Do Francie Martinek vyrazil s dalšími čtyřmi přáteli z Boskovic v obytném voze. Lístky měli na všechny tři zápasy Česka v základní skupině Eura. „Cestování v obytňáku bylo super a bez problémů, mohli jsme se natáhnout a odpočinout si. Na silnicích jsme potíže neměli," dodal Martinek.

BEZ VLAJEK

Potíže však nastaly před vstupem na stadion. Kvůli přísným bezpečnostním opatřením. „Na první zápas se Španělskem jsme před stadionem prošli snad přes tři kontroly. Ale s plechovkou piva jsme se do hlediště kupodivu dostali. V Saint
-Étienne, kde naši hráli proti Chorvatům, už nám zabavili českou vlajku s nápisem Boskovice. Musela zůstat v úschovně. Pak vylezeme do hlediště a všude plno vlajek s různými nápisy. Nepochopil jsem to," divil se fanoušek.

Na stadionu se ve stejném zápase neobjevila ani česká vlajka fanoušků z Lysic. „Prý to bylo kvůli nápisu, aby tam nebylo něco vulgárního. Měli jsme tam napsáno Lysice. V úschovně jsem musel nechat i plastovou trubku. Kontroly byly při utkání s Chorvatskem velmi přísné. Už i ve fanzóně," řekl Roman Opluštil, který na Euro přijel s partou kamarádů z Lysic.

O to větší šok přišel později, když kotel chorvatských fanoušků zasypal hrací plochu světlicemi a dělobuchy. „Vůbec nechápu, jak to na stadion přes ty kontroly propašovali. A takové množství. Asi pět minut předtím, než se to stalo, pod ten sektor napochodovali těžkooděnci a bylo jasné, že se něco semele. S fotbalem to nemělo nic společného," dodal Opluštil.

Na stejném zápase byl v tu dobu v hledišti i trenér třetiligového FK Blansko Zbyněk Zbořil se synem. „Bylo to naprosto zbytečné. Navíc ohrozili i hráče vlastního týmu. Zápas pokazili. Byl jsem předtím na utkání Severní Irsko vs. Ukrajina a tam byla atmosféra neuvěřitelná. Šedesát tisíc lidí burácelo, ale vše v klidu. Takoví chuligáni prostě na stadion nepatří," řekl Zbořil.

Zkrat chorvatských fanoušků český tým paradoxně nastartoval a ten v závěru s velkou porcí štěstí vyrovnal na 2:2. „Bylo to vlastně jediných patnáct minut euforie, co jsme při hře našich na Euru zažili. Věřili jsme, že v následujícím zápase Turecko porazíme," vrátil se ke šťastné remíze Lukáš Martinek. Jenže chvíli po utkání fotbalové putování boskovické výpravy na Euru skončilo. Neplánovaně.

Při návratu na parkoviště totiž turisté našli vykradené auto. „Částečně to byla naše hloupost. Nechali jsme tam peníze, dva notebooky a hlavně šest lístků na zápas s Tureckem. Všechno bylo v tahu. Vykradli asi čtyřicet dalších aut. Na stadion nepustí člověka s vlajkou, ale co se děje tři sta metrů od arény, už nikoho nezajímá," zlobil se fotbalista.

Boskovičtí se tak sbalili a zpět se vrátili o několik dní dřív. Hořkou porážku s Tureckem už viděli doma v televizi. „Na druhou stranu to byl super výlet s partou přátel. Prohlédli jsme si nějaké památky, navštívili kamaráda v Provence. Francie je nádherná země," zhodnotil výlet za fotbalem Martinek.

VÝLETY PO EVROPĚ

Na fotbalovém Euru byl s přáteli i před čtyřmi lety v Polsku. Podobně jako Roman Opluštil z Lysic. Ten fandil také na mistrovství světa, které se konalo před deseti lety v Německu. „Příští Euro se bude hrát na dvanácti místech. Finále pak v Londýně. Ještě nevím, jestli pojedu. Uvažoval jsem i o mistrovství světa v Kataru. To mi bude padesát let a dal bych si to jako dárek. Ale nesmí se tam pít alkohol. A fotbal bez piva? To moc nepasuje," usmál se fanoušek.

Do zahraničí se chystá Zbyněk Zbořil, který už má za sebou také několik účastí na špičkových turnajích. „Byl jsem na Lize mistrů, když hrál Bayern Mnichov. Hrozně rád bych viděl hrát Barcelonu. Letos se na některý její zápas chci dostat. Taková utkání si užívám z pozice fanouška. Jako trenér na nich nefunguju. I když už jen samotné rozcvičení hráčů je obrovský zážitek a inspirace," dodal s úsměvem Zbořil.