Ten má v živé paměti sezonu 2018/2019, kdy Sloup skončil o bod na poslední příčce a musel kousat hořký pád do třetí třídy. „Vzpomínám si, že jsme tehdy v posledním kole zvítězili 3:2 v Letovicích, ale na udržení už to nestačilo,“ popisuje.

Ve Sloupu pak strávil ještě jednu sezonu. Následně se přesunul do Ráječka, kde vedl B tým a čas od času zaskočil mezi třemi tyčemi. „Když nám vypadl brankář, nic jiného mi ani nezbylo,“ říká s úsměvem Polák, jenž se v dresu ráječské rezervy představil v okresním přeboru i v I. B třídě, kam tým dovedl v roli hrajícího trenéra.

Jak se zrodil jeho návrat do Sloupu? „Před sezonou mě z klubu oslovili, jestli jim nechci pomoct, tak jsem si řekl, proč ne. Po příchodu z Ráječka, kde se hrála I. B třída, jsem si to užíval. Třetí třída je pomalejší a já už mám nějaký věk, takže mi to sedělo,“ usmívá se čtyřiačtyřicetiletý gólman.

Ten v nadstavbové části dostal jen šest branek a výrazně se podepsal pod suverénní osmizápasovou vítěznou sérii celku z Blanenska. „Kluci přede mnou hráli výborně, hodně mi vše usnadnili. Šlo o kolektivní výkon. Jsem šťastný, že jsme to nakonec dotáhli až k postupu,“ září zkušený matador.

Cesta za návratem do nejvyšší okresní soutěže přitom nebyla snadná. „Konkurence byla velká, letos chtělo postoupit několik týmů – Ostrov, Lipůvka i Kořenec. Do nadstavby jsme navíc vstupovali jen se čtyřmi body (do nadstavbové tabulky se započítávaly body ze vzájemných zápasů jednotlivých týmů v základní části - pozn. red.), což bylo velmi málo. Řekli jsme si, že se pokusíme play-off odehrát co nejlépe a uvidíme, jak to dopadne. Nakonec z toho bylo osm výher v řadě, je to až neuvěřitelné,“ raduje se.

A doplňuje, že k postupu velkou měrou přispěly výkony florbalového tria Fedrových – tedy Jakuba, Františka a nejlepšího střelce týmů Vojtěcha. „Jakmile klukům skončila florbalová sezona s Blanskem, ve které taky postoupili do vyšší soutěže, začali se hned naplno věnovat fotbalu. Chodili na každý zápas i trénink. Jsou to sportovci tělem i duší, moc nám pomohli,“ pochvaluje si.

Postupový kádr zůstane pohromadě i v nadcházejícím ročníku. K tomu nováček okresního přeboru hlásí dvě posily. „Přišel gólman David Maška a ještě má dorazit jeden útočník z Jedovnic,“ odtajňuje Polák.

Sám by měl ve Sloupu taky pokračovat. „Chytat bude David Maška a já mu budu krýt záda, kdyby se cokoliv stalo. V klubu si přejí, abych zůstal, tak nejspíš budu i nadále k dispozici,“ vysvětluje.

Polák a šestačtyřicetiletý Zbyněk Musil jsou nejzkušenějšími hráči týmu. Oba mají na rozdíl od zbytku mužstva bohaté zkušenosti s vyššími soutěžemi. „Máme v týmu spoustu mladých kluků, kteří hrají pohromadě už několik let a postupně se zlepšují. Nemají sice tolik zkušeností, ale jsou rychlí a šikovní. Věřím jim, že to zvládnou,“ burcuje.

Momentálně už se nováček okresního přeboru připravuje na novou sezonu. S jakým cílem do ní vstoupí? „Ideální by bylo hrát střed tabulky, ale priorita je záchrana. Kluci si musí zvyknout na rychlejší hru, což může chvíli trvat. Uvidíme taky, jaká bude kvalita ostatních týmů,“ uvažuje Polák, který na podzim vytáhl rezervu Ráječka do čela A skupiny I. B třídy, ale na jaře se s klubem, jenž na základě memoranda o spolupráci přepustil místo v I. B třídě nově vzniklému B týmu Blanska a vlastní rezervu vyšle do třetí třídy, po vzájemné dohodě rozloučil.

Coby trenér je tedy v současné chvíli volný. „Uvidíme, jak to bude vypadat v budoucnu. Teď se soustředím jen na roli hráče a řeším nějaké vlastní věci. Čas ukáže, jak to bude s trénováním dál,“ dodává.