Fotbalista David Bednář je jedním z nejlepších hráčů FK Apos Blansko, minulý týden získal od fotbalového svazu ocenění pro nejlepšího fotbalistu okresu. Zájem o něj měly kluby ze třetí ligy, on však dál zůstává v Blansku. „Je tady zatím nejlepší parta, jakou jsem ve fotbale poznal,“ vysvětluje málomluvný záložník.

S blanenským týmem jste byl u toho, když se na jaře podařilo postoupit z krajského přeboru do divize. Týmu se daří. Po podzimu je druhý s tříbodovou ztrátou na vedoucí Hulín. Považujete to za vrchol své fotbalové kariéry, nebo se dá jít ještě dál?
V tuhle chvíli to pro mě je zatím nejvíc, co jsem ve fotbale dokázal. Ale samozřejmě se můžeme ještě o krok posunout. Postup do třetí ligy by byl super.

Máte konkrétně vy herně na to hrát vyšší soutěž?
Neodvážím se tvrdit. Tohle by musel posoudit někdo jiný.

V přestupním termínu byla spousta lidí přesvědčena, že v Blansku nezůstanete a přestoupíte jinam. Třeba do některého z třetiligových týmů. Jak jste se rozhodl?
Zůstávám v Blansku. Nikam nepřestupuji.

Takže vás žádná nabídka nezviklala?
Ne. Zůstávám, protože týmu se daří. Máme tady výbornou partu a tým prostě šlape. Nechtěl jsem měnit, jít do něčeho neznámého. Pro mě by byl problém odstěhovat se pryč. Kvůli práci, bydlení. Bylo by to moc komplikované.

Kdo se o vás zajímal?
Nejkonkrétnější nabídka přišla ze Znojma. Pak se ještě ozvali z Jihlavy. Juniorka, která hraje ve třetí lize. No a ještě Bystrc.

Určitě byste si polepšil finančně. Proč jste nabídky neakceptoval?
Peníze, které my nabídli, nebyly zase nějak závratné. Nepřesvědčily mě. Kdybych se odstěhoval, moc bych neušetřil. Herně bych si ale určitě polepšil. Jinak asi moc ne. Prostě jsem zvážil pro a proti, a zůstat v Blansku mi vyšlo jako nejlepší řešení.

Neobětoval byste tedy práci a šel zkusit štěstí jinam? Zariskovat a dát fotbal na první místo?
V současné situaci ne.

Po podzimu jste s Blanskem v divizi na druhém místě. Postup je pořád „ve vzduchu“. Mluví se o něm. Spekuluje. Není to pro vás příliš velké sousto? Z krajského přeboru do divize a pak hned do třetí ligy?
Tak to si zase nemyslím. Postup do třetí ligy určitě reálný je. Záleží ovšem na spoustě okolostí. Zranění, forma. Navíc ve hře nejsme jenom my a Hulín. Spousta týmů ještě neřekla poslední slovo. A čelo tabulky je hodně vyrovnané. Herně na souboj o postup máme. Otázkou zůstává, jestli však se současným kádrem máme na to hrát třetí ligu. Ale to už jsou spekulace. Jaro ještě nezačalo.

Jaktože se nováček divize dokáže ve své první sezoně hned prát o postup? V čem vidíte sílu vašeho týmu?
Tak možná v nás je pořád ta euforie. Máme dobře poskládaný tým. Trenér dokázal namíchat vyrovnanou sestavu bez nějakých velkých slabin. Navíc jak jsem říkal, máme zde výbornou partu. Nejlepší, jakou jsem ve fotbale zatím zažil. A to je základ.

Kde jste nejzranitelnější?
Zlepšovat se dá pořád. Záložníků máme dost. V útoku jsme také nebezpeční. Ještě bychom potřebovali posílit v obraně. Škoda, že nevyšel přestup Michala Hájka z Rájce-Jestřebí. Ten by nám byl v zadu hodně platný.

Máte nějaký fotbalový sen? Kam byste chtěl s fotbalem dojít?
Jsem rád, že se nám podařilo vybojovat divizi. To byl jeden z mých cílů. Zahrát si vyšší soutěž. Samozřejmě bych chtěl hrát co nejvýš to půjde. Ale abych kvůli fotbalu obětoval práci a další věci, zkusil jít do vyšší soutěže? Na to už je asi pozdě.

