Názory letenského publika se pochopitelně různí. Jedni pění vzteky, druzí si malují úspěšnou budoucnost a další si dělají už lehce zoufalou legraci z trenérského orloje, který se na Spartě neúnavně točí stále dál. Dal ale Vrba v minulosti ortodoxním „rudochům“ konkrétní příčinu k nevoli?

V obecné rovině – ano. V roli klíčového plzeňského stratéga Spartu několikrát pokořil. To ale k fotbalu zkrátka a dobře patří.

Trenér Pavel Vrba poprvé vedl trénink Sparty Praha.
Osobnosti neskrývají překvapení. Rošáda ve Spartě? Problém není trenér

Ale že by strádající pražský velkoklub vysloveně haněl a cíleně se prezentoval „protisparťansky“? Ne. Jeho příchod na Letnou tak rozhodně nelze srovnávat třeba s někdejším angažmá Františka Straky ve Slavii, které neskousli fans obou pražských „S“.

„Jestli mě fanoušci Sparty neměli rádi, když jsem trénoval Plzeň, tak to samozřejmě respektuju. Nedivím se tomu. Ale práce trenéra je taková, že občas jste někde, pak zas jinde,“ okomentoval to sám Vrba.

Úcta i nadsázka

V minulosti rozhodně nebyl vůči Spartě tak vyhraněný jako jeho bývalý plzeňský šéf Adolf Šádek nebo někteří hráči Viktorie (často ex-sparťané) ve zlaté Vrbově éře. Ostatně už v roce 2017 s letenským vedením jednal o možné spolupráci. „Jednání se Spartou byla velmi vážná, seriózní. Moc si toho cením,“ řekl tehdy, byť se pak rozhodl pro návrat do města piva.

Fotbalový útočník Adam Hložek (uprostřed) ovládl podruhé anketu FAČR o nejlepšího staršího dorostence.
Hložek uspěl v anketě mezi fotbalovými dorostenci: Vrátím se ještě silnější

I později se jeho výroky na adresu velkého rivala nesly v diplomatickém tónu. „Sparta teď začala budovat kádr trochu jinak, než když sázela na zahraniční fotbalisty. Teď dává prostor vlastním odchovancům. Zvolila možná náročnější cestu, pokud jde o trpělivost, ovšem tahle varianta pro ni bude určitě lepší,“ uvedl Vrba před dvěma lety.

V květnu 2019 si na tiskové konferenci dělal legraci z otázek na jeho případné angažmá ve Spartě. „Počkejte… Pane Křetínský, já mám teďka tiskovku, zavolejte mi za pět minut,“ předstíral telefonický hovor s majitelem Sparty (a nyní jeho zaměstnavatelem).

Nedávná kritika

Poměrně kriticky se o vedení pražského klubu vyjádřil až docela nedávno. V prosinci loňského roku v pořadu Tiki-Taka na stanici O2 TV sport se veřejně podivoval nad množstvím koučů, kteří se na Letné v poslední době vystřídali.

„Mám jeden tým na jazyku. Po dvou letech vymění sedm nebo osm trenérů, ale management je furt stejný. Tak já tomu moc nerozumím – kdo se tedy spletl v těch jménech? Dobře, může se splést v jednom, možná ve dvou. Majitel chce výsledky, dává do toho svoje peníze, ale aby se někdo za dva roky spletl sedmkrát? Potom je chyba možná někde jinde, než v tom trenérovi,“ kritizoval Vrba vcelku adresně.

Trenér Pavel Vrba a jeho kotoul po zápase Plzně proti AS Řím.
VIDEO: Kotoul, hádky s reportéry a tvrdá ruka. Vrba přinese na Spartu emoce

Uplynuly necelé dva měsíce od těchto slov a bývalý reprezentační trenér je sám ve Spartě. Podaří se mu brzy otupit nedůvěru skalních fanoušků?