Pokud tedy Ligová fotbalová asociace vyjedná s hygienou udělení výjimky. „Hráči jsou od toho, aby hráli utkání. Když se tak neděje, všichni to zvládají dost negativně, proto jde pro nás o dobrou zprávu. Na návrat jsme připravení,“ řekl trenér Zbrojovky Miloslav Machálek.

V případě, že se skutečně bude hrát, jeho tým nastoupí v prvním utkání od 7. října proti Jablonci – aktuálně šestému týmu FORTUNA:LIGY. „Na informaci jsme hned reagovali. Plánovali jsme totiž skupinové věci z hlediska síly, ale změnili jsme to a už jsme měli normální herní trénink,“ uvedl v úterý trenér Machálek.

S povolením obnovit profesionální soutěže souvisejí přísná bezpečnostní opatření. Brněnští fotbalisté proto ve středu absolvují testy na Covid-19. „Musí tam být prostor pro situaci, že někteří z nás budou pozitivní, což se může klidně stát. To je v dnešní době normální, podívejte se třeba na Slavii,“ poukázal Machálek na prvoligový klub, jehož předseda Jaroslav Tvrdík v pondělí na Twitteru ohlásil tři nakažené hráče základní sestavy.

Nejbližší utkání jihomoravských fotbalových klubů:
1. liga
pátek 6. listopadu v 18 hodin:
Jablonec – Zbrojovka Brno
2. liga (termíny se mohou změnit)
sobota 7. listopadu:
Líšeň – Chrudim
neděle 8. listopadu:
Blansko – Táborsko

A pozitivní testy na koronavirus jsou častá záležitost i ve Zbrojovce. První případy v kádru se objevily už v září a ani v současné době nejsou všichni hráči zdraví. „V pauze se nám s výjimkou Kryštůfka (obránce Lukáš Kryštůfek – pozn. red.) zapojili do tréninku všichni dlouhodobě zranění, ale zase nás zasáhl Covid. S tím ale musíme počítat, protože je toho plný svět,“ pronesl smířlivě brněnský kouč.

Zbrojovka po návratu mezi elitu zatím v šesti odehraných duelech získala bod a je poslední osmnáctá. „Od začátku nás provázela zranění i Covid. Nehráli jsme ještě v optimální sestavě a ani v Jablonci v ní nebudeme. Pokud teď všem vyjdou testy negativní, bude nám scházet osm hráčů,“ prozradil Machálek a dodal: „Nebudeme se ale na nic vymlouvat. Máme takový stav hráčů, jaký máme. A jdeme do boje.“

O víkendu má sedmým kolem pokračovat také FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA se dvěma jihomoravskými zástupci. Líšeň vyzve nejspíš v sobotu Chrudim, Blansko asi v neděli Táborsko. Oba týmy na domácím hřišti. „Nějakou dobu jsme nehráli, proto jsme všichni určitě natěšení. Třebaže v utkání neuspějeme, budeme stejně rádi, že jsme si konečně zahráli zase ostrý zápas,“ podotkl líšeňský záložník David Krška.

Druholigové kluby se před přerušením soutěže testovaly jednou měsíčně. Nyní lze předpokládat, že vyšetření hráčů budou častější. „Je ještě hodně otazníků, které se musejí vyřešit, ale hlavně už chceme hrát soutěžní duel. Proto fotbal přece děláme,“ poznamenal blanenský obránce David Klusák.

Přestože se všechny soutěže v České republice zastavily, fotbalisté trénovali takřka bez přerušení, jenže do dnešního dne bez užívání zázemí stadionu. „Vždycky jsem se převlékl v autě, odtrénoval a pak jsem jel čtyřicet minut zpocený domů. To opravdu není žádný komfort,“ usmál se líšeňský Krška.