Zdá se, že restart FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY už nic nezmaří a Líšeň v sobotu od dvou hodin odpoledne přivítá na domácím hřišti Chrudim. „Určitě jsme chtěli hrát a odkrojit do konce měsíce co největší porci zápasů. Odehrajeme ale zápas s Chrudimí a pak nejspíš budeme čekat na další termíny,“ řekl líšeňský trenér Milan Valachovič.

Hráči i členové realizačních týmů se však nyní budou řídit přísnějšími bezpečnostními pravidly než před přerušením soutěže. Nejdůležitější podmínkou restartu druhé ligy je totiž povinnost podstoupit testování na koronavirus nejdřív osmačtyřicet hodin před výkopem.

Druholigoví fotbalisté odehráli poslední soutěžní utkání před pětatřiceti dny a poté jen trénovali. Navíc Líšni ještě pár dní před pozastavením profesionálního sportu v České republice zkomplikovala přípravu nařízená karanténa.

Fotbalisté Jablonce restartovali fotbalovou sezonu pátečním zápasem 7. kola FORTUNA:LIGY doma s Brnem.
Zbrojovka poprvé v sezoně vyhrála a odpoutala se ode dna tabulky

Většina hráčů z jejího kádru totiž měla pozitivní testy na koronavirus, zdravá zůstala asi jen pětice z nich. „Měsíc jsme nehráli a v tréninku vidím, že nám některé věci nefungují. Pracujeme na nich od začátku. Navíc deset dní v karanténě jsme vůbec nic nedělali, nejvíc utrpěla kondice,“ líčil Valachovič.

Jeho svěřenci se před obnovením soutěže nacházejí v neúplné tabulce na třetím místě a společně s Hradcem Králové jsou jediní, kteří v letošní sezoně ještě neprohráli. „Bude těžké navázat na výkony ze začátku sezony. Tréninky nebyly úplně intenzivní, je těžké pracovat naplno, když nemáme konkrétní cíl. Pochybuju ale, že všichni v lize trénovali na sto dvacet procent a nebyli zasaženi Covidem,“ poznamenal líšeňský záložník David Krška.

Na rozjezd čeká Brňany duel s Chrudimí, se sedmým celkem druholigové tabulky. „Jde o zápas, kde jsou šance pro oba týmy padesát na padesát. Někdo nás může pasovat do role favorita, protože jsme v tabulce nahoře, ale v této soutěži to neplatí. Naši hru založíme na věcech, které nám fungovaly před přerušením ligy,“ líčil líšeňský kouč.

Hokejisté Komety měli před extraligovým restartem jenom tři dny tréninku na ledě.
Bez pardonu i americké hvězdy. Kometa zahajuje maraton na ledě mistra

Do druholigového kolotoče po měsíční pauze naskočí také druhý z jihomoravských celků. Blansko se v neděli od jedenácti hodin dopoledne utká na domácím hřišti se dvanáctým Táborskem. „Nejde určitě o slabého soupeře, jeho poslední výsledky se lepší, dokonce remizoval s Hradcem. Budeme se snažit v domácím prostředí vyhrát,“ pravil blanenský záložník Filip Žák.

Blansko i Líšeň se sice představí na domácím stadionu, jenže zápasy se kvůli koronavirovým opatřením konají bez diváků. „V Blansku jsme zvyklí hrát před výbornou a hlavně početnou kulisou. Fanoušci nás tu hodně podporují, což nám bude opravdu chybět. Snad se s tím vypořádáme a jen doufáme, že diváci zase co nejdřív na stadion přijdou,“ přál si Žák.

Fanoušci ovšem o výkony svých oblíbenců zcela nepřijdou. Zápasy Líšně i Blanska je možné sledovat živě na internetu.

PAVEL ŠŤASTNÝ
KRYŠTOF SEVERA