V minulém kole si na Blansku smlsnul Pelhřimov. V sobotu složili svěřenci trenéra Hajského před domácími fanoušky reparát. A nebyl to žádný malý testík, ale pořádná maturita. Prověřil je třetí nejlepší celek divize, Vrchovina Nové Město na Moravě, který si přijel pro výhru. „K zápasu jsme přistoupili jako favorit, poslední dobou nás k tomu výsledky předurčují," uvědomoval si pozici svého týmu Marek Štukhlejl.

Začátek utkání byl z obou stran velice opatrný. Na Údolní nebyla vidět žádná šance, která by stála za zmínku. „, Být divákem, tak tady dlouho nesetrvám," nebral si servítky Štukhejl. V 16. minutě si dobrým napadáním a pohybem ve vápně vytvořili šance hosté a Sodomka jen těsně přestřelil Juranovu bránu.

29. minuta přinesla konečně oživení i do hry domácích. Koudelka dostal míč za obranu na levou stranu a naservíroval ho jako na pozlaceném podnose Trtílkovi před bránu. Ten, ke smůle domácích, z jasné pozice přestřelil bránu.

Obraně Blanska zatápěl Komínek s Michalem Buchtou, nejaktivnější dvojice v bílo-černém dresu Vrchoviny. Na rozdíl od minulého utkání mělo tentokrát Blansko v bráně jistého Jurana, kterému také pomáhala obrana. Čoupek vyhlavičkoval ve 38. minutě střelu, která se za něj snášela, a Vrchovinští se za dorážkou hnali jako hladoví vlci po kořisti. Další přihrávku vytáhl ze svého repertoáru Koudelka na Pospíšila. I jeho střela skončila mimo.

Odpověď na mírnou převahu rychlejších a důraznějších hostů v první půli našli blanenští hráči v 52. minutě. A pořádný podíl na tom měl hostující gólman Skryja. Neudržel v ruce Koudelkův centrovaný balon a Trtílek ho poslal za čáru. Ukazatel skóre přestal nudit bezbrankovým stavem, diváci mohli zatleskat pěkným akcím domácích, kteří získali vstřelenou brankou větší sebevědomí. O tři minuty později vytáhl ze svého kouzelného klobouku další přihrávku Koudelka, znovu pro Trtílka. Tentokrát čerstvý střelec minul.

Další spolupráce obou blanenských útočníků skončila Koudelkovou přihrávkou pod sebe před bránu, Trtílek mu pláchl dávno před tím pryč.

Zbytek utkání byla spíš taktická bitva trenérů a jejich střídání, než přestřelka na trávníku. Hostující celek vsázel všechno na útok, domácí kouč Hajský se snažil pošetřit vteřinky, aby usnadnil práci hráčům při bránění výsledku. Blansko vydřelo nejnižší možné vítězství nad třetím týmem tabulky a nejlepším celkem jara.

„Já jsem úplně spokojený, kluci odehráli to, co jsme si naplánovali. Říkal jsem, že asi nepadne moc gólů, že bude rozhodovat jedna situace, jedna šance, protože to byl souboj dvou naprosto vyrovnaných týmů a my jsme to štěstíčko měli. Myslím si, že na vyložené šance jsme k tomu měli trošku blíž," hodnotil utkání Jiří Hajský.

„Měli jsme standartní situace po rohových kopech, na což jsme v utkání zatraceně sázeli, protože jsme věděli, že mladý a podsaditý tým domácích má problémy, to nám nevyšlo za celý zápas, byť jsme těch příležitostí měli hodně," hledal příčinu porážky hostující kouč Štukhejl. „Ve druhém poločase kiks našeho gólmana znamenal vedení domácích 1:0 a to je vždycky stav vědomí hráčů, že chceme výsledek otočit, ale nevytvořili jsme si z toho zhola nic. Takových utkání jsme měli na jaře hodně, otočili jsme je, ale to štěstí jsme si už vybrali. Herně jsme byli lepší, akorát kiksem gólmana jsme se připravili o lepší výsledek," zakončil bez obalu trenér Vrchoviny.

Velký podíl na střelecké neplodnosti hostů měl i brankář Blanska David Juran, který si po šesti nepříjemných žihadlech v minulém kole užil vychytané nuly. „Rozhodně je to lepší, než minulý týden, protože těch gólů bylo opravdu moc. Dnes jsme byli o hodně lepší a zasloužili jsme si vyhrát," říkal s úsměvem na tváři blanenský strážce brány.

Blansko se v tabulce výrazně přiblížilo páté příčce, kterou by rádo udrželo i po posledním utkání. Příští týden se Blansko představí ve Velkém Meziříčí a pak zakončí divizní sezonu před domácím publikem v utkání s Líšní.

FK Blansko – SFK Vrchovina 1:0 (0:0)

Branky: 52. Trtílek. Diváci: 185. Sestavy - Blansko: Juran – Čoupek, Gromský, Müller, R. Buchta – Nečas, Šplíchal, Zouhar, Pospíšil (79. Horáček) – Trtílek (87. Skoupý), Koudelka (88. Hansl). Vrchovina: Skryja – M. Buchta (74. Toufar), L. Smetana, Dvořáček, Follprecht – Urban, Kolařík, R. Sodomka, P. Sodomka (74. Šandera) – Komínek (66. Šmída), P. Smetana.

IVETA BORKOVÁ