Na náměstí Krále Jiřího bylo odpoledne vše připraveno. Děti ze Základní umělecké školy v Letovicích si před plánovaným začátkem pilovaly svoje vystoupení, byl postaven stánek s občerstvením, přistavena Škoda Fabia, kterou je možné při akcích vyhrát. Ale těsně před začátkem akce se spustil silný déšť.
Lidé tak přišli nejen o možnost seznámit se se zákulisím výroby novin, ale také o besedu se svým starostou přímo na náměstí. Na jako zatím jedinou akci Den s Deníkem do Kunštátu přijel dokonce i ředitel Krajského úřadu v Brně Jiří Crha, který jí dal přednost před jiným svým programem.
Pro starostu jsme měli připraveny otázky, které se týkaly nejpalčivějších problémů ve městě. A to těch, které si v rozsáhlé anketě provedené Deníkem pojmenovali sami obyvatelé Kunštátu. Starosty i ředitele krajského úřadu jsme se však museli ptát bez publika.
Kunštátské jednoznačně nejvíc trápí to, že autobusové zastávky na náměstí jsou na různých místech a mnohdy ani místní netuší, kde autobus zastaví. Starosta Pavel Göpfert vyřešení tohoto problému považuje za prioritu. „Je to ostuda, že ani místní neví, odkud autobus pojede. Vše se ještě zkomplikovalo po zavedení integrovaného dopravního systému,“ shrnul.
Vše by měl vyřešit projekt na úpravu silnice I/19 a prostoru u kostela. „Na Bochořákově náměstí by tak měla vzniknout dvě autobusová stání, jedno ve směru na Brno, druhé ve směru od Brna,“ uvedl starosta. Přibýt by měly bezpečnostní ostrůvky pro chodce, nebezpečnou křižovatku u školy nahradí okružní křižovatka. „Je to nejnebezpečnější místo ve městě, stalo se tady už několik vážných nehod. Nebezpečné je to hlavně pro školáky,“ vyjmenoval starosta.
Silnice je státní, takže investici připravuje Ředitelství silnic a dálnic. Na akci se chce ale podílet i kraj. „Jedno rameno silnice patří kraji, to jsme schopni zainvestovat. Tuto akci výrazně podporujeme, protože jde o bezpečnost lidí. Na Ředitelství silnic a dálnic to vzali za své, už zadali zpracování investičního záměru,“ uvedl Jiří Crha s tím, že hotovo by mohlo být do tří let.
Místním chybí také koupaliště. To bylo loni úplně zavřeno. „Důkladně jsme je vyčistili, je pročištěné vedení k čističce, vybrali jsme provozovatele stánku s občerstvením,“ sdělil starosta. Do nádrže už proudí voda, s otevřením se počítá v polovině června. Případná komplexní oprava koupaliště bude následovat až v budoucnu.