Třetiligový celek tak podpořil nejen zemi, která od čtvrtečního rána čelí válečné agresi Ruska, ale také Tulaydana. Ten totiž má na Ukrajině své kořeny. „Bylo to určitě hezké gesto, které mi pomohlo na chvíli na všechno zapomenout,“ svěřuje se.

Třiadvacetiletý útočník se sice narodil v České republice, na Ukrajině ale má pořád rodinu. „Máma, táta i bratr jsou z Ukrajiny. Mám tam babičku, sestřenice, bratrance, kamarády z dětství a další známé,“ vyjmenovává Tulaydan.

Brněnský MMA bojovník Andrej Kalašnik.
Babička vyklízí sklep, aby se schovala, říká Kalašnik. Oktagon zrušil jeho zápas

Se všemi je momentálně neustále v kontaktu. „Bydlí blíž k maďarským hranicím, kde je zatím naštěstí klid, ale vůbec nevíme, co od Ruska očekávat. Je možné, že půjde dál. Oblast, ve které máme barák, je v pořádku, přesto jsou všichni neustále v pozoru,“ líčí bývalý fotbalista Zbrojovky, Hodonína, Bystrce či Vrchoviny.

Posílají peníze a potraviny

Svým blízkým v současné době pomáhá s rodinou aspoň na dálku. „Snažíme se je podporovat jak finančně, tak morálně. Dodáváme tam materiál, peníze a potraviny, které jim chybějí. To je asi všechno, co můžeme pro ně udělat,“ říká Tulaydan.

A jak válečný konflikt prožívá? „Myslím, že i když člověk není původem z Ukrajiny, je to pro něj psychicky hrozně náročné vnímat. Zvlášť pro mě a mé blízké. V posledních dnech se mi nedaří moc soustředit na nějaké věci, furt jsem na telefonu a sleduju zprávy,“ praví Tulaydan.

Na Ukrajinu za rodinou dojíždí pravidelně, z poslední návštěvy se vrátil před třemi týdny. „Všiml jsem si, že byla zvýšená ochrana v zemi. Normálně na ulicích běžně vojáka nepotkáte, ale už tehdy drželi hlídku. Byl to takový vykřičník,“ poznamenává ofenzivní hráč blanenského celku.

Blanenský gólman David Záleský.
Záleský vyměnil třetí ligu za Ráječko. Rozhodl jsem, práce je priorita, říká

Od svého okolí se mu při válečném konfliktu dostává neustálé podpory. „Všichni jsou z toho špatní stejně jako já. Dostávám zprávy od přátel, se kterými se třeba běžně nevídám. I spoluhráči mě na tréninku a při zápase podporují,“ pochvaluje si Tulaydan.

Aspoň na devadesát minut se nadějný fotbalista rozptýlil při generálce na jarní část třetí ligy. Jenže v ní Blansko s rezervou Olomouce prohrálo 1:5. „V kabině jsme si něco řekli a prvních deset minut nám to fungovalo. Posouvali jsme se v bloku a neumožnili jim nějaké kombinace. Jenže za dalších deset minut jsme udělali dvě chyby, které nás srazily, a bylo rozhodnuto,“ komentuje vývoj utkání Tulaydan.

První soutěžní zápas po zimní pauze odehrají Jihomoravané v sobotu na hřišti Vratimova. „Proti Rosicím (v přípravě remíza 0:0 – pozn. red.) jsme viděli, že se můžeme vyrovnat lepším týmům v soutěži, ale musíme se vyvarovat některých chyb především v defenzivě. Každý dotek navíc týmy, jako jsou béčka Sigmy nebo Baníku, dokážou ihned potrestat,“ má jasno Tulaydan.