Sluncem zalité Jedovnice se 28. října ve 14 hodin rozběhly, aby si připomněly výročí republiky a navázaly na více než stoletou sokolskou tradici z podzimu roku 1919. Tehdy, při příležitosti prvního výročí vzniku Československa, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast co největšího počtu sokolů a sokolek – tzv. rozestavný běh s cílem v Praze.


První ročník měl před 102 lety 8500 účastníků. Letos to bylo více než 5000 nadšených závodníků po celém světě a možná v nadcházejících ročnících překročíme i magickou hranici z meziválečného období. Sokolský běh republiky je ale v první řadě radostí z pohybu a oslavou významného okamžiku v dějinách naší země.

Na závodě organizovaného T. J. Sokol Jedovnice se sešlo celkem 122 účastníků, z toho 44 dětí. Hlavní závod o délce 5,5 km vedl účastníky kolem rybníků Olšovce a Budkovanu. Děti do 10 let běžely trasu o 540 m od brány Tyršovy osady k restauraci Surfbar a zpět, starší děti v Jedovnicích oslavily republiku během o délce 1,4 km. Na programu slavnostního dne bylo také vystoupení kapely Třetí podání, děti si užívaly skákacího hradu.


Běžecký den měl i charitativní rozměr. Pomáhalo se mladému bratru Adamovi z Jablonce nad Nisou, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Ani to mu nebrání v tom být nadšeným sokolem a sportovcem. V rámci registrací přispěli závodníci Adamovi a jeho rodině částkou 74 050 Kč, kterou využijí na nákladné rehabilitace.


Jedním z hlavních hesel letošních závodů bylo „Ve zdravém těle zdravý duch”. Co víc si můžeme pro sebe i své blízké přát? A proto sportu zdar a na viděnou 28. října 2022 na čtvrtém ročníku Sokolského běhu republiky!

Za tým Sokolského běhu republiky Eva Ticháková