Derby mezi Boskovicemi a Blanskem přilákalo tři sta padesát diváků, kteří právem čekali ofenzivní podívanou dvou rychlých a dravých fotbalových týmů, které na jaře ještě neprohrály. Místo toho viděli v prvním poločase souboj obran a jedinou neporoměněnou šanci hostů. „Špatně jsme řešili přechodovou fázi, nebyli jsme nebezpeční do vápna. To Blansku samozřejmě vyhovovalo, protože udrželo míč,“ připustil trenér, hráč a koordinátor boskovického klubu Jiří Vorlický.

FC Boskovice – FK Blansko 0:1 (0:0)

50. Jarůšek

Boskovice: Švéda – Adamec, Jakub Horák, Šafařík, Müller – J. Fojt, Vykoukal, Jan Horák, Stara (63. Vorlický) – Preč – Janíček

Blansko: Bednář – Bubeníček, Maška, Šplíchal, Šíp (67. Beneš) – Jarůšek (82. Janda), Dupal (90. J. Cupal), Zouhar, Šenk – Doležel, Crhák

Hosté se drali do útoku, ale k zakončení je domácí pečlivá obrana nepouštěla. Boskovičtí bránili a přitom jim chyběli slibované brejky. Nezasvěcený divák by tak na domácí tým tipoval spíš Blansko, které bylo aktivnější a ovládalo hru.

V 18. minutě se prodral do vápna Šenk, ale nakonec přišel o míč a skončil na zemi. Ve 22. minutě Preč vysouval do náznaku šance Adamce, ale blanenský gólman Bednář situaci kontroloval. Na boskovického gólmana Švédu zbývaly po zaváhání obrany pouze neškodné propagační okusy blanenských útočníků. Ve 30. minutě minul bránu hostí Preč.

Ve 37. minutě zlikvidoval Švéda jedinou tutovku prvního poločasu, když z blízka halvičkoval osamocený Crhák. Nutno dodat, že ho to moc sil nestálo.

V kabině se zřejmě oba týmy dohodly, že nebudou dál trestat diváky derby nezáživnou hrou a trochu ožily. „Na boskovické bránění je recept buď to dávat na hrotového útočníka nebo rozpohybovat záložníky. Takže jsem poslal Zouhara s Dupalem dopředu a fungovalo to lépe,“ podotkl trenér Blanska Kugler.

Ve 47. minutě Švéda vystihl Doleželův pokus a pak i Šenkův průnik. Na druhé straně zastavil nadvakrát Prečovu střelu Bednář.

V 50. minutě se tribuny konečně dočkaly branky. Blansko předvedlo krásnou gólovou akci. Dupal poslal míč Crhákovi, který jej zkušeně pustil Jarůškovi a ten jej napálil do levého rohu Švédovy brány. Za pár minut už to mohlo být 2:0, Dupal zachytil rozehrávku Boskovic a poslal do šance Šenka. Ten se na levé straně urval, překonal i boskovického gólmana, jenže jeho střela minula vzdálenější tyč.

V 63. minutě naskočil do hry Jiří Vorlický a s ním přišlo očekávané oživení. Poutal pozornost, vázal na sebe hráče a nutil je k faulům. Jeho rychlost dělala obráncům problémy.

Boskovický tlak

Pětadvacet minut před koncem začali domácí tlačit a Blansko se dostávalo do problémů. V 74. minutě Adamcova lehká střela skončila v náruči Bednáře, pak ale přišla největší šance Boskovic na srovnání. A měl ji na svědomí kdo jiný než Vorlický. V 77. minutě si povodil obránce a položil si jako v hokeji gólmana, jenže jeho střelu do prázdné brány ještě vykopl Šíp.

Minutu před koncem odvracela blanenská obrana další nebezpečný centr do vápna a v poslední minutě ještě mohl rozhodnout o remíze domácí kapitán Preč, který málem nachytal Bednáře dlouhým lobem. Míč nakonec přeskočil bránu.

Blansko tak udrželo nejtěsnější výhru. „Ve druhém poločase jsme měli štěstí, hlavně u té tutovky Vorlického. Ten opět ukázal, že je to pan fotbalista. U nás by měl taky místo,“ vysekl poklonu domácímu trenérovi Kugler

Zklamaný odcházel ze hřiště boskovický gólman Petr Švéda, který opět předvedl jistý výkon. Proti gólové střele ale neměl nárok. „Dnes mě Blansko trochu zklamalo vzhledem k tomu, že je druhé druhé. Myslím, že nás zas tolik nepřehráli. Ale proměnili šanci a zaslouženě vyhráli,“ uvedl. S výsledkem byl smířený i Vorlický. „Blansko bylo na hřišti fotbalovější. My jsme nepotrestali dvě jejich chyby v prvním poločase. Oni měli tlak, lépe kombinovali po zemi a zaslouženě šli do vedení. My jsme se dostali do tlaku posledních dvacet minut a bohužel jsme nedali dvě tutovky,“ uzavřel Vorlický.

Blansku prokázalo přátelskou službu i sousední Ráječko, které vyhrálo na hřišti dotírajícího Rousínova 2:1. Vracov překvapivě podlehl Znojmu 5:1 a Blanenští tedy stáhli ztrátu na něj na pět bodů. Za Blanskem je seřazeno s jednobodovými odstupy pět týmů a pak už vykukuje s třiceti body právě Olympia.