A právě ve slovenském kalendáři je vyznačen tento den, významný zejména pro věřící, vpravo vedle křestního jména Etela. Jenom z českého kalendáře pro území Čech, Moravy a Slezska takto označenou středu, připadající letos na 22. února, nenajdu. A tak díky kalendáři sousedů vím, že od tohoto data bych měl až do Velikonoc dodržovat 40 dní půst.

„Popeleční středou vstupují křesťané do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Datum popeleční doby je pohyblivé a odvíjí se od data Velikonoc. Výrazným symbolem Popeleční středy je tzv. "popelec" - tedy udělování kříže na čelo z popela loňských ratolestí,“ vysvětlují věřící na webu vira.cz

Tradice, které jsou spojené s Popeleční středou je hned několik. V tento den se například nesmí prát prádlo, protože by zůstalo po zbytek roku špinavé. Říká se taky, že ten, kdo se o popeleční středě napije svěcené vody nebo kořalky, bude celý rok ochráněn před komáry.

Půst se zase drží proto, abychom odlehčili tělu i duši a měli prostor si je vyčistit. Půst není hladovění a trýznění těla, ale abychom zjistili, které potraviny našemu tělu vyhovují a dělají mu dobře.

Pavel Kyselák