Petr Lichtenberg je současný český malíř, jehož umělecký rukopis je natolik originální, že ho lze na první pohled rozeznat mezi řadou jiných výtvarných děl. Na svých plátnech zachycuje až s fotografickou realitou vybrané náměty ze světa kolem nás. Zaměřuje se jednak na zobrazení krajiny, ale především na malbu zátiší s květinami, ovocem a velmi působivou kombinaci krásy sklářského umění s přírodními prvky. Zejména tento poslední motiv je v oblasti umělecké tvorby naprosto ojedinělý. Působí velmi vkusně, romanticky, vyvolá v divákovi pocit něčeho starobylého, archetypálního, jakoby na nás dýchla atmosféra hradních a zámeckých síní s bohatě prostřenými tabulemi, obrazy ve zlacených rámech pověšenými na stěnách, pocit déjà vu. Symbolika sepětí minulosti s přítomností, kde krásné sklenice s kvalitním nápojem a čerstvé ovoce navozují představu odpočinku po vykonané práci, příjemné chvilky strávené s přáteli či dobrou knihou.

Iva Bittová zazpívala pro Sudickou školu.
Iva Bittová zazpívala pro Sudickou školu. V doprovodu sboru Babačka a theorbisty

Dovedeme si jistě představit, že takový obraz pověšený na stěně vedle romantické retro lampy vytvoří neopakovatelnou atmosféru každého pokoje. Neméně působivá jsou i ostatní díla Petra Lichtenberga, zejména jeho květy namalované jasnými sytými barvami, které prozáří každý prostor svým teplem a svým optimismem.

Výstava obrazů Petra Lichtenberga, který se může pochlubit již řadou úspěšných autorských výstav i významnými oceněními z mezinárodních výtvarných soutěží, se pod názvem „Vnímání skutečnosti“ koná v Galerii Kruh od 15. června – do 7. srpna 2022.

Výstavu je možno navštívit v provozní době zámku a vstup je volný. Všichni milovníci výtvarného umění jsou srdečně zváni.

Naděžda Formánková

Navštívili jste zajímavou kulturní akci a máte z ní pěkný zážitek? Napište nám o něm a k textu zašlete i fotografie na blanensky@denik.cz. Vaše postřehy rádi zveřejníme.