Jednou z restaurací, která se k protestům připojila, je Dejavu cafe bar Louny na Mírovém náměstí. „Jde o poklidný symbolický protest, kterým vyjadřujeme naši nespokojenost s nařízeními vlády. Po 20. hodině zůstala restaurace otevřená, hosty jsme však požádali, aby odešli. Po 20. hodině jsem tedy zůstal v restauraci sám,“ popsal protest majitel restaurace Michal Křivánek.

K restauraci se sjeli policisté, jako přestupek symbolické otevření restaurace nevyhodnotili a pokutu majiteli neudělili. „Během pátku provedli policisté v okrese Louny 59 kontrol zaměřených na dodržování vládních nařízení, ani v jednom případě nezaznamenali jejich porušení,“ sdělil v sobotu policejní mluvčí Daniel Vítek.

Na fasádě restaurace Dejavu cafe bar Louny je symbolicky vyvěšena státní vlajka. „Stejným způsobem chceme protestovat i v sobotu večer,“ sdělil Michal Křivánek. Podle jeho slov není cílem protestů někoho ohrožovat na zdraví, „Potřebujeme se ale už ozvat. Nesouhlasíme, jak s námi, podnikateli v tomto oboru, vláda zachází. Nařízení jsou vůči nám diskriminační, pokud máme mít zavřeno, požadujeme adekvátní kompenzace,“ řekl.

Hrozí opětovné uzavření

Restaurace mohly s uvolněním covid opatření znovu otevřít na konci listopadu, po pár dnech ale přišlo nařízení, že musí zavírat nejpozději ve 20 hodin. V příštím týdnu se restaurace budou muset zase pravděpodobně úplně zavřít.

Majitelům restaurací vadí, že opatření jsou chaotická a mění se příliš často. „V dlouhodobém horizontu je udržitelnost našeho podnikání nemožná. Provozy půlroku dotujeme z našich úspor, ty pomalu docházejí,“ řekl Michal Křivánek.

Kromě jeho restaurace se v Lounech k symbolickému protestu přidaly ještě další tři – dePresso , Woolie's Restaurant a Šalanda. „Situaci s koronavirem nepodceňujeme, neznevažujeme nařízení, která mají hlavu a patu. Vadí nám ale, jak s námi vláda zachází. Nejde jen o restaurace, ale celý byznys. Tedy i o naše dodavatele,“ sdělil provozovatel Šalandy Michal Kohoutek.

Protestu restaurací vyjádřila podporu řada lidí. „Tahle doba a tato nařízení jsou šílená. Držím palce celému kolektivu restaurace Šalanda a doufám, že už si někdo uvědomí tam nahoře, že takhle to nejde. Držte se přátelé,“ uvedl například Tomáš Šámal.

V koordinovaném protestu chtějí restaurace pokračovat i v dalších dnech. O dalších svých krocích budou majitelé a provozovatelé jednat v neděli a pondělí.