Klub z metropole zakázal „žebrání“ na stadionech. Od teď jsou v Edenu zakázány transparenty s žádostí fanoušků či dětí o dres kohokoli z mužstva. „Klub se po debatě s fanoušky rozhodl toto chování zakázat,“ oznámil lídr první ligy.

A proč se k tomu tradiční klub vůbec odhodlal? Slavia v Edenu odhalila organizovanou skupinu, která na domácích utkáních využívá děti, aby pomocí kartonových cedulí žádaly hráče o dres. A ten pak zpeněží.

Vedení Bohemians od derby se Spartou řeší incident mezi vlastními fanoušky.
Pět proti jednomu. Bohemians řeší konflikt mezi vlastními fanoušky

„Děti nefandí Slavii, byly k vidění i na jiných stadionech. Získané dresy jsou následně předmětem komerčního prodeje. Slavia takovéto jednání odsuzuje, má jistotu, že se jedná o organizovanou skupinu, a chce „žebrání“ učinit přítrž, podobně jako řada dalších klubů,“ vysvětlil klub na svém webu.

A všem vzkázal: Kdo chce sešívaný dres, může ho nově získat prostřednictvím soutěže na všech domácích duelech Slavie.

Jak jsou na tom ostatní kluby v lize? Podobný zákaz (zatím) nikdo další nevydal.

Fanoušci Baníku Ostrava v Teplicích (květen 2013)
Fandové Baníku v Teplicích: Čtyři promile v krvi, napadení policisty, krádeže

Na Letné registrují stejný problém jako v Edenu, k žádným restrikcím ale Sparta nepřistoupila. „V klubu debaty na toto téma již nějakou dobu vedeme, pravdou je, že transparentů s žádostí o dres je velké množství. Prozatím jsme však nedospěli k finálnímu rozhodnutí,“ řekl Deníku ředitel komunikace Ondřej Kasík.

Postup Slavie je pro některé kluby návodem, jak s nekalými praktikami zatočit. „Na domácích zápasech registrujeme poměrně časté žádosti o dres. Zatím jsme však nezaznamenali žádné extrémy, nebo dokonce organizované skupiny. Řešení situace je zajímavé a inspirující,“ sdělil mluvčí Sigmy Jiří Fišara. Na Andrově stadionu se setkávají spíše se slovní žádostí o dres, než že by se objevovaly na tribunách transparenty. 

Žebrání o dres na fotbalových stadionechŽebrání o dres na fotbalových stadionechZdroj: Deník

Rozhodnutí je na hráčích

Na teplických Stínadlech nejspíš budou Slavii následovat. „Uvažujeme o zákazu a podobně jako Slavia o soutěži o podepsané dresy pro děti na utkáních. Toto téma řešíme interně od začátku sezony,“ zní ze severu Čech.

Na většině stadionů ale „žebrání“ o dres neřeší. „Vnímáme, že se s přibývajícími úspěchy tyto transparenty v hledišti objevují častěji než dřív, zatím jsme to ale neřešili,“ prozradil mluvčí 1. FC Slovácko Marek Jurák. „Zmíněný problém vnímáme zatím jsme to ale zákazem neřešili,“ přitakal mluvčí Zbrojovky Martin Lísal.

Jaroslav Tvrdík
Tvrdík pod palbou slávistů. Sektor v Pardubicích? Populismus, zlobí se fanoušci

Ani v Českých Budějovicích nemají s „otravnými“ fanoušky špatné zkušenosti. „Žádosti o dresy s transparenty jsme nezaznamenali, ojediněle se stává, že se na hráče obrací s žádostí o dres na hráče jejich příbuzní či známí,“ řekl sportovní ředitel Dynama Milan Čadek.

Někde existuje jakýsi interní kodex, doporučení, aby hráči žádosti fanoušků o dres ignorovali. Tak to chodí třeba u pražských Bohemians nebo také v Mladé Boleslavi.

„Doporučili jsme hráčům, aby své dresy nerozdávali. Dresy používáme do soutěží nebo na charitativní účely,“ řekl Jiří Koros, ředitel komunikace středočeského klubu.

„Záleží čistě na hráčích, zda dres fanouškům věnují,“ reagoval tiskový mluvčí Hradce Králové Petr Šatalík. V klubu o této problematice diskutovat nemusí, „Votroci“ totiž hrají v azylu v boleslavské Lokotrans aréně, kam na ně chodí v průměru 1600 lidí.

A co Plzeň nebo Baník, kde průměrná návštěvnost atakuje desetitisícovou hranici? Ani tady to řešit nemusí. Prozatím…