Dnes hráči Rájce-Jestřebí nastupují stejně jako kdysi v krajské I. B třídě. Není to přitom tak dávno, co se klub tři sezony vyhříval v divizi. „V roce 2005 přišli tým trénovat bývalí hráči Zbrojovky Brno Jiří Záleský a Miroslav Bureš, postoupili jsme do divize. To byl vrchol. Do té doby jsme o takových ambicích neměli ani potuchy. Již od devadesátých let jsme nicméně rostli. Výkonnost mužstva se zvyšovala díky mládeži. Fanouškovská obec bývala daleko větší, “ přiblížil klubový nestor a kronikář Antonín Zouhar.

Na počátku zlaté éry stálo nové hřiště. „Celou moji kariéru jsme měli škvárové. Až v osmdesátých letech se začalo uvažovat, že se udělá tráva a nové kabiny. Plochu jsme zapískovali, takže se hrávalo na takovém drsném písku. Pak už se vše chystalo na trávu. Slavnostní otevření se uskutečnilo v devadesátém prvním. Byla to velká sláva, přijeli reprezentanti jako Panenka nebo Veselý,“ vyzdvihl Zouhar.

Nové zázemí v klubu uvítali. „Za mě tu byly jen dřevěné kabiny bez vody. Chodívali jsme se umýt do Svitavy, která tekla za hřištěm. Při nějaké okresní spartakiádě se pak postavil barák se zavedenou vodou, takže se to zlepšilo,“ popsal.

Začátky fotbalu v Rájci však nesly pachuť hořkosti. V době předválečného Československa musel oddíl často střídat různá hřiště. „Nakonec získal pozemek od místních rolníků vedle dřevařského podniku, kde se ve třicátých letech vybudovalo hřiště ve velkém stylu. Jenže pak přišli Němci, továrna pozemek zabrala a hřiště zrušila. Až do konce války nic nebylo, protože klub neměl kde hrát,“ dodal někdejší fotbalista.

Na přelomu století se kluby sjednocovaly. „Stála tu pila, takže jsme se přejmenovali na Tatran Rájec. Tak byli pojmenováni ti, co měli něco společného se dřevem. K původnímu názvu SK jsme se vrátili až po revoluci,“ přidal.

Kopačky Zouhar poprvé nazul jako žák v padesátých letech. Později klubu dlouhodobě pomáhal jako kouč a pak funkcionář. „Rád vzpomínám zejména na sezonu v šestašedesátém roce. Hrál se okresní přebor a poprvé od války jsme postoupili do I. B třídy. Předseda nás pořád hecoval, byla tu perfektní parta a výsledky taky dobré,“ zavzpomínal někdejší vedoucí mužstva.

Sto let chtějí Ráječtí oslavit 19. června. „Už máme naplánované co a jak. Měl by přijet výběr s pěti či šesti bývalými reprezentanty a proti nim naše áčko. Vůbec ale nevíme, jaká jména se ukážou. Záleží, jak to bude s covidem,“ prohlásil předseda klubu Jiří Müller.

JAROSLAV GALBA