„Zájem o mě mají, kluby by měly podepsat smlouvu nejspíš v úterý,“ říká Bednář, který patřil k největším tahounům blanenského týmu a na klubových stránkách byl zvolen hráčem podzimu. Blansko by se podle jeho slov mělo s Olomoucí dohodnout na přestupu.

Máte za sebou dvoutýdenní testy v HFK Olomouc. Odehrál jste i několik přípravných zápasů. Je už vaše angažmá potvrzeno?
Podle mých informací by měly kluby stvrdit smlouvu v úterý. Do Olomouce bych měl přestoupit.

Takže z jejich strany zájem trvá?
Ano, to už mi potvrdil trenér Uličný po zápase se Slováckem, teď se řeší přestupní záležitosti. Smlouva by měla platit od 1. února.

Trenér Uličný už o vás měl zájem dříve, to jste ale ještě odmítl. Co se od té doby změnilo?
Je pravda, že mě oslovil už loni na jaře, když jsem byl v Líšni, a pak ještě v léte po zápase se Sigmou B, ale to mě zrovna čerstvě zaměstnal kamarád a nebylo by fér odejít. Já jsem si to nechal od té doby projít hlavou a teď už to bylo domluvené dopředu.

Čeká vás profesionální smlouva?
Ano, trénuje se i dopoledne, takže by to jinak nešlo.

Jaký jste podle vás zanechal pocit v přípravě. Jste spokojený, nebo vás svazovala tréma?
Trému jsem určitě měl, nedovolil jsem si na hřišti to, co v rozehrané sezoně. V prvním zápase Valašské Meziříčí jenom bránilo, tam toho nešlo moc předvést, se Slováckem i se Zábřehem jsme měli horší první půlky, naopak s Baníkem jsme měli první poločas dobrý, Baník nebyl lepší, i když jsme nakonec prohráli.

Jako hráče vás asi musí motivovat a posouvat k lepším výkonům, když hrajete s dobrými spoluhráči…
Je to příjemný pocit, když se dá s každým nahrát.

Baví vás to víc než v Blansku?
Já ale nemůžu říct proti Blansku špatné slovo, mě to bavilo i tam. I když je samozřejmě lepší, když se daří kombinace po zemi a hra je techničtější.

Tam asi místo v základní sestavě nemá jisté moc hráčů…
Řekl bych tak dva tři hráči. Každý je dobrý a o místo v základní sestavě musí bojovat. Jsou tady hráči se zkušenostmi z první nebo druhé ligy.

Berete příležitost v Olomouci jako možnost dostat se někam ještě dál?
Já zůstávám střízlivý, myslím si, že ta druhá liga je pro mě strop. I když jsem viděl některé hráče Slovácka a zas takový rozdíl to u nich nebyl. Ale radši bych hrál ve druhé nebo ve třetí lize, než seděl v první na lavičce.

Bude vám sedmadvacet, nelitujete, že jste nebyl třeba ambicióznější od mládežnických kategorií?
Ale já si myslím, že třeba před třemi čtyřmi roky bych na to ještě neměl. V patnácti jsem byl v Brně v dorostu a hrál jsem za půl roku jeden zápas. Z dvaceti kluků, kteří tam tehdy působili, hraje jeden ve Slovácku a jeden v zahraničí. Ostatní hrají krajské přebory. Každý má vrchol někdy jindy, řekl bych, že já jsem do své nejlepší formy dorostl až teď.

Má vedení HFK Olomouc postupové ambice? V Moravskoslezské lize je tým druhý, ale na první Opavu ztrácí třináct bodů.
Postupové ambice vedení určitě má, ale tento rok jsou šance spíš teoretické. I když je možné, že se třeba odhlásí nějaký klub ze druhé ligy. Ale do budoucna je cíl postup.

Proč jste vlastně nezůstal ve třetí lize v Líšni?
Oni měli zájem i teď, stál o mě trenér i manažer, ale nakonec jsme se nedohodli na podmínkách. Klub je přece jen v obtížnější situaci.

Přestěhujete se do Olomouce i s přítelkyní, nebo budete dojíždět?
Je možnost bydlet přímo na stadionu, ale já bydlím u přítelkyně a zatím budu těch šedesát kilometrů dojíždět.

To si asi zajezdíte. Prozraďte, jak často se v Olomouci trénuje?
Teď trénujeme od pondělí do čtvrtka dvakrát denně, pokud není ve středu zápas, pátek jeden trénink a v sobotu zápas. V sezoně pak jedenkrát denně, někdy dvakrát plus zápasy.

To je asi větší zátěž, než na jakou jste byl doteď zvyklý, dá se ten přechod fyzicky zvládnout?
Já si naopak myslím, že to bude úleva. V Blansku jsem trénoval po osmi hodinách v práci a to bylo možná únavnější. Tady bych měl mít času víc a hlavně je tady dobrá regenerace se saunou, vířivkou a podobně, takže se víc předchází zraněním. Taky v tréninku je posilovna, spinning a na hřiště se jde třeba až odpoledne, takže je to pestré.

Vím, že nevidíte do chodu klubu, ale přece, vypadá to, že v HFK jsou dobré podmínky, klub si může dovolit profesionální smlouvy, nezmítá se zřejmě ve finanční krizi, to byste asi poznal…
Co jsem vypozoroval, tak mám dojem, že jde o jeden z mála zajištěných klubů. Vypadá to, že ani kluci nemají problémy s přístupem vedení a že smlouvy se dodržují.

To je pro vás asi příjemná změna po Blansku, které už několik sezon bojuje o přežití.
Jak jsem řekl, já s Blanskem nemám žádné špatné zkušenosti, všechno, co mi bylo slíbeno, jsem tam vždycky dostal.

A co vztahy v mužstvu? Trenér Šindelka zmínil, že nebyly ideální, že to v kabině skřípalo.
Možná to bylo tím, jak se dávala sestava dohromady na poslední chvíli, ještě v létě nebylo jasné, kdo přijde, bylo to hektické. Celý ten poslední půlrok byl zajímavý. Ale rozhodně bych to nerozebíral veřejně.

Takže problém mohl být i ve vztahu s trenérem?
Já jsem neměl problém ani s Romanem. Myslím, že udělal pro klub obrovský kus práce, díky němu se to tam vůbec udrželo, přivedl sponzory. Já myslím, že si to sedne.

Teď se asi na fotbal v Blansku nějaký čas nepodíváte…
Vždycky, když budu mít čas, na Blansko určitě zajdu. Doufám, že kluci udrží divizi, Byla by to obrovská škoda, kdyby se v okresním městě hrál jen krajský přebor. A pokud by se sestoupilo, bude asi problém dostat se zpátky nahoru.

Věříte, že se Blansko zachrání?
Trenéři jsou tam dobří, všechno bude záležet na tom, jak se k tomu postaví hráči. Otázkou také je, jak posílily ostatní kluby. Třeba Bystrc se po mizerném začátku hodně zvedla. Jak říkám, doufám, že divize v Blansku zůstane.

David Bednář
* 1984
záložník FK Apos Blansko
hrál za: Sokol Bořitov, Metra Blansko, 1. FC Brno, FK Blansko, Rájec-Jestřebí, FK APOS Blansko, SK Líšeň