A zatímco druholigoví fotbalisté s profesionálními klubovými smlouvami nastoupí ke dvanácti podzimním duelům, hráče v České a Moravskoslezské fotbalové lize jich čeká do 15. listopadu sedmnáct, ligová kola předehrávají i v týdnu. „Jde o velké znehodnocení soutěže, rozhodnutí se mi nelíbí, protože hráči a trenéři přijdou takyo prémie. Navíc máme o čtyři zápasy méně a na konci nám můžou chybět důležité body, které jsme loni nasbírali třeba s posledními Vítkovicemi,“ líčil ještě před startem soutěže kouč druholigové Líšně Milan Valachovič.

Osmnáctičlenná FORTUNA:LIGA má poslední podzimní utkání na programu 19. prosince, jarní část zahájí 30. ledna. „Protože jsme začali soutěž později, než je obvyklé (21. srpna – pozn. red.), je pro nás méně utkání výhodnější z hlediska volných termínů, kterých je opravdu málo. Ve druhé lize většina týmů nemá vyhřívané trávníky, proto není možné hrát třeba už v lednu,“ podotkl předseda líšeňského klubu Karel Hladiš.

Fotbalisté Blanska jsou pro každý tým ve druhé lize nebezpečným soupeřem.
Blansko ve Vlašimi smazalo ztrátu a odvezlo si bod

Letos jde však o výjimečný stav. Na konci aktuální sezony se první i druhá liga vrátí k šestnácti mužstvům. Z nejvyšší soutěže sestoupí tři týmy, opačným směrem poputuje pouze vítěz. „Soutěž je daleko náročnější, ještě když z ní padají dva týmy. Jde o velký problém, všichni jsme teď pod větším tlakem než dřív a je potřeba v každém utkání bodovat,“ poznamenal blanenský kouč Oldřich Machala.

Po šesti odehraných soutěžních zápasech je tedy druhá liga v polovině podzimní části. A na jejím čele se zatím drží Hradec Králové se čtrnácti body, na něj ztrácejí shodně dva body Viktoria Žižkov a Líšeň. „Žižkov a Hradec jsou nyní asi nejlepší týmy ve druhé lize, ale každý soupeř je těžký. Jde opravdu o vyrovnanou a hodně složitou soutěž,“ pravil Machala.

Jeho celek letos vstoupil do druhé ligy jako nováček a už ukázal, že může hrát s každým. Ve třetím kole porazil na domácím hřišti 1:0 pražskou Duklu a minulou středu ve třetím kole českého poháru prohrál 0:2 s prvoligovou pražskou Spartou.

BK Opava - Basket Brno 93:71
Namáhavý návrat. Basket se potřebuje zbavit Covid ztrát

Bezbrankový stav držel do 74. minuty. „U nás je problém, že nedáváme branky za stavu 0:0. I na Spartě jsme si šance vytvořili, ale neproměníme je. Zato soupeř dá z jedné šance gól a je problém. Třeba při poslední remíze s Vlašimí jsme byli celý zápas lepší, soupeř měl dvě příležitosti a nakonec jsme rádi za remízu 2:2,“ přiblížil Machala.

Blanenští fotbalisté se nacházejí po jedné výhře, třech remízách a dvou prohrách na desátém místě. „Mrzí mě, že jsme byli blízko čtyřem bodům navíc. V Prostějově jsme přišli o výhru v poslední minutě a ve Varnsdorfu jsme měli taky uspět. Soupeři nás ale už respektují,“ uvedl Machala.

Před reprezentační přestávkou lituje ztracených bodů i líšeňský lodivod. „Když se hraje jen dvanáct zápasů na podzim, každý bod se počítá. Při všech třech remízách jsme mohli vstřelit rozhodující gól,“ litoval Valachovič.