Brankář divizního Blanska Aleš Slanina vychytal na mistrovství světa v Deblíně zlatou medalii. Netradiční disciplíně chytání deště jasně dominoval. Ve finále skončilo v jeho speciálních rukavicích tři tisíce dvě stě jedenáct kapek. O patnáct kapek předčil druhého Kahna, který byl se svými lopatami favoritem turnaje, ale nakonec nevydržel s nervy.


„Nejdůležitější je fotbal,“ odpovídá poněkud záhadně Slanina na otázku, jak vnímá svůj světový úspěch. Famózní gólman se nechtěl vyjadřovat ani ke svému výkonu. „Nezlobte se, ale nejdůležitější je teď pro mě fotbal v Blansku,“ rozvedl skromný brankář odpověď.
Za Slaninovým mlžením může stát i strach ze ztráty angažmá v FK Apos Blansko, jehož vedení tvrdě potírá mimofotbalové aktivity svých hráčů. „Co je to za blbost, to si ze mě děláte srandu? Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel. Nevím sice, o co jde, ale tolerovat to rozhodně nehodlám,“ reagoval prezident klubu Radomír Linkenseder na dotaz, co říká Slaninovu úspěchu. To trenér Petr Vašíček žádný konflikt nevidí. „Já myslím, že to Aleše baví, tak nevím proč by se za to měl stydět. Navíc si u toho cvičí postřeh, nebo ne?“ uvedl poněkud váhavě Vašíček.


Slanina začínal se sportem ve sboru dobrovolných hasičů v Čebíně. Až později si jeho postavy postávající vedle čerpadla všiml trenér místního fotbalového mužstva a postavil malého chlapce do brány. Slanina však rostl jako z vody a brzy byl hvězdou týmu. Problém byl, že ve vesnici měli pouze jedno hřiště a hasiči se se sokoly nemohli domluvit na tréninkových hodinách. Nakonec trénovali společně a Slanina se postupně vypracoval v chytání v proudech vody. Našel si zároveň celoživotního koníčka. „Líbí se mi to,“ nesměle špitne talentovaný chytač. Vzápětí neopomene dodat, že ho zajímá především fotbal v FK Apos. „Vzpomínám si, že Aleš chodil pravidelně na tréninky celý zmáčený. Nepřikládal jsem tomu větší význam, myslel jsem, že vždycky někde zmokl - on je trochu smolař, ale teď mi dochází, že to možná nebyla náhoda,“ usmívá se potutelně Vašíček.


Ve světle Slaninových úspěchů vycházejí na povrch i nová fakta o výhrách Blanska. Většinu utkání totiž fotbalisté vyhráli v dešti. Kdo neviděl Slaninu dovádět v proudech vody, neuvěří. „Choval se jako lachtan, plácal se v bahně, přestože na něj nešla žádná střela,“ řekl po jednom zápase zdroj v oranžové vestě, který nechtěl být jmenován. Hbitý brankář chytá v dešti opravdu famózně. Horší je to, když se počasí zlepší. „Svítilo mi do očí,“ zněla jeho pravidelná výmluva po prohraném zápase.


Čerstvý mistr světa by už vbrzku mohl mít ideální podmínky pro trénink. Nový zavlažovací systém, kterým budou Blanenští kropit svůj trávník, by Slaninovi náramně vyhovoval. Při této zmínce na chvilku ožije, pak zase sklopí hlavu. „Hlavní je fotbal…v FK Apos…,“ špitne a odchází smutně do kabiny.

(Článek vyšel v silvestrovském vydání týdeníku Týden u nás)