S nimi se hodlá Zbrojovka vyšvihnout ze šesté příčky FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zpět do první ligy. „Myslím, že jsme silnější než na podzim. Doufám, že kluci, co přišli, nám pomůžou. Hlavně jsme ale v přípravě dělali věci, které jsme trénovali a které chceme hrát. Naše hra se posouvá, je znát, že jsme s trenérem absolvovali celou přípravu a věřím, že budeme silnější,“ prohlásil brněnský kapitán Jakub Řezníček, který vynechá sobotní jarní start na hřišti pražské Dukly kvůli stopce za čtyři žluté karty.

Zbrojovka před jarními odvetami ztrácí na vedoucí Vyškov devět bodů, na druhou Duklu pět a bod na třetí Táborsko, které další týden přivítá doma. „Vyškov je daleko, má náskok devět bodů. Mrzí nás poslední domácí zápas, kdy jsme prohráli s olomouckým béčkem, tři body nám chybí hodně. Dost napoví začátek sezony, kdy se s týmy před námi utkáme mezi sebou, musíme zápasy zvládnout a posbírat víc bodů. Když to dokážeme, dotáhneme se na čelní příčky,“ nastínil trenér Zbrojovky Tomáš Polách, že vidí příležitost k postupu přes baráž, kam postoupí druhý a třetí celek druhé ligy.

Aby měla Zbrojovka šanci minimálně na účast v prolínací soutěži, musí se oproti podzimu výrazně zlepšit. Na tom pracovali jak trenéři, tak vedení. A proto klub přivedl v zimním přestupovém období hned tři zahraniční hráče, navíc s řadou dalších jednal a jedná. „Snažíme se mužstvo doplnit, ještě není konec. Během jara může dojít ke změnám, aby se kádr okysličil. Snažíme se ho připravit tak, abychom hráli důstojnou roli v první lize a zvládali jsme to dlouhodobě, nejen rok a druhý rok zase byli zpátky,“ poznamenal sportovní manažer Zbrojovky Zdeněk Psotka.

Změna vlastníka je na spadnutí
V nejbližších dnech by měla společnost Portiva zastoupená Pavlem Svoreňem získat 61 procent akcií brněnské Zbrojovky z rukou dosavadního majitele Václava Bartoňka. Za tím účelem vznikla společnost Česká sportovní rozvojová. „Mám informaci, že akcie se mají převést v nejbližších dnech, Česká sportovní o to požádala. Vím, že spolu obě strany jednají, jak to udělat co nejefektivněji, aby to nenarušilo licenční řízení, které probíhá. Dávají se informace, co a kde v klubu funguje, zejména co se týče personalistiky. Obě strany se to snaží co nejefektivněji uchopit, aby už se nemusely během března dávat jiné informace na FAČR,“ přiblížil dění sportovní manažer Zbrojovky Zdeněk Psotka.

Proces proměny brněnského mužstva nastartoval už po svém letním příchodu, teď v něm pokračuje. „Dali jsme si za úkol, že Brno má být v první lize, to všichni víme a respektujeme a k tomu musí mít hráče, aby se tam udrželo. Po mém příchodu byl kádr jednak poloviční než v loňské sezoně a polovina hráčů byla na pomezí první a druhé ligy nebo na sklonku kariéry. Jenže zatímco v první části sezony nebyl problém pro hráče přijít do Brna, v zimním přestupovém období k nám nechtěli jít ti, kteří hrají první ligu. Nebyli jsme pro ně dobrá adresa, nechtěli hrát druhou ligu,“ přiblížil Psotka.

I to je důvod, proč se Zbrojovka poohlédla v zahraničí. Klíčový byl post levého obránce, kde nedopadl příchod ani jednoho z pěti hráčů, které si klub dopředu vytipoval. „Měli jsme pět naskautovaných hráčů na tento zásadní post, ale ani jeden do poslední chvíle nevyšel. V přípravě tam hrával Foster Gyamfi, který nás v pozitivním slova smyslu překvapil, nárůst jeho výkonnosti je rychlejší, než jsme předpokládali. Takže jsme na poslední chvíli přivedli levonohého stopera,“ popsal Psotka.

Falette má působivý životopis, vyhrál německý pohár s Eintrachtem Frankfurt, hrál nejvyšší francouzskou i tureckou ligu. „S hráčskou agenturou, která působí v Bundeslize, jsme v létě řešili příchod dvou hráčů. Když nám teď nedopadli dva zkušení leví obránci, rozhodli jsme se s vedením víc investovat, agenturu jsme oslovili a ta nám ho nabídla. Je to hotový hráč, což stojí dost prostředků, ale rozhodli jsme se, že ho budeme angažovat na poslední chvíli,“ nastínil manažer strastiplný proces.

| Video: Youtube

Falette přitom v létě skončil v tureckém Hataysporu, od té doby nehrál. „Zdravotně mu nic není, měl tam jiný problém. V Turecku se často střídají trenéři a majitelé, každých čtrnáct dní tam vypadne pět kvalitních topových hráčů, kteří nemají smlouvu a jsou k dispozici,“ objasnil Psotka a přiblížil, proč jde o drahého hráče, i když neměl kontrakt: „Nejsou to jen plat a bonusy, ale agentury, možná víc platíte jim než klubu.“ Pokud se Falettovi bude v Brně dařit, může pokračovat i v příštím ročníku.

Guinejský reprezentant už od úvodních tréninků prokazuje, že bude pro mužstvo přínosem. Může naskočit už v sobotu na hřišti pražské Dukly. „Od prvního okamžiku je na něm vidět, že je schopný řídit hru, vidí dobře fotbal před sebou, dokáže hráče v angličtině dirigovat, je silný v soubojích a má skvělou levačku, dobrý nákop. Určitě pro nás bude posila,“ liboval si Polách.

Uprostřed obrany má z čeho vybírat, Zbrojovka v zimě zdvojnásobila počet stoperů. Vedle Pernici a Gyamfiho má v kádru i Lukáše Endla, Jakuba Šurala či Jiřího Hamzu. „Musíme vybrat dva nebo tři, kteří budou hrát. Luďa po dlouhém zranění plnohodnotně trénuje třetí, čtvrtý týden naplno. Věřím, že vše bude dobré a zvládne i mistrovskou zátěž. Podle mě nemáme moc stoperů. Nikde není napsáno, že nám během sezony někteří nevypadnou. Máme k dipozici další, co je nahradí,“ řekl trenér.

Zbrojovka ještě zkouší mladého stopera z chorvatského Záhřebu. „Jeví se dobře, uvidíme, jak to dopoledne, máme na to týden,“ sdělil Psotka. Belgický forvard Josh Eppiah, který naposledy hrál v týmu anglického Leicesteru do 21 let, už klub opustil.