„Zatím jsem působil převážně u mládeže. Takže v divizi jsem poprvé a bylo to pro mě fantastické. Kamarádi mě připravovali na bouřlivou kulisu. Domácí fanoušci byli skvělí a pro svůj tým určitě tím pověstným povoleným dvanáctým hráčem. Musím před nimi smeknout, protože výkon mužstva dokázali na závěr i přes prohru ocenit,“ chválil soupeřovy ochozy nový blanenský trenér Tomáš Kolouch.

Zápasu přihlíželo 680 diváků. Ani přes mohutnou podporu svého mužstva nakonec fanoušci zisk bodů neoslavili, přesto na závěr domácí tým doprovodili do kabin potleskem.

Nováček čtvrté nejvyšší soutěže soupeři dlouho vzdoroval a nakonec prohrál po jediné trefě ze 79. minuty 0:1. „Byl to kvalitní zápas, narazili jsme na nejlepší mužstvo soutěže. Podle mě bude hrát Blansko s Rosicemi o postup. V prvním poločase jsme měli zbytečný respekt kvůli vysoké návštěvě a asi i proto, že jsme hráli po šedesáti letech takovou soutěž. Ve druhém poločase jsme se zvedli a vytvořili si tři tutovky. Skóroval ale soupeř,“ hodnotil zápas domácí trenér Milan Valachovič.

Kouč hostů Kolouch udělal dvě změny ve vítězné sestavě s Humpolcem. Jedna byla vynucená. Ondřej Paděra hraje za národní mužstvo na mistrovství Evropy v malém fotbale, mimochodem na úvodní výhře nad Tureckem 7:3 se podílel dvěma brankami. Do zálohy se tak vrátil Luboš Chloupek a v obraně nahradil Jakuba Šplíchala mladý Dominik Feik.

V utkání dvou ambiciózních družstev měli dlouho více ze hry hosté, kteří hrozili zejména v úvodu. Postupem času se Lanžhotu podařilo s týmem plným hráčů s ligovými zkušenostmi držet krok a předcházet nebezpečným situacím. Ve druhém poločase Valachovičovi svěřenci podporováni zaplněnou tribunou vyráželi do nebezpečných brejků.

Nejblíže rozdílové trefě se ocitl v 77. minutě Čambal, ovšem z šestnáctky těsně minul bránu. Podle nepsaného pravidla nedáš – dostaneš se o dvě minuty později radovali hosté. Urbančok poslal odražený míč z hranice šestnáctky neomylně k tyči.

Lanžhot toužil po vyrovnání, ale další příležitost si nevytvořil. Při prvním domácím utkání vyšli fotbalisté Sokola bodově naprázdno, Blansko zůstává po dvou duelech stoprocentní. „Pro nás je to určitě velmi cenné vítězství. Nastoupilo proti nám velice kvalitní mužstvo, které chce hrát fotbal a v divizi určitě nebude hrát druhé housle. Jsem rád, že jsme potvrdili zisk tří bodů z úvodního domácího utkání. Moc jsme se netlačili do koncovky, a proto jsem hráče upozorňoval, abychom více zakončovali. Soupeř měl výborný přechod z obranné do útočné fáze, čímž nás velmi zlobil. Rozhodující gól jsme ale vstřelili my,“ okomentoval výsledek Kolouch.

Tříbodový zisk z jihu Moravy je pro blanenské fanoušky dobrým lákadlem pro návštěvu nedělního zápasu se Slovanem Rosice. Ten potvrdil slova Milana Valachoviče, že bude hrát o nejvyšší příčky. Doma rozdrtil nováčka z Olomoucka Nové Sady 8:0. V Blansku tedy bude hostit domácí třetí tým tabulky jejího lídra. Na neděli bylo utkání přeloženo z důvodu konání Půlmaratonu Moravským krasem a výkop bude v 17.00 hodin.

Sokol Lanžhot – FK Blansko 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 79. Urbančok. Rozhodčí: Kolář – Mayer, Hlubinka. ŽK: Hílek, Šenk – Chloupek, Feik. Diváci: 680.
Lanžhot: Klimeš – Dobšíček, Hílek, Tóth, Kleiber (65. Weiss), Čambal, T. Bartal, Šenk (76. Šefčovič), Ciprys (85. Rehák), Krejčíř, Mikúšek. Trenér: Milan Valachovič.
Blansko: Doležal – Sedlo, Huška, Mezlík, Feik – Chloupek (63. Dvořák), Bednář, Buchta, Šmerda (71. Minx) – Traore (80. Tulaydan), Urbančok. Trenér: Tomáš Kolouch.