Říkal jste, že vám v Blansku nic nechybí. Jenže při pohledu na stadion a zázemí se nabízí docela tristní pohled…
To je pravda. Nedávno jsme hráli v Letohradě. Oni kopou o soutěž výš než my. Jejich podmínky se s našimi nedají vůbec srovnat. A přitom Letohrad je městečko. Mnohem menší než Blansko. A mají perfektní stadion, trávu. Vedle tréninkové hřiště s umělou trávou. Zázemí u nás není ideální. Hodně chybí hřiště s umělou trávou, kde by se dalo trénovat přes zimu. Trénink by mohl být mnohem pestřejší a zábavnější. Běhat po kotníky v bahně kolem stadionu, na to se člověk opravdu moc netěší.

Ani když se u vás na jaře tráva zazelená, není to žádná sláva …
Na jaře se to ještě dá. Na podzim už se v některých zápasech, když bylo po dešti, moc technicky hrát nedalo. Hřiště bylo hodně rozbité. Není to nic slavného, ale už jsem hrál na horších (úsměv).

Hřiště vám tedy v divizi záda moc nekryje. Ale na lavičce na něm máte velkou oporu. Kouč Petr Vašíček dokázal poskládat tým, kterému se teď daří. Jaká je jeho komunikace s hráči?
V pohodě. S většinou hráčů si tyká. Vyjde vstříc. Dokáže vyhecovat.

Není jeho styl koučování až moc kamarádský? Neměl by být tvrdší?
Myslím, že si dokáže udělat na hřišti pořádek. Když je potřeba, zařve. Má autoritu.

Máte fotbalový vzor? Oblíbeného hráče?
Mně se vždycky líbili techničtí hráči typu Cristiana Ronalda.

Na Blanensku jste dost známým hráčem. Co fanynky?
Ty mě moc neberou. Jestli teda vůbec nějaké jsou (smích). Mám přítelkyni. Že bych byl nějaká hvězda, aby mě lidi zastavovali na ulici, to rozhodně ne. Lidi, co fotbal sledují, mě poznají, ale jinak ne.

Oblíbená otázka. Uděláte si fotbalem někdy žízeň? Dodržujete přísně životosprávu?
Byly samozřejmě časy, kdy se před zápasem někam zašlo. Hlavně v dorostu.

S fotbalovým míčem to umíte. Co ostatní sporty?
Rekreačně si dám občas hokej, tenis a pinec. Někdy i florbal.

Jaká je ve fotbale vaše slabina?
Hra hlavou a hlavičkové souboje. Tam mám ještě rezervy.

A naopak přednost?
Trenér říká, že rychlost.

Největší fotbalový zážitek?
Určitě postup z krajského přeboru loni do divize. To byla paráda.

Okamžik z letošní sezony, který se vryl do paměti?
Nezapomenu na gól proti Boskovicím. Běžela poslední minuta zápasu a my hráli nerozhodně jedna jedna. Kopal se roh. Napálil jsem to přímo na bránu. Michal Čech stačil míč ještě vyrazit znovu na roh. Zkusil jsem to znovu a napral střelu zase přímo do gólu. Vyšlo to. Vyhráli jsme. Tenhle gól si budu pamatovat dlouho.

Kolik vás tahle branka stála?
Právě že nic (smích). Všichni byli v euforii, že jsme porazili Boskovice, a nějak se na to zapomnělo.

Nedávno vás vyhlásili nejlepším fotbalistou okresu za rok 2007. Znamená to pro vás dost?
Samozřejmě. I když ten ceremoniál v Jedovnicích byl dost zvláštní a nedůstojný. S minulými lety, kdy byl v Černé Hoře, se nedá vůbec srovnat. Čekal jsem trošku víc. Dost lidí nepřišlo. Ale ocenění si vážím. Bez ostatních kluků z mančaftu bych ho ale nedostal. Je to výsledek práce celého týmu.

Kdo je pro vás největší fotbalovou osobností na Blanensku?
To je těžká otázka. Napadá mě Jirka Vorlický. Je to fotbalista, kterého si vážím.

DAVID BEDNÁŘ
23 let
Kariéra: Bořitov, Metra Blansko (žáci), Metra Blansko (dorost), Brno, Blansko (1. A třída muži), Rájec (divize), Blansko (krajský přebor, divize)