Od soboty 12. února jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu otevře druhou prohlídkovou trasu.
Jeskyně Výpustek otevře novou zážitkovou trasu. Bez osvětlení a v podřepu

Velikonoční neděle se slaví po prvním jarním úplňku, který nastane po 21. březnu (dnu rovnodennosti). V roce 2022 připadá Velikonoční neděle na 17. dubna. Postní doba začíná ve středu 2. března, známá také jako Popeleční středa. Do té doby je potřeba ukončit všechny zábavy a reje. Masopust trvá 40 dnů (fakticky je to 46 dnů), do této doby se nepočítá 6 nedělí, které se nepočítají jako masopustní dny. V této době bychom se měli zdržet konzumace nejen masa, ale i oblíbených pokrmů. Je to i opuštění oblíbených činností. Je to nejen fyzický, ale i duševní půst. 

Když jsem hledala v obecní kronice zmínku o masopustu, našla jsem v zápisech několika letech povzdech tehdejšího kronikáře. „V naší obci se nepořádají žádné kulturní akce, neboť občané upřednostňují sledování televize.“ Tyto povzdechy se datují od konce 50. let minulého století do poloviny 60. let minulého století.

Otec paní M.B. pracoval v místním JZD jako vozka koní, které musel odevzdat při kolektivizaci družstev.
Zapomenuté životy ze Slovácka: Šohaj z Mikulčic zažil války i kolektivizaci

První písemná zmínka o pořádání ostatků spadá do roku 1967. S největší pravděpodobností se ostatky slavily, dle pamětníků, i v dobách dřívějších. Od té doby se ostatky v naší obci pořádají víceméně pravidelně do současné doby. Masky v průvodu prochází obcí a oslavují se všemi občany vesnice tyto svátky.

Tradičním jídlem bývají smažené koblížky. Masky do košů dostávají klobásky, uzené maso, koblížky a další dobroty, které se zkonzumují na večerní ostatkové zábavě. Zábava končí o půlnoci pohřbením basy. Basa je symbolem muziky a 40 dnů se bez ní musíme obejít.

Jana Bojanovská

kronikářka Šebrova

Zašlete nám svou retro fotografii v masopustním kostýmu spolu s textem na blanensky@denik.cz. Rádi ji zveřejníme.