Už při příletu je patrné, proč je Maltská republika nejmenší členskou zemí Evropské unie. Na obydlených ostrovech Malta a Gozo žije jen půl milionu obyvatel, s rozlohou 316 kilometrů čtverečních jde až o 218. zemi světa.

Ovšem osmá nejvyšší hustota zalidnění se 1421 lidmi na kilometr čtvereční se projevuje hned od počátku. Po tříproudové silnici se řítí jedno auto za druhým a místo přírodní krajiny se v rychlém sledu za sebou střídají kontejnerová překladiště, domy a bytovky v typickém středomořském střihu, největší ostrovní skládka a také hotely.

Maltský zápisník Jaroslava Káry.Zdroj: DENÍK

Navíc se jezdí vlevo, což kromě atypického pohledu na protijedoucí auta z okénka na pravé straně poznáte nejdřív podle toho, že řidiče nenajdete tam, kam nasedá u nás. Volant je totiž také vpravo. Výhoda našich šoférů ovšem spočívá v tom, že jsou na Maltě doma, takže se v hustém provozu pohybují velmi mrštně.

Jenže jsme tady za fotbalem, pro který jsou místní podmínky v zimě zaslíbené, vždyť také Malta chce konkurovat španělským nebo tureckým letoviskům. I na začátku ledna je tady krásně, byť vítr možná rozhýbává listy palem o něco víc než v létě.

I tady občas naruší sluneční pohodu déšť a po nedělní bouři zaskočil také fotbalisty, kteří se těšili na přírodní trávník. Podmáčená plocha je totiž vyhnala na umělku, kterou znají velmi dobře ze zimní přípravy v České republice. „Byl jsem na ně zlý, že nenastoupím ve středu, jak mě pošlou i v úterý na umělku,“ povídal s úsměvem olomoucký kouč Radoslav Látal.

Podle předpovědi už to nehrozí.