rájec – Jestřebí, který na sebe vzal zároveň povinnosti útočníků, kteří Rájci chyběli. Exekutor trestných kopů. Se sedmi góly nejlepší střelec klubu. Zářil hlavně v první půli podzimu.

RADIM POLÁK – brankář MKZ Rájec – Jestřebí. Připsal si na svůj vrub některé góly, ale hlavně v druhé části sezony předváděl výborné výkony a podržel tým v těžkých zápasech. Rájecký patriot a opora týmu.