Návštěva pivovaru byla však až poslední zastávkou na cestě. Hned ráno vyrazil plný autobus a nejprve zavítal na vyvýšeninu „Předina“ za obcí Dobrochov u Prostějova, kde jsme se kromě výhledu na celou Hanou ještě dozvěděli, že stojíme nejen ve výšce 313 m n. m., ale hlavně místě geografického středu Moravy a že každý Moravan by měl toto místo alespoň jednou za život navštívit. Po chvíli rozjímání jsme se už ale přesouvali do hlavního města Hané - do Olomouce.

Tentokrát ovšem ne na prohlídku města, jak by se dalo očekávat, ale na jedno z jeho důležitých míst a to na Andrův fotbalový stadion. Zde nás už přivítala místní klubová ikona, fotbalový srdcař a velitel Fan Shopu Sigmy, Miroslav Skácelík. Tento muž na svém místě nás svým specifickým vyprávěním a humorem doslova pohltil. Informace, které jsme díky němu získali a místa, jenž jsme navštívili nás přiblížili neskutečným způsobem do atmosféry prvoligového fotbalu a jeho zákulisí. Šatna a regenerační prostory A týmu, poháry včetně toho z roku 2012 za vítězství v Národním poháru, artefakty z památných zápasů v Poháru UEFA s Hamburkem, Realem Madrid, FC Sevilla,.. Poutavé vyprávění o trávníku, jeho údržbě, vytápění atd. A také návštěva posledního patra VIP salonku ve výšce 24m nad trávníkem. To byli opravdu zážitky, které nám dlouho utkví v paměti. Náš průvodce byl připraven i na naše zvídavé dotazy, a tak pro něj nebyl problém odpovědět kolik stojí elektřina na osvícení jednoho zápasu, na kolik vyjde topení pod trávníkem, nebo kolik je na stadionu sedaček (12 541). S velkým díky panu Skácelíkovi opouštíme národní stadion, kde hrála reprezentace před půl rokem jeden z úspěšných kvalifikačních zápasů o postup na EURO 2020 proti Černé Hoře.

Dále pokračujeme směr Litovel, zde po prohlídce výrobních prostor, ležáckého sklepu, stáčírny a dalších prostor, jsme zvolna přešli do společenské místnosti. Zde nás čekala historická expozice místního pivovaru, kde pamětníci mohli zavzpomínat třeba u hliníkových sudů a jejich narážecích zařízení, dobových listinách i etiketách z dob minulých . Také zde bylo vidět obrovské množství pohárů a ocenění z pivních soutěží, který si poslední ze dvou ryze českých pivovarů bez zahraničních akcionářů určitě zaslouží. Následně jsme byli pohoštěni pivovarským gulášem a sedmi druhy piv „přímo od zdroje“.

Následovala cesta zpět, která byla zakončena v místním pohostinství, kde jsme konstatovali, že točené od zdroje a u nás nemá rozdílu…

Za Celtic Újezd u Boskovic

JAN FIALA
ZDENĚK FABIÁNEK