Osmatřicetiletý Jevgenij Savin působil během své profesionální kariéry v řadě ruských klubů (nejvíc toho odehrál za Samaru a Perm), nakoukl i do reprezentace do 21 let. Později pracoval jako moderátor a komentátor a od roku 2018 má svůj kanál na Youtube.

A právě tam nyní Savin zveřejnil obsáhlé, skoro osmdesátiminutové video, v němž zcela otevřeně mluví o válce na Ukrajině. Odmítá ji nazvat povinným výrazem „speciální vojenská operace“ a kritizuje mlčení ruského fotbalu o civilních obětech a mrtvých dětech.

Moderní pětibojař Aleksander Lesun v cíli olympijského závodu v Riu.
Olympijský vítěz, který se vzepřel: Sportovci v Rusku jsou jen Putinovy hračky

Mezi fotbalisty, se kterými Savin hovořil, je i ostřílený ukrajinský útočník Andrij Jarmolenko, hráč West Hamu a parťák Tomáše Součka. Větší část videa byla ostatně natočena v Londýně, v samotném Rusku by šlo o krajní risk.

Strach a mlčení

„Osobně jsem mluvil s některými představiteli ruského fotbalu a v soukromí říkají, že chápou, že jde o katastrofu, kterou nepodporují. Ale navenek jsou zticha,“ tvrdí ve videu Savin, který připomíná, že jinak prakticky celý fotbalový svět krvavou invazi na Ukrajinu odsoudil.

„Jen ruská fotbalová komunita, živená z veřejných peněz a místními autoritami vyděšená k smrti, zachovává mlčení,“ říká autor.

Martin Fourcade (vlevo) se svým bratrem Simonem.
Že mají Rusové slzy v očích? Jdi do prd...e, vyslechla si biatlonová legenda

Ve videu zpovídá řadu ukrajinských hráčů v čele s už zmíněným Jarmolenkem, reprezentačním kapitánem a spoluhráčem Tomáše Součka či Vladimíra Coufala z West Hamu. Jejich pohnuté svědectví o skutečném průběhu a následcích války usvědčuje ruskou propagandu ze zcela bezostyšných lží.

Nutno dodat, že Savin se tím v Rusku okamžitě zařadil mezi „zrádce národa“ a čelí značnému riziku trestního stíhání. Jakékoli pochyby o postupu armády na Ukrajině jsou totiž zakázány. A problémům nebude čelit jen autor videa.

Klub na odpis

Savin je totiž od loňska rovněž zakladatelem a šéfem moskevského fotbalového klubu Krasava (stejně se jmenuje jeho youtubový kanál), působícího ve třetí lize.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Jak nadčlověk Putin využívá známé sportovce. Ozvat se proti režimu chce odvahu

Po zveřejnění videa byl týmu podle serveru sports.ru odepřen vstup do tréninkového areálu, prý kvůli probíhající rekonstrukci. Další mužstva tam ale nadále trénují. A na řadě je zřejmě i otázka samotné existence klubu odvážného youtubera.

„Myslím, že Krasava přestane existovat. Pro hráče je to škoda, ale jsou tam dobří kluci a myslím, že nezůstanou bez práce a přejdou do jiných týmů. Savinova vyjádření budou posuzovat orgány činné v trestním řízení,“ uvedl poslanec a sportovní funkcionář Roman Terjuškov.

Video Jevgenije Savina o válce na Ukrajině (s anglickými titulky):

Zdroj: Youtube

Ještě zuřivěji reagoval další poslanec Artěm Turov z Putinovy strany Jednotné Rusko. „Viděl jsem začátek toho odporného videa. Je to zjevná propaganda,“ rozčílil se politik, podle kterého jde o provinění proti státním zájmům a zkrátka a dobře o zradu.