Ve splavu v ulici Kamenec se začali asi v 16.40 hodin topit tři muži ve věku mezi dvaceti a pětadvaceti lety. Na místo byly okamžitě přivolány složky Integrovaného záchranného systému.

„Dvě osoby byly z vody vytaženy a resuscitovány. Bohužel i přes pomoc jedna zemřela a druhá je v kritickém stavu,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský pár desítek minut po zásahu.

Bohužel později se potvrdilo, že i druhý mladík nakonec boj o svůj život prohrál.

Podle informací Deníku se tam muži šli vykoupat, ale patrněš byli vtaženi do hloubky spodními víry. Jeden z nich byl vytažen přímo na místě, jeho oživování ale bylo neúspěšné. Další muž byl unášen po proudu a pomoci se mu dostalo až u dalšího splavu na řece Ostravici. V kritickém stavu byl přepraven do nemocnice, kde nakonec zemřel.

Oživovací pokusy

„Jednadvacetiletý muž byl z vody vytažen kamarády na ostrůvek uprostřed řeky a byla u něj zahájena laická resuscitace. Zasahující lékař ZZS u něj však zjistil jisté známky smrti a konstatoval jeho úmrtí. O tři roky starší muž byl rovněž vyloven z vody před příjezdem záchranářů. Na břehu řeky a následně v sanitním vozidle probíhala jeho resuscitace. Přes veškeré úsilí byla snaha o záchranu marná a i tohoto pacienta musela lékařka záchranné služby prohlásit za zemřelého,“ popsal marné oživovací pokusy mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Tragické utonutí na splavu Kamenec ve Frýdlantu nad Ostravicí, 2. dubna 2021.Záchranáři hledali třetího tonoucího až do tmy.Zdroj: Deník/Lukáš Ston

Nezvěstný

Třetí muž byl do sobotního dopoledne nezvěstný. Jeho šance na přežití už byly ale včera večer malé. „Po třetí osobě pátráme a zjišťujeme další okolnosti této události,“ uvedl o půl osmé Černohorský.

Záchranáři, policejní potápěči a hasiči museli po desáté hodině večerní pátrání přerušit pro tmu. Pokračovat budou v sobotu brzy ráno. Na místě byl i vrtulník s termovizí a také záchranářská helikoptéra.

Zdroj: Youtube

Splav smrti

K tragické události se vyjádřili i místní usedlíci, kteří u splavu přímo bydlí. „Jsme tady třicet roků, a to je dneska tím pádem sedmnáctá oběť. Bývá to tady skoro každý rok,“ podotkl jeden z nich v době, kdy byla známá první oběť neštěstí.

Prý jde většinou o mladé lidi. „Je to často s alkoholem a potom zkoušejí, jestli ještě umí plavat. Několikrát už jsme tady tahali někoho z vody. Soused v poslední chalupě má padesátimetrové lano - jsou tam víry, skákat tam nemá smysl. Pár lidí už jsme zachránili,“ poznamenal.

Zdroj: Deník/Lukáš Ston

Loňská tragédie

Velké drama se odehrálo na Frýdecko-Místecku také před rokem, a to v neděli 21. června 2020 ve Frýdku-Místku. Šestačtyřicetiletý muž se v doprovodu dvou dcer (8, 15 let) vydal na raftu na rozbouřenou řeku Morávku.

Plavidlo se převrhlo. Muž a starší dívka se dostali na břeh, mladší dcera takové štěstí neměla. Událost tehdy vyvolala vlnu emocí – více zde.