Vrchovina přijela do Blanska odhodlaná porvat se o druhé místo v tabulce. A před zápasem se mohlo zdát, že by to nemusel být tak nesplnitelný úkol. Blansko mělo za sebou dva zápasy, v nichž se nedokázalo ani jednou střelecky prosadit a pohled na tabulku, v níž se Blansko krčilo na 14. místě, příčku od sestupu, mluvil jasně.

Jenže proti týmu z Nového Města se postavilo mužstvo odhodlané nenechat si divizi vzít, urvat body a nemuset spoléhat na pomoc ostatních týmů. Klid na kopačky přinesl domácím už v 10. minutě Nečas. Rychlou akci ze středu hřiště zakončil mimo dosah hostujícího brankáře Vítka a postaral se o snový začátek pro Blansko. Pak začala na Údolní exhibice neproměněných šancí. Většinou od blanenských hráčů.

Ve 21. minutě se blýsknul sólovým únikem Trtílek, jenže jeho polostřelu nedokázal nikdo usměrnit do brány. Po standardní situaci na druhé straně hřiště musel poprvé v zápase předvést své dovednosti také David Juran. Tečovaný balon vytáhnul mimo tyče.

Pod další dobře rozjetou akci do vrchovinské defenzívy se podepsal Doležel. Jeho ani Nečasova střela však nemířila do cíle. Příležitost na reparát dostal Doležel hned v zápětí, když si to sám štrádoval proti daleko vyběhnutého Vítkovi. Krátkou kličku blanenského útočníka však hostující brankář prokoukl a špičkou kopačky míč dostal mimo Doleželův dosah. Tlak domácích vyvrcholil Trtílkovými pokusy, z nichž ten nejnadějnější skončil pouze na horní síti soupeřovy brány.

„Škoda, mohli jsme rozhodnout už v prvním poločase, Doli šel sám, bohužel gólman výborně vyběhl a druhou tutovku měl Trťajs, to skončilo těsně nad bránou. Druhý poločas jsme se trošku zatáhli a čekali na brejky," přiblížil jeden z domácích hrdinů Juran. Aby se v bráně nenudil, hned na začátku druhé půle se mu o zábavu postaral Mazel.

Elegantní patička Jarůška připravila střelecké pozice pro něj samotného, Gromského i Trtílka. Všechny pokusy zblokovala hostující obrana. V další z brejkových šancí měl prsty Trtílek, přihrávka na Nečase však neměla správné parametry.

„Myslím, že žádnou vyloženější šanci neměli. Většinou to bylo od nás tečované nebo to šlo vedle. Ve druhém poločase na mě létaly centry, snažil jsem se klukům pomoct," říkal skromně Juran. O nulu se ho hráči Vrchoviny snažili připravit do poslední sekundy. K žádné vyložené tutovce je však domácí nepustili.

„Do druhého poločasu proběhly určité organizační změny v naší hře, které tvrdily muziku, nicméně to bylo dobývání domácí tvrze. Blansko hrálo pouze na brejky a my jsme se nedokázali gólově prosadit. Potřebovali bychom útočníka, kterého hold nemáme," povzdechl si trenér Vrchoviny Marek Štukhejl.

„Blansko na nás bylo velmi dobře připravené, za to zaslouží pochvalu. Nicméně my jsme právě tohle věděli a měli jsme to lépe využít. Jejich vysunutá obrana nabízela to, že budeme chodit sami na gólmana. Nestalo se tomu tak. Bylo to o kvalitě řešení," ocenil soupeře trenér favorizovaného tý­mu.

Jeho protějšek byl mnohem spokojenější. „ V tuhle chvíli je mi jedno, že jsme další šance nevyužili, jak jsem říkal, důležité je, že jsme se zachránili. Za tuhle sezonu mám asi dva infarkty a čtyři mrtvičky, jinak jsem ji přežil ve zdraví," vzpomínal Kugler už s nadsázkou na to, že ho dnešní zápas vlastně nemohl rozhodit, protože „nerváků" si užil až dost. Ani se nestačil soustředit na to, kolik lidí se přišlo podívat. „Ráno jsem se šel vykoupat, jsem rád, že město na počasí zareagovalo a otevřelo koupaliště, voda byla příjemná a myslím si, že pro lidi, co se šli dopoledne vykoupat a pak na fotbal to není špatný program. Ale byl jsem tak zaujatý hrou, že jsem se po divácích nedíval," doplnil trenér vítězů.

FK Blansko – SFK Vrchovina 1:0 (1:0)

Branka: 10. Nečas.

Blansko: Juran – Gromský, R. Fousek, Müller, Bubeníček, Šplíchal, P. Fousek, Jarůšek, Nečas (76. M. Zouhar), Doležel (89. Buchta), Trtílek.

Vrchovina: Vítek – Dvořáček, R. Sodomka, Komínek, L. Smetana, Michal, M. Skalník, K. Skalník, Trojánek (78. P. Smetana), Šandera, Mazel (65. P. Sodomka).

Diváci: 175.

IVETA BORKOVÁ