Přišla asi tisícovka diváků, trenéři si před zápasem pro uvolnění atmosféry střihli mezi sebou výzvu v trefování břevínek, prozkoumali jsme hanácký kulinářský fenomén makrelu na klacku a po zápase zjistili zákulisní informace přímo ze šatny vítězů.

V pořadu Derby přes kopec jsme se taky trošku podívali do historie, jak to bylo s postupným pádem Přerova i o tom, jak se vše přeměnilo až k emotivním bitvám s Kozlovicemi, které prý v minulosti dokonce přepisovaly dopravní značky obce na „Přerov u Kozlovic“.

Videopořad Deníku Derby přes kopecVideopořad Deníku Derby přes kopecZdroj: Deník

Kde jsou ty časy, kdy FK Hanácká Kyselka Přerov kopal na konci milénia druhou ligu. Mužský fotbal v Přerově se po zániku v roce 2000 musel od píky prokousat do divize, což je dosavadním maximem.

V minulé sezoně byla tamní Viktorka blízko postupu do třetí ligy, v divizi E skončila druhá. Tentokrát se Přerovu nedaří, před velkým derby byl až desátý a stále nemá jistotu záchrany. Tématem je také nedůstojné zázemí chátrajícího městského stadionu, kde je klub v nájmu.

„Divizi hrajeme delší dobu, pořád něco chybí. Tím hlavním jsou peníze, třetí liga je finančně náročnější. Dokážeme si ale vychovat vlastní hráče a máme dobré trenéry. Třetí liga by Přerovu slušela, ale příští rok nás ještě čeká budování nového týmu. Třeba za dva, tři roky,“ plánuje předseda 1. FC Viktorie Přerov Břetislav Holouš.

Marek Hradečný a Jan Vítek. Nevlastní táta se synem se proti sobě postavili v derby
Derby přes kopec: Když chybí rozhodčí a souboj táty proti synovi o večeři

V Přerově nemají velkou radost z toho, že do třetí ligy má momentálně mnohem blíž právě největší rival z Kozlovic. Zdejší fotbalový klub vznikl v roce 1924. Jeho úspěšná éra začala v roce 2014 s postupem do divize.

Kozlovice se pravidelně umisťují v nejvyšších patrech a před derby s Přerovem byly o bod první. Moderní zázemí s bazénem, posilovnou, saunou, vířivkou či tenisovými kurty dělá z Kozlovic vyhledávanou adresu pro hráče z širokého okolí.

„Minulý rok to bylo hodně emotivní. Chtělo se do MSFL postoupit za každou cenu. Pak se to nepovedlo, měnil se trenér. Dáváme tomu volný průběh a uvidíme na konci soutěže,“ řekl k případnému postupu předseda FK Kozlovice Lubomír Korytko.

Slavili „Kozli“

Z očekávané výhry 3:0 se radovaly domácí Kozlovice. Jedním z hrdinů byl brankář Petr Kadlec, který se kvůli derby vrátil z dovolené, vychytal úvodní stoprocentní šanci Přerova a zapsal si čisté konto.

„Derby je pro mě největší zápas. Moje manželka zůstala v Budapešti, takže jsem navíc slaměný vdovec. Ale ne, budu hodnej,“ ujišťoval gólman a vydal se slavit se zbytkem týmu.

Klára Cahynová, fotbalistka španělského klubu Sevilla FC
Holky to umí taky: Česká fotbalistka Cahynová prozradila, kolik bere v Seville

Kromě výhry navíc mohl zapíjet, jak sám prozradil, i očekávaný přírůstek do rodiny.