Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje neobvyklý případ krádeže zlata na Krajském ředitelství policie ČR v Jihlavě. Zlato vyšší hodnoty zmizelo z trezoru policejního skladu předloni zhruba v druhé polovině roku. S největší pravděpodobností šlo o drahý kov zajištěný v souvislosti s trestnou činností.

„Můžu potvrdit, ze se touto věci zabýváme. Nicméně v tuto chvíli k případu nelze sdělit bližší informace,“ konstatovala bez další podrobností mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně. „Mohu potvrdit, že prověřujeme případ bývalé občanské zaměstnankyně, která je podezřelá z nezákonné manipulace s drahými kovy,“ uvedl Pro Deník mluvčí brněnského státního zastupitelství Hynek Olma.

Podle informací Deníku je z krádeže zlata podezřelá bývalá dlouholetá občanská zaměstnankyně Petra D. z Jihlavy. Šestačtyřicetiletá žena naposledy pracovala jako administrativní pracovnice na krajské hospodářské kriminálce. Ze své pozice měla přístup i ke skladu zajištěných věcí v souvislosti s trestnou činností. Za jakých okolností mělo ke krádeži dojít i v jaké hodnotě a formě bylo zlato v policejním trezoru uloženo, zatím není jasné.

Podle informací Deníku ale nešlo o nijak zanedbatelnou hodnotu. Cena zlata se spíše pohybovala v řádek desítek až stovek tisíc korun. Zatím ani není úplně jasné, zda žena zlato odnesla z budovy krajského ředitelství, ale je to pravděpodobné. Jakmile totiž zjistila, že se čin provalí, snažila se ukradené zlato vrátit. To už se jí ale vzhledem k tvrdým opatřením nadřízených nepovedlo.

Jenže to zřejmě není jediný její problém. Kromě krádeže zlata je podezřelá i z rozsáhlých podvodů vůči desítkám možná stovkám lidí. Právě vyšetřování těchto podvodů je s největší pravděpodobností důvod, proč se vyšetřování celé kauzy táhne už minimálně půl druhého roku.

„Slíbila nám výhodnou směnu peněz za eura a dolary. Dali jsme ji sto tisíc korun. Postupně se to ale začalo zadrhávat. Peníze jsme z ní sice nakonec dostali, ale až po nejrůznějších upozorněních, že vše předáme policii,“ svěřila se pro Deníku jedna z klientek.

Petra D. čelí nejrůznějším exekucím a soudnímu předběžnému opatření na obstavení rodinného domu v Jihlavě v hodnotě asi čtyř milionů korun. Dům by měl jít v nejbližší době do prodeje.

Lidí, kteří na sliby výhodné směny peněz naletěli je hodně. Mnoho z nich na to veřejně upozorňuje.

„Čekám, že se mi ozveš kdy mi zaplatíš, co mi dlužíš. Jsi moje noční můra, ale spravedlnost tě dožene,“ napsala například na facebook jedna z poškozených. Na sociálních sítích Petra D. vystupuje i pod jinými jmény, například Křepelová. Lidem, kteří ji kvůli dluhům napíší, pak často zablokuje přístup na její profil.

Naposledy pracovala jako vedoucí na jedné z čerpacích stanic v Jihlavě. Jenže před pár dny na konci března skončila i tam. Podle informací Deníku kvůli problémům s penězi